جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/10/25 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 4621

 خبرها از عالم علم 

 اعتيادهايي كه داريد و خودتان هم خبر نداريد

اعتياد تنها به مصرف مواد مخدر محدود نمي‌شود بلكه هر شي يا حالت روحي يا رفتاري كه به سلامت جسمي و رواني فرد آسيب مي‌رساند جزو اعتياد شمرده مي‌شود.

به گزارش خبرنگار كلينيك باشگاه خبرنگاران؛ اعتياد به اينترنت، اعتياد به خريد كردن، اعتياد به صحبت با تلفن، اعتياد به موسيقي، اعتياد به خوردن و حتي دروغ گفتن جزو رفتارها و حركاتي هستند كه به شما آسيب مي‌رسانند و بعضي اوقات به راحتي قادر به ترك كردن آن‌ها نيستيد.

بررسي‌ها نشان مي‌دهند از نظر علمي افرادي كه هيچ كنترلي بر روي برخي از كارهايشان ندارند و بدون اختيار و اراده آن‌ها را انجام مي‌دهند معتاد هستند.

اعتياد به موبايل و يا موسيقي باعث آسيب رساندن به بينايي مي‌شود و شما را از دنياي واقعي دور مي‌كند و خطر تكرار اين رفتارها در شما وجود دارد و ارتباط شما را با دنياي بيرون و روابط اجتماعي قطع مي‌كند.

حضور در دنياي مجازي مشكلات فيزيكي را براي فرد به وجود مي‌آورد و حتي او را به افسردگي‌هاي حاد نيز منجر مي‌كند.

خريد كردن فيزيكي از كارهايي است كه افراد براي فرار از استرس و اضطراب به آن روي مي‌آروند و وضعيت مالي و حتي نيازهاي شان برايشان مهم نيست و تنها با خريد كردن مي‌خواهند خود را آرام كنند.

کمبود ويتامين K حتي در افراد سالم

تعداد بيشماري از بزرگسالان و کودکاني که در ظاهر سالم و سرحال به نظر مي‌رسند با کمبود ويتامين K رو به رو هستند.

به عقيده‌ي محققان هلندي احتمال دارد حتي افراد بزرگسال يا کودکاني که در ظاهر مشکلي ندارد و در سلامت کامل هستند نيز دچار کمبود ويتامين K باشند. براي همين هم مصرف مکمل ويتامين K2 مي‌تواند براي افرادي که کمبود دارد مفيد باشد.

بايد بدانيد که انواع مختلفي از ويتامين K وجود دارد. ويتامين K1 در سبزيجات سبز مانند کاهو، بروکلي، اسفناج وجود دارد و ويتامين K2 نيز که در ساخت فلور روده شرکت دارد در گوشت قرمز يا پنير و غيره يافت مي‌شود.

توجه داشته باشيد که ويتامين K براي سيستم قلبي عروقي و استخوان‌ها مفيد است و احتمال مي‌رود که براي سلامت پروستات نيز موثر باشد.

محققان روي 110 شرکت‌کننده اعم از کودک و بزرگسال سالم بررسي‌هايي انجام دادند تا احتمال کمبود ويتامين K را در آن‌ها مشخص کنند. بعد از بررسي‌هاي متعدد مشخص شد که ميزان ويتامين K بدن کودکان شرکت‌کننده در اين پژوهش نيز همانند بزرگ‌سالان به ميزان کافي نيست.

محققان معتقدند که اين کمبود مي‌تواند خطر ضعف بافت‌هاي استخواني و سفت شدن عروق را بالا ببرد. در بين اين شرکت‌کننده‌ها کودکان و افراد بالاي 40 سال بيش‌ترين ميزان کمبود اين ويتامين را داشتند.

به عقيده‌ي متخصصان ميزان جذب ويتامين K به نياز کبد براي توليد فاکتورهاي انعقاد خون بستگي دارد. محققان در بررسي‌هاي خود به اين نتيجه رسيدند کودکان و بزرگسالاني که با کمبود زياد ويتامين k رو به رو هستند بهتر و بيشتر به مکمل ويتامين k2 جواب مي‌دهند. در واقع مصرف مکمل ويتامين k2 بهتر مي‌تواند با کمبود ويتامين k در بدن کودکان و بزرگسالان مقابله کند.

منبع: همشهري آنلاين


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته