جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/10/28 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 4623

 خبر 

 آزمون زبان MHLE بهمن ماه برگزار مي‌شود

آزمون زبان MHLE سه بهمن در دانشگاه علوم پزشکي ايران برگزار مي‌شود.

دکتر غلامرضا حسن‌زاده رئيس سازمان سنجش آموزش پزشکي در گفتگو با خبرنگار دانشگاهي باشگاه خبرنگاران، گفت: آزمون زبان MHLE پنجشنبه هفته آينده (سوم بهمن) در دانشگاه علوم پزشکي ايران برگزار مي‌شود.

وي با بيان اينکه ثبت‌نام براي شرکت در اين آزمون تا شنبه ادامه خواهد داشت، افزود: تا به حال هزار نفر براي شرکت ثبت‌نام کرده‌اند که براي قبولي در اين آزمون بايد 50 درصد نمره را کسب کنند.

حسن‌زاده خاطرنشان کرد: گواهي اين آزمون براي دو سال اعتبار خواهد داشت.

اعلام نتايج آزمون دکتري "دانشگاه قرآن و حديث"

نتايج آزمون دکتري اختصاصي ويژه طلاب اعلام ‌شد.

دکتر حجت معاون آموزش دانشگاه قرآن و حديث در گفت‌وگو با خبرنگاردانشگاهي باشگاه خبرنگاران گفت: در آزمون اختصاصي دکتري ويژه طلاب در مجموع 120 نفر در آزمون کتبي شرکت کرده بودند که در حدود 40 نفر به مصاحبه دعوت شدند، که از اين تعداد 5 نفر در رشته‌هاي قرآن و حديث ، 5 نفر در رشته کلام اماميه و 3 نفر در رشته علوم و معارف نهج‌البلاغه به عنوان پذيرفته شدگان نهايي معرفي شده‌اند.

وي افزود: نفرات معرفي شده در دو مرحله آزمون کتبي و مصاحبه حائز بيشترين امتياز شده‌اند که اسامي آن‌ها اعلام گرديد.

حجت خاطرنشان کرد: شرکت کنندگان در آزمون دکتري "دانشگاه قرآن و حديث" براي اطلاع از نتايج آزمون مي‌توانند به پايگاه اينترنتي "دانشگاه قرآن و حديث" مراجعه کنند.

رييس مرکز منطقه‌اي استنادي علوم و فناوري ISI:

10 استاد پر استناد کشور معرفي شدند

10 استاد پر استناد مقالات در پايگاه استنادي ISI از سوي مرکز منطقه‌اي اطلاع‌‎رساني علوم و فناوري معرفي شدند.

جعفر مهراد رئيس پايگاه استنادي علوم جهان اسلام در گفتگو با خبرنگار دانشگاهي باشگاه خبرنگاران گفت: با توجه به اينکه در سال‌هاي اخير استادان و پژوهشگران ايراني در توليد علم سهم موثري داشته و موجبات ارتقاء علمي، تحقيقاتي، فناوري و نوآوري را در دانشگاه‌ها و مراکز تحقيقاتي به ارمغان آورده‌اند، حاصل تلاش و مجاهدت‌هاي علمي پژوهشگران ايراني علاوه بر کاربردهايي که در عرصه‌هاي مختلف علمي، صنعتي و اجتماعي دارد به صورت مقاله‌هاي پژوهشي نيز در مجلات معتبر بين المللي چاپ و منتشر مي‌شود. ايران از نظر توليد علم مقام شامخي در بين کشورهاي جهان دارد در حالي که حجم مقالات دانشمندان ايراني در خور توجه است، کيفيت مقالات توليد شده نيز منطبق با معيارهاي علم سنجي و بر حسب استناد اندازه گيري مي‌شود.

وي افزود: استناد به دانشمندان و پژوهشگران بخش مهمي از فرايند تحقيق و ارزش و اعتبار نويسنده به حساب مي‌آيد. تحليل استنادي در پايگاه‌هايي که به همين منظور تاسيس شده است از اصول اساسي سنجش عملکرد پژوهشگران قلمداد مي‌شود.

مهراد تصريح کرد: پايگاه ISI يکي از نظام‌هاي استنادي معتبر بين المللي است. ثبت و نمايه سازي مقالات علمي در اين پايگاه و مطالعه تعداد استنادهاي دريافت شده توسط پژوهشگران بر‌تر حايز اهميت فراوان است. در حالي که چندين ده هزار عضو هيات علمي در دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌هاي جمهوري اسلامي ايران به تدريس و تحقيق مشغول مي‌باشند، نقش پژوهشگران پر استناد از همه برجسته‌تر است بنابراين طبق داده‌هاي موجود در ISI، دکتر مهدي دهقان از دانشگاه صنعتي اميرکبير رتبه اول را از نظر تعداد استنادهاي دريافت شده در اختيار دارد و رتبه‌هاي دوم تا پنجم پژوهشگران پر استناد ايراني به ترتيب به دکتر محمد عبدالهي از دانشگاه علوم پزشکي تهران، دکتر حبيب فيروزآبادي از دانشگاه شيراز، دکتر مجتبي شمسي‌پور از دانشگاه رازي و دکتر مهراورنگ قائدي از دانشگاه ياسوج تعلق دارد.

مهراد اظهار داشت: محمدرضا گنجعلي (دانشگاه تهران)، علي کاوه (دانشگاه علم و صنعت ايران)، سعيد عباسبندي دانشگاه بين المللي امام خميني (ره)، بيژن دواز (دانشگاه يزد) و محمد علي زلفي گل (دانشگاه بوعلي سينا) نيز به ترتيب رتبه‌هاي شش تا ده پژوهشگران پر استناد ايراني را به خود اختصاص داده‌اند.

در صورت تصويب طرح؛

احتمال معافيت مالياتي آموزشگاه‌هاي فني و حرفه‌اي

رييس سازمان فني و حرفه‌اي کشور گفت: طرح معافيت مالياتي آموزشگاه‌هاي علمي آزاد فني و حرفه‌اي کشور در حال پيگيري و در دست اجراست.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)- منطقه همدان، "کوروش پرند" در نشست هم انديشي با جمعي از مسوولان شهرستان ملاير در حوزه اشتغال و کارآفريني، همچنين اظهار کرد: بيمه موسسان آموزشگاه‌هاي علمي آزاد فني و حرفه اي در صحن مجلس به دليل بار مالي رد شد.

وي از پيگيري تبديل وضعيت مربيان حق التدريس فني و حرفه اي خبر داد و افزود: تحقق اين امر نيازمند حمايت دولت و مجلس است و پس از مصوب کردن تغيير وضعيت مربيان حق التدريس، اين طرح در مجلس تاييد، اما در شوراي نگهبان رد شد.

پرند با بيان اينکه اين طرح دوباره در شوراي نگهبان تاييد و در مجلس تصويب شد، اظهار کرد: دولت برنامه ريزي کرده تا وضعيت 2000 نفر از مربيان حق التدريس فني و حرفه اي تغيير کند.

وي ادامه داد: متاسفانه با وجود تمام پيگيري ها و طي مراحل مختلف، در زمان نتيجه گيري، با لغو و توقف طرح مهر آفرين همزمان شد و به مجلس ابلاغ نشد.

پرند خواستار ابلاغ مجدد اين مصوبه از سوي نمايندگان مجلس به سازمان فني و حرفه اي و اختصاص بودجه اي براي اجراي اين طرح از سوي دولت شد.

رئيس صندوق رفاه:

اجاره‌بهاي خوابگاههاي غيردولتي يکسان‌سازي نمي‌‌شود

رئيس صندوق رفاه دانشجويان درباره يکسان‌سازي اجاره بهاي خوابگاه‌هاي غيردولتي گفت: چون خدمات اين خوابگاه‌ها و سرمايه آورده هر فرد با ديگري متفاوت است بنابراين اجاره‌بهاي اين خوابگاهها يکسان نمي‌شود و صندوق تنها به دنبال منطقي کردن اجاره بهاي آنها است.

کيوان مراديان در گفتگو با خبرنگار مهر درباره آخرين وضعيت خوابگاههاي غير دولتي گفت: 446 نفر در شرکت تعاوني خوابگاهداران داراي پرونده بوده و اين خوابگاهها شناسنامه‌دار هستند.

وي ادامه داد: 271 نفر متقاضي تاسيس خوابگاه غيردولتي بوده و 40 نفر از آنان درحال حاضر در شرف تاسيس خوابگاه هستند و از صندوق رفاه دانشجويان انتظار حمايت دارند. رئيس صندوق رفاه دانشجويان افزود: از 446 خوابگاه غيردولتي 191 خوابگاه از حداقل‌هاي مورد تاييد صندوق رفاه برخوردار بوده و داراي مجوز يک ساله هستند و مي‌توانند فعاليت کنند.

وي افزود: ظرفيت اين 191 خوابگاه مجاز 20 هزار 951 دانشجو است و بناداريم آن را تقويت کنيم چون غير از اجاره‌بها که دولتي نيست بقيه سازوکار اين خوابگاهها با وزارت علوم است.

وي درباره يکسان سازي اجاره‌بهاي خوابگاه‌هاي غيردولتي نيز گفت: چون خدمات اين خوابگاه‌ها متفاوت است، مکان خوابگاه‌ها با يکديگر متفاوت است و سرمايه آورده هر فرد با ديگري متفاوت است بنابراين اجاره‌بهاي اين خوابگاهها يکسان نمي‌شود و صندوق رفاه به دنبال منطقي کردن اجاره‌بها است.

رئيس صندوق رفاه دانشجويان تصريح کرد: صندوق بنا دارد اجاره‌ بها را نيز با پرداخت وام مديريت کند و مبلغ قابل توجه اجاره بها را به عنوان وام دراختيار دانشجويان قرار دهد تا با مشکل مواجه نشوند.

وي درباره دخالت صندوق رفاه درفعاليت هاي تعاوني خوابگاه دارن نيز گفت: صندوق رفاه در فعاليتهاي تعاوني دخالت نمي کند، تعاوني‌ها شخصيت حقوقي مستقل دارند ولي يک قانون نيز وزارت علوم دارد که مصوب مجلس است و صندوق را ملزم مي‌کند تمام فعاليت‌هايي که به نحوي مرتبط با دانشجويان است را نظارت کند.

وي افزود: صندوق و تعاوني خوابگاهداران تعامل خوبي با يکديگر دارند و صندوق درحدي که تصميم‌گيري‌ و جهت‌گيري تعاوني با سياستهاي وزارت علوم مغايرت نداشته باشد برآن نظارت دارد.

رونمايي از دو "روبات پزشک" در "دانشگاه صنعتي اميرکبير"

رئيس دانشگاه صنعتي اميرکبير در همايش پکس ويژه مديران بيمارستاني از ساخت دو روبات در حوزه پزشکي که در اين دانشگاه ساخته شده است، خبر داد.به گزارش باشگاه خبرنگاران، دکتر رهايي رئيس دانشگاه صنعتي امير کبير گفت: عصر امروز، عصر اطلاعات و فناوري است و اگر ما بخواهيم در هر زمينه‌اي، خدمات مفيد و ارزشمندي داشته باشيم، بايد با پيشرفت‌هاي اين زمينه آشنا باشيم.

وي گفت: در اين راستا دانشگاه صنعتي امير کبير با تاسيس دانشکده مهندسي پزشکي در 3 دهه گذشته تلاش کرديم همکاري‌هاي خوبي با دانشگاه‌هاي علوم پزشکي کشور داشته باشيم که نتيجه اين تلاش‌ها تشکيل "پژوهشکده سلامت الکترونيک" کشور است.

رهايي افزود: تدريس رشته‌هاي مهندسي بافت، مهندسي ورزش و مهندسي اطلاعات پزشکي نيز به تازگي در اين دانشگاه شروع شده است.

رئيس دانشگاه صنعتي امير کبير ادامه داد: 2 سال پيش يک روبات جراح در اين دانشگاه طراحي شد که در سال گذشته از آن رونمايي شد، اين روبات با همکاري برخي از بيمارستان‌ها طراحي و تست شد و خوشبختانه نتيجه خوبي هم داشت. همچنين در هفته گذشته نيز يک روبات تشخيصي براي انجام حرکات توانبخشي توسط اين دانشگاه ساخته و رونمايي شد که نحوه صحيح حرکات بدن را براي رسيدن به راه درماني نشان مي‌دهد و بيمار را هدايت مي‌کند که حرکات ورزشي را درست انجام دهند.

وي خاطرنشان کرد: همچنين ساخت تجهيزات مرتبط با بيو رزونانس که براي تشخيص بيماري‌هاي مختلف در بدن مطرح مي‌شود نيز در اين دانشگاه در حال طراحي و ساخت است.

رمضاني خبر داد؛

راه‌اندازي دانشگاه و ساماندهي فضاهاي آموزشي در آبعلي

آبعلي - ايرج صادقعلي

رئيس شوراي اسلامي شهر آبعلي از راه‌اندازي دانشگاه و همچنين ساماندهي فضاهاي آموزشي در اين شهر خبر داد.

علي رمضاني در گفتگو با خبرنگار آفرينش اظهار داشت: مردم آبعلي در مکاتبات خود از برخي مسائل پيراموني مدارس و بعضي دشواريهاي دانش‌آموزان شهر گلايه داشتند که اين موضوع بلافاصله در کميسيون هاي مربوطه مورد بحث و بررسي کارشناسي قرار گرفت.

وي ادامه داد: براساس پيگيريهاي بعمل آمده و همچنين قول مساعد مسئولان امر مقرر شد تا دو مقطع تحصيلي مدرسه دخترانه آبعلي با برخي اقدامات عمراني از يکديگر تفکيک و به صورت مجزا مديريت شود، همچنين مدرسه پسرانه اين شهر نيز تحت اجراي طرح تخريب و نوسازي قرار مي‌گيرد، البته پيگيريها براي ساماندهي فضاهاي آموزشي شهر همچنان ادامه دارد تا وضع موجود به شرايط مطلوب سوق داده شود.

اين مسئول همچنين از تداوم رايزنيهاي شوراي اسلامي شهر آبعلي با مسئولان دانشگاه جامع رودهن در خصوص ايجاد واحدي از اين مجموعه در شهر آبعلي خبر داد و گفت: وجود چنين مرکزي علاوه بر کمک به رشد علمي و فرهنگي بيش از پيش منطقه، موجبات افزايش فرصتهاي کارآفريني را نيز فراهم مي‌سازد.

يکدلي، تعامل و انسجام در خدمت‌رساني به مردم

رمضاني، يکدلي، تعامل سازنده و انسجام در خدمت رساني به مردم را سه عنصر حياتي در هر شورايي برشمرد و افزود: خوشبختانه يکي از مهمترين ويژگيهاي شوراي اسلامي آبعلي در دوره چهارم ترکيب شور جواني و استفاده از تجربه اعضاي مسن‌تر در پيشبرد امور است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته