جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/10/28 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 4623

 دلايل سکسکه کردن کودک 

سکسکه کردن در تمام سنين وجود دارد دليل اصلي و راه حل قطعي براي اين موضوع پيدا نشده است. سکسکه در کودکان و نوزادان نيز وجود دارد. و خيلي ها بر اين باورند که اين پديده براي سلامت کودک مفيد است. شايد اين جمله درست باشد ولي سکسکه براي سلامت کودک مضر نيست زيرا اين حالت بدون درد و عارضه است.

به نقل از مجله پزشکي دکتر سلام، سکسکه به خاطر ورود هوا به معده کودک در هنگام شيرخوردن به وجود مي آيد. انبساط ناگهاني معده به خاطر حجم زياد هوا، موجب انقباض ديافراگم مي شود و سکسکه را در پي دارد.

اين حالت در نوزادن زياد ديده مي شود و احتمالابه خاطر اين است که پرده ديافراگم، هنوز به طور کامل رشد نکرده است. اما خود به خود و عموما در دو ماهگي کاهش مي يابد.

شايد اين حالت براي بدن کوچک نوزاد، حالتي عجيب و سخت باشد، اما در واقع اين انقباضات، همراه درد نيست، مشکلي براي او به وجود نمي آورد و باعث گريه اش نمي شود.

همچنين بد نيست بدانيد که کودک در دوران جنيني نيز سکسکه مي کند و اين حالت چندان برايش عجيب نيست، با اين تفاوت که سکسکه جنين به خاطر هوا نيست، بلکه مايع آمنيون، موجب سکسکه مي شود.

بين سکسکه، باد گلو و سريع شيرخوردن نوزاد هيچ رابطه اي وجود ندارد، زيرا سکسکه اصلا به مشکلات گوارشي بستگي ندارد .

در مواقع سکسکه کودک چه کنيم؟

هيچ کار خاصي لازم نيست انجام دهيد، فقط آرامش خود را حفظ کنيد تا سکسکه برطرف شود. اگر سکسکه طول کشيد، کودک را چند دقيقه به شکم صاف بخوابانيد. همچنين مي توانيد مقداري آب به او بدهيد. توجه داشته باشيد که اگر کودک در حال سکسکه کردن است، بازهم مي توانيد با خيال راحت او را بخوابانيد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته