جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/11/08 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 4631

 روحاني:
 توسعه کشور به تعامل مناسب‌تر با جهان گره خورده است 

رييس‌جمهوري در ديدارِ مجمع نمايندگان استان هرمزگان تأکيد کرد: بايد کشور را براي سرمايه‌گذاري‌هاي وسيع اقتصادي آماده کنيم و سرمايه‌گذاري بدون آزادي، ثبات و امنيت شکل نمي‌گيرد.به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام والمسلمين دکتر حسن روحاني در اين ديدار با اشاره به ويژگي‌هاي استان هرمزگان و آشنايي با مشکلات و مسايل آن گفت: استان هرمزگان به دليل موقعيت استراتژيک، از جمله واقع شدن در کنار تنگه هرمز بسيار با اهميت است.

رييس‌جمهوري با اشاره به مشکلات اين استان، از جمله بهداشت و درمان و آب شيرين گفت: دولت برنامه‌هايي براي رفع آنها خواهد داشت و اکنون بحث‌هاي اصلي براي حل چنين مشکلاتي مطرح است که البته برخي از اين مشکلات در بسياري از استان‌ها وجود دارد.دکتر روحاني در ادامه اين جلسه، به سرمايه‌گذاري در کشور، به‌ويژه در استان هرمزگان اشاره کرد و سپس با يادآوري سفر اخير خود به داووس و جلساتي که با بازرگانان، صاحبان صنايع بزرگ جهان و مديران شرکت‌هاي بين‌المللي داشت، گفت، بسياري از کمپاني هاي مهم آماده سرمايه گذاري در اين کشورند.رييس‌جمهوري تصريح کرد: کشور ايران استعداد زيادي براي سرمايه‌گذاري دارد، اما بايد شرايط بهتري براي سرمايه‌گذاري بيشتر بوجود آورد.روحاني خاطرنشان کرد: در کشور ما براي ايجاد توسعه نيازمند کاري بزرگ هستيم. سرمايه داخلي، کفايت لازم براي همه طرح ها را ندارد.

دکتر روحاني با اشاره به برخي از لحن هاي تند تعداد معدودي در رسانه ها گفت: برخي انقلابي‌تر از همه شده‌اند؛ آنها نه در جنگ و نه در انقلاب بودند و اکنون يک‌شبه انقلابي شده اند.رييس‌جمهوري افزود: توسعه کشور به تعامل مناسب‌تر با جهان گره خورده است، با اين حال حاضر نيستيم حقوق و عزت ما خدشه دار شود. اگر چه دولت، با اتکا به رأي و حمايت مردم توانست با شش قدرت بزرگ جهان سر يک ميز بنشينند و با آنها گفت‌و‌گو کند و به تفاهم برسد. در واقع اين قدرت و عظمت ملت بود.

روحاني با اشاره به سرمايه‌گذاري خارجي در ايران گفت: در سرمايه‌گذاري خارجي، ايرانيان خارج از کشور بايد پيشقدم شوند، اينجا آب و خاک آنهاست. بايد ايرانيان و مديران ارزشمند ايراني را که در شرکت‌هاي بزرگ جهاني مشغول فعاليت هستند، براي سرمايه‌گذاري در ايران ترغيب کنيم.

رييس‌جمهوري در پايان اين جلسه به مشکلات استان هرمزگان پرداخت و با بيان اينکه اکنون بزرگترين پايانه‌ دريايي در هرمزگان واقع است، گفت: بايد روابط مان با همسايه‌هاي جنوبي نزديک شود.

اقتصاد ايران در حال طلوعي دوباره است

همچنين به گزارش ايرنا، حجت‌الاسلام والمسلمين حسن روحاني در ديدار رئيس مجلس کره جنوبي با بيان اينکه " با شرايط جديد پديد آمده، عمده شرکت‌هاي مهم تجاري دنيا براي سرمايه‌گذاري و مشارکت اقتصادي در ايران ابراز تمايل مي‌کنند"، گفت: اقتصاد ايران در حال طلوعي دوباره است و اميدوارم در اين رقابت، شرکت‌هاي با سابقه کره جنوبي فعاليت بيشتري داشته باشند.وي با ارائه تصويري از برنامه‌هاي وسيع کشورمان در زمينه‌هاي مختلف از جمله انرژي، معادن، صنعت و بيان اينکه "در شرايط فعلي، مذاکرات ما با شرکت‌هاي اقتصادي بين‌المللي به سرعت در حال افزايش است"، به برخي از زمينه‌هاي مناسب براي فعاليت شرکت‌هاي کره جنوبي اشاره کرد و گفت: بخش خصوصي و شرکت‌هاي کره‌اي بايد با بخش خصوصي ايران بيشتر نزديک شده و زمينه‌هاي فعاليت خود را گسترش دهند.

روحاني با تاکيد بر اينکه "فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران کاملا صلح‌آميز بوده، هست و خواهد بود"، تصريح کرد: ما از نظر موازين ديني و اخلاقي با سلاح کشتار جمعي مخالفيم و آن را محکوم مي‌کنيم. ما معتقديم سلاح‌هاي کشتار جمعي موجود در دنيا نيز بايد برچيده شود. ما اساساً با جنگ و تنش و بي‌ثباتي و خشونت و افراط در هر نقطه از جهان مخالفيم و اگر بتوانيم اقدامي براي تنش‌زدايي در هر نقطه از جهان انجام دهيم، از آن دريغ نخواهيم کرد، چراکه ما همواره خواستار آن هستيم که کل آسيا داراي ثبات، امنيت و آرامش باشد.

رييس‌جمهور با بيان اينکه "ايران به برنامه اقدام مشترک ژنو به عنوان اقدامي موقت نگاه نمي‌کند، بلکه آن را پايه‌اي براي توافقي جامع و دائمي مي‌داند"، گفت: از طرف ايران اراده جدي براي رسيدن به توافقي دائمي وجود دارد و چنانچه اين اراده در طرف مقابل هم وجود داشته باشد، در زماني نه چندان دور، به توافقي جامع دست خواهيم يافت.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته