جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/11/13 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4635

 رئيس‌جمهور در پيامي به مناسبت آغاز جشنواره فيلم فجر:
 بازگرداندن تماشاگر قهرکرده از سينما، ضروري‌ترين مسئوليت امروز سينماگران است 

 
رئيس‌جمهور در پيامي به مناسبت آغاز سي و دومين جشنواره فيلم فجر، گفت: بازگرداندن تماشاگر قهرکرده از سينما، ضروري‌ترين مسئوليت امروز مديران و سينماگران ماست. سينما بدون تماشاگر معنا ندارد و جشن و جشنواره آن روز معنا مي‌يابد که بدانيم مردم از سينماي بومي خود راضي‌اند و به آن دل بسته‌اند.

به گزارش سايت رياست جمهوري، متن کامل پيام حجت‌الاسلام والمسلمين حسن روحاني به شرح زير است:

جشنواره فجر مهم‌ترين گردهمايي سالانه سينماگران و محبوب‌ترين جشن سينمايي در کشور عزيز ما است. اکنون، سي و دومين دور? آن را گرامي مي‌داريم و اميدواريم هنرنمايي نام‌آوران در کنار چالشگريِ نام‌جويان، طليعه‌دار سالي پر از رونق و تعالي براي سينماي ايران باشد. اين پيام مروري است بر سياست‌هاي دولت تدبير و اميد در عرصه سينما به مثابه هنري‌ترين صنعت و صنعتي‌ترين هنر، در اولين سالي که اعتدال‌گرايي ميهمان جشن بزرگ سينماي ايران است.

آن‌چه از برگزاري اين آيين پر شکوه مهم‌تر است، لزوم حرکت شتابنده از نمايشي سالانه به سوي مخاطباني هميشگي در سالن‌هاي سينماست. جشنواره فجر مي‌تواند آغازگر جشني باشد که در طول سال در سالن‌هاي سينماي کشور برپا مي‌شود و مخاطب را به تماشاي فيلم ايراني دعوت مي‌کند؛ تماشاگري که باور کرده سينماگر هم‌وطن‌، هم‌درد و همدلش، توانايي نمايش خلاقانه دغدغه‌هاي او را بر پرده سينما دارد. بازگرداندن تماشاگر قهرکرده از سينما، ضروري‌ترين مسئوليت امروز مديران و سينماگران ما است. سينما بدون تماشاگر معنا ندارد و جشن و جشنواره آن روز معنا مي‌يابد که بدانيم مردم از سينماي بومي خود راضي‌اند و به آن دل بسته‌اند.

رقابت «صفحه» با «پرده» بر سرِ جلب توجه و کسب رضايتِ تماشاگرِ انتخابگر، چنان جدي شده که زندگي روزمره همه ما در محاصره محصولات متنوعي قرار گرفته که از چهارگوشه دنيا، مصرف‌کنندگان را به خود مي‌خواند. کميت بالا و سهولت دسترسي به توليدات بصري در دنيا، احتمال موفقيت سياست انحصار را از بين برده است. خام‌انديشي است که تصور کنيم تماشاگر، چشم‌انتظار مي‌ماند که ما چيزي توليد کنيم و بر پرده نمايش دهيم؛ دلالان فرهنگي بر سر چهارراه‌هاي ترديد ما ايستاده‌اند؛ وه که چه گران تماشا مي‌فروشند و چه ارزان دل مي‌برند. تلاش را بايد صد چندان کرد تا «سينما» را به هنرمندان واقعي اين کشور بسپاريم و به اغيار وا مگذاريم و مراقب باشيم تا «سفره تماشا» از «نان حلالِ سينمايِ خانگي» خالي نشود.

سينماي ما مي‌تواند موانع فناورانه را از سر راه راضي کردن تماشاگران برطرف کند و همان استانداردي را به آنان عرضه کند که در سينماي تراز اول امروز دنيا مرسوم است. ديجيتال‌سازيِ توليد و عرضه، يکي از گذرگاه‌هاي خطير در راه استقرار زنجيره ارزش در سينماي فرداي ايران است. اين سياست دسترسي مردم به سينماي ايراني را فراگير و دست چپاولگران را از تعدي به حقوق فرهنگي کوتاه مي‌کند. جشنواره فجر مي‌تواند اولين تجلي‌گاه موفقيت‌هاي فني سينماي ما باشد.

سينماگران ما نه در برج‌هاي عاج بلکه همين‌جا کنار مردم زندگي مي‌کنند و چه بسا خود را ملزم به موضع‌گيري‌ عليه جريان يا موجي بدانند که در دوره‌اي آنها را گرفتار کرده است. گريزي از اين قبيل واکنش‌ها نيست؛ هنرمند همان است که گاه قهر مي‌کند، خشمگين مي‌شود يا مبالغه مي‌کند. اما خواسته اين برادر کوچکتان اين است که از آن‌چه پشت سر گذاشته‌ايم فاصله بگيريم؛ دوران جديدي آغاز شده و وقت آن است که با کرامت از آن‌چه پيش از اين در حوزه سينما گذشته، بگذريم؛ اگر چه آن عبرت‌ها را هرگز فراموش نخواهيم کرد. امروز و پس از گذشتِ اين چند سالي که بر فرهنگ و هنر گذشت، سينمايِ کشورم را قدري غبار گرفته و غمگين مي‌بينم.

فيلم‌ساز سرزمينم به من مي‌گويد حالا که انسانِ ايراني، حماسه بيست و چهارم خرداد را رقم زده است، به من آزادي بده و بگذار واقعيت‌هاي تلخ و تيره‌اي را که تا ديروز نمي‌توانستم، امروز در فيلم‌هايم نشان دهم! من به او مي‌گويم آن واقعيت‌ها را که همگان بيش و کم مي‌دانند، بيا تا در کنارِ تيرگي‌هاي واقعيت، نقطه‌هايي روشن از حقيقت را هم نشان دهيم. مي‌گويد بگذار در فيلمم از خطرِ بيماريِ واگيردارِ فساد و ريا و دروغ و از مسابقه هولناک و بي‌رحمانه «پول درآوردن به هرقيمت» بگويم.

به او مي‌گويم بگو، از تمامِ اين بدي‌ها بگو، اما اگر مي‌شناسي و مي‌تواني «ستاره‌اي» را به من و مردمم نشان بده که با وجود تمام سختي‌ها، به همه کجي‌ها و پلشتي‌ها، قهرمانانه «نه» مي‌گويد و واقعيت تيره را به حقيقت روشن تبديل مي‌کند.

بياييد باهم به افق‌هاي وسيع‌تري در پيش رو چشم بدوزيم و با رجوع به ذخاير عظيمي که در بطن تمدن پوياي اسلامي و ايراني نهفته است، دوره پرشوري را بسازيم که سينماي ايران نه تنها شاهد همراهي تماشاگر هم‌وطن، بلکه ميزبان بينندگاني در کشورهاي هم‌جوار و چه ‌بسا در افقي وسيع‌تر باشد. اکنون که جهان به استقبال پيام ملت ايران در قالب طرح «جهان عاري از خشونت و افراطي‌گري» شتافته و تيغ ايران‌هراسي کند شده و صداي رساي اعتدال و عقلانيت از اين سرزمين طنين‌انداز شده است، جشنواره فجر مي‌تواند مسير رسيدن به اين مقصود را هموار کند و درآمدي باشد براي جشن‌هايي وسيع‌تر که بابت توفيقات سينماي ايران در خرسندکردن تماشاگران بين‌المللي برپا خواهد شد.

در پاسخ سينماگري که نه فقط سوداي سيمرغ که هواي درخشش جهاني دارد و مي‌گويد بگذار آزاد باشم تا با فيلم‌هايم به شرق و غرب عالم سفر کنم، مي‌گويم سفر به سلامت، اما قول بده جايزه اولت را از مردم سرزمين خودت بگيري! به او مي‌گويم آزاد باش و منصفانه از واقعيت‌ها بگو، اما حقيقت‌ها را هم فراموش نکن. با او زمزمه خواهم کرد؛ حُسنِ هنر به همراه ملاحتِ ايمان، اثر فرهنگي را ابدي و جهان گير مي‌کند؛ در پرده با صورتگرِ سرزمينم همان را مي‌گويم که حافظ بي‌پروا گفت:

حُسنت به اتفاقِ ملاحت جهان گرفت آري! به اتفاق، جهان مي‌توان گرفت

مايلم در همين مراسم با شکوه اعلام نمايم که نهاد رياست جمهوري آماده است با کمک وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي همه توان خود را براي حمايت از سينماگراني به کار ببندد که در راه آشتي دادن همه مردم ايران با سينماي ملي و يا عرضه آثار فرامرزي و ميان فرهنگي تلاش مي‌کنند. از اين رو در نظر دارد همه ساله جايزه‌ ويژه‌اي با عنوان «جايزه ملي رياست جمهوري» به بهترين آثار هنري کشور خصوصاً آثار سينماي داستاني و مستند اهدا کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته