جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/11/13 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4635

 ارائه سبد کالابه حقوق‌بگيران کمتر از 500هزار توماني 

در حالي که قرار است از امروزتوزيع سبد کالايي آغاز شود که وزارت صنعت و تجارت به طور ناگهاني يکي از شروط سرپرستان خانوار مشمول دريافت اين سبد را درآمد ماهانه زير 500 هزار تومان اعلام کرده و اين در حالي است که تا روزجمعه چنين شرطي براي سرپرستان خانوار گذاشته نشده بود.

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي وزارت صنعت و تجارت ، بر اساس اطلاعيه توزيع سبد رايگان کالا مشمولان دريافت سبد کالايي سرپرستان خانوارهاي تحت پوشش کميته امداد امام خميني (ره)، سرپرستان خانوارهاي تحت پوشش سازمان بهزيستي، ‌سرپرستان خانوارهاي مستمري بگيران تامين اجتماعي با حقوق مستمري زير 500 هزار تومان، سرپرستان خانوارهاي کارگران مشمول قانون کارو تامين اجتماعي با حقوق کمتر از 500 هزار تومان، سرپرستان خانوارهاي کارکنان شاغل و بازنشسته نيروهاي دولتي و سرپرستان خانوارهاي طلاب، خبرنگاران و دانشجويان متاهل هستند.

بر اين اساس مقام يک آگاه در وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد که بر اساس شرط جديد دولت مبني بر ارائه سبد کالايي به حقوق‌بگيران کمتر از 500هزار توماني، سبد کالايي بين 9 تا 10 ميليون سرپرست خانوار توزيع مي شود.

از سوي ديگر قرار بود آمار طلاب، خبرنگاران، دانشجويان متاهل و مستمري بگيران تامين اجتماعي و کارگران مشمول قانون کار و تامين اجتماعي از طريق وزارتخانه‌هاي مربوطه اعلام شود که محقق نشدن اين کار تاکنون مي‌تواند بيانگر ضعف در سيستم آماري باشد. از سوي ديگر به دليل ضعف در پايه آماري کشور مواردي نظير کارگران فصلي، رانندگان تاکسي ، کشاورزان و مشاغلي از اين قبيل که به هيچ سازمان و ارگاني سازمان وصل نبوده و تحت پوشش بيمه تامين اجتماعي نيستند در چنين آماري لحاظ نمي‌شوند زيرا آمار دقيقي از تعداد افراد شاغل در اين حوزه‌ها در اختيار دولت نيست.

همچنين نکته قابل توجه اين است که شرط حقوق کمتر از 500هزار تومان صرفا براي سرپرستان خانوارهاي مستمري‌بگير تأمين اجتماعي و سرپرستان خانوارهاي کارگران مشمول قانون کار و تأمين اجتماعي لحاظ شده است و کارکنان شاغل و بازنشسته دولت شامل چنين شرطي نيستند.

اختلال در سامانه و درگاه اينترنتي تخصيص سبد کالا

درحالي که قرار است از امروزتوزيع سبد کالايي آغاز شود، دو روش پيامک به شماره 5000499 و درگاه اينترنتي تخصيص سبد کالا هنوز فعال نشده و در بارگزاري درگاه اينترنتي نيز اختلال وجود دارد.

وب‌سايت رسمي اطلاع‌رساني سامانه توزيع سبد کالا و شماره پيامک 5000499 هنوز فعال نشده است. اين درحالي است که براساس اطلاعيه وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص توزيع سبد رايگان کالا مقرر شده بود که متقاضيان از طريق ارسال کد ملي خود به شماره پيامک 5000499 و مراجعه به درگاه اينترنتي www.yaraneh.kala.ir از تخصيص سبد کالا مطمئن شوند. اين درحالي است که هنوز اين سامانه‌ها دچار اختلال بوده و هيچ پاسخي از سوي اين سامانه‌ به متقاضيان ارسال نمي‌شود.

پيش از اين نيز متقاضيان با ارسال کد ملي خود به شماره پيامک 5000499 اين پاسخ را دريافت مي‌کردند که هيچ سبد کالايي براي شما وجود ندارد. در همين رابطه ،عضو کميسيون برنامه و بودجه گفت: دولت در حالي که براي تأمين منابع هدفمندي يارانه‌ها با کمبود مالي مواجه است، اقدام به توزيع سبد کالايي کرده است که نحوه تخصيص آن ناعادلانه، تبعيض‌آميز و خلاف قانون است. موسي‌الرضا ثروتي عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس در مورد اعتراض مردم به نحوه تخصيص سبد کالا و اينکه دولت و مجلس براي حل اين مشکل چه کاري بايد بکنند، گفت: کلا من با اين روش دولت در نحوه توزيع سبد کالايي مخالفم زيرا دولت آمار دقيقي از افراد نيازمند جامعه ندارد.

وي افزود: اگر سبد کالا براي توزيع بين نيازمندان به کميته امداد و بهزيستي داده مي‌شد، بهتر بود. زيرا با اين روش دولت،‌ عده‌اي از افراد جامعه از سبد کالايي برخوردار مي‌شوند و عده‌اي ديگر اين سبد را نمي‌گيرند، باعث اعتراض مردم مي‌شود و اصلا روش درستي نيست. عضو کميسيون برنامه و بودجه افزود: شناسايي‌ دهک‌هاي پردرآمد و کم درآمد براي دولت به طور دقيق مقدور نيست، الان اين سبد کالايي به روستاييان داده نمي‌شود اما به شهري‌ها اختصاص مي‌يابد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته