جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/11/15 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 4637

 سرمقاله 

 روزجهاني مبارزه با سرطان؛

دليل اين همه سرطان چيست؟

حميدرضا عسگري

"هرچند كاري ازدستمان براي بيماران سرطاني برنمي‌ آيد، اما با نوشتن سطور زير روز مبارزه با سرطان را گرامي ميداريم."

بيش از سه دهه از عمرانقلاب مردمي ايران مي‌گذرد و تاكنون مسايل مختلفي نظير جنگ و کشمکش‌هاي سياسي بين المللي تقريبا اولويت اول همه دولت‌ها بوده و کمتر مجالي براي انديشيدن به مسايل بهداشتي و زيست محيطي براي دولتمردان ما باقي گذارده‌اند. اما امروز امنيت جان مردم بيش از دوران جنگ در معرض خطر قرار دارد!. بسيار درد ناک است که سالانه 40 هزار ايراني بر اثر ابتلا به انواع سرطانها جان خود را از دست مي‌دهند. براساس آمار ثبت سرطان در کشور، سالانه 200 هزار بيمار سرطاني در ايران شناسايي مي‌شود.

شايد هنوز بر اين باوريم كه سرطان فقط يک مشکل بهداشتي است و بايد از طريق دكتر و بيمارستان آن را برطرف كرد!! غافل ازاينكه سرطان برگرفته از پيامدهاي عوامل سياسي ، اجتماعي، اقتصادي و محيطي است. امروز عواملي همچون ريزگردها، سوختهاي فسيلي، تغذيه ناسالم، آب‌هاي آلوده، پسماندهاي خانگي و صنعتي و همچنين امواج مغناطيسي، باعث افزايش چشمگير شيوع سرطان در ايران شده به طوري که بر اساس آمارهاي وزارت بهداشت رکورددار سرطان در جهان شده ايم.

متأسفانه اطلاع رساني درامر پيشگيري ازسرطان دركشور به هيچ عنوان جدي گرفته نشده، و شبح سرطان خيلي عادي و بي سروصدا درزندگي روزمره شهروندان سرگردان است. رسانه‌هاي ما هيچ تلاش و برنامه‌اي براي اصلاح رفتار مردم و آموزش آن‌ها ندارد! مردم اگر بدانند شيوه زندگي معمول آنها، بذر سرطان را در جامعه مي‌كارد، قطعاً خود را ملزم به تغيير روش مي‌كنند. اگر به مردم آموزش دهيم كه آلودگي محيط زيست به طور غيرمستقيم تغذيه آنها را آلوده و احتمال ابتلا به سرطان را درآنها تقويت مي كند، آيا توجيه نمي‌شوند؟!

ما با زباله‌هاي پلاستيكي و يك بارمصرف خود چه مي‌كنيم و آنها را كجا مي‌ريزيم؟! غيراز اين است كه مواد شيميايي آن درمعرض گرما و سرما دچار انفعالات شيميايي شده و با پيوستن به آب و خاك، مجددا به چرخه طبيعت برمي‌گردند و سموم آن به طور مستقيم سلامت تغذيه انسان را به خطر مي اندازد.

ازسوي ديگر ريشه‌هاي سرطان را بايد در آلودگي‌هاي مختلفي دانست كه هواي شهرها را مسموم كرده اند. ريزگردها و گرد و غبارهايي كه باخود اورانيوم به همراه دارند، تحفه‌اي است که ازسوي همسايگان براي مردم کشورمان به ارمغان آمده است. البته درنبود اين ريزگردها، آلودگي سوخت‌هاي فسيلي ناشي از خودروها و کارخانه‌هاي صنعتي جبران کننده آن هستند. امروز مردم شهرهاي بزرگ و صنعتي به سبب ازدياد آلاينده‌هايي همچون مونواکسيد کربن، دي اکسيد نيتروژن، دي اکسيد گوگرد و... مجبور به استنشاق هوايي مسموم شده‌اند كه اجباراً آنها را به سمت بيماري‌هاي تنفسي و سرطان‌هاي ريوي سوق مي‌دهد.

اما كشورهايي با چند برابر جمعيت ما و با حجم بالايي از كارخانجات صنعتي، با اين مشكلات محيطي و انساني كه سونامي سرطان را درايران به راه انداخته است، مواجه نيستند. پس علت اين همه سرطان چيست؟!

اينجاست كه پيامدها و بازتاب عوامل سياسي و اقتصادي خود را نمايان مي‌سازد. اگر عزم سياسي و برخوردهاي سليقه‌اي و حزبي در راستاي حمايت از طرح‌هاي زيست محيطي اعمال نمي‌شد، امروز نبايد شاهد اين بوديم كه در 365 روز يك سال كمتر از يك هفته هواي پاك داشته باشيم.

اگرعوامل اقتصادي و پاي منافع برخي درميان نبود امروز شاهد اين همه آلودگي ناشي از سوخت و خودروي بي كيفيت دركشور نبوديم كه حاصل آن مرگ ومير سالانه سه هزارنفر براثر بيماري هاي قلبي و تنفسي باشد.

اگرعوامل اجتماعي و فرهنگي به صورت صحيح هدايت مي‌شد، جامعه با آگاهي از مضرات آلودگي محيط زيست و آلودگي هوا درگسترش سرطان، ازاقدامات آسيب رسان جلوگيري مي‌كرد وخود را ملزم به رعايت استانداردها مي‌دانست. قطعا امروز براي حل معضل سرطان ديراست، اما بياييد كاري كنيم كه فردا افسوس امروز را نخوريم...


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته