جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/11/15 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 4637

 جزييات آزمون‌هاي ارشد و دکتري 93 و تمهيدات سازمان سنجش براي داوطلبان مناطق برفي تشريح شد 

به گزارش خبرنگار آفرينش رييس سازمان سنجش آموزش کشور جزييات و تغييرات آزمون‌هاي کارشناسي ارشد و دکتري سال 93 دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالي کشور را اعلام کرد.

دکتر ابراهيم خدايي روز دوشنبه در يک نشست خبري گفت: آزمون کارشناسي ارشد امسال براي ‌136 کدرشته‌ امتحاني‌ با رقابت بيش از 950 هزار داوطلب در دو نوبت صبح و بعدازظهر طي روزهاي روزهاي چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه‌ 16، 17 و 18 بهمن‌ماه به صورت همزمان در کشور برگزار مي‌شود.

وي با اشاره به توزيع کارت اين آزمون، افزود: توزيع کارت داوطلبان به صورت اينترنتي از طريق سايت سازمان سنجش توزيع مي‌شود.

گروههاي داراي بيشترين و کمترين متقاضي در آزمون ارشد

خدايي در ادامه با بيان اينکه بيشترين متقاضي در آزمون کارشناسي ارشد در گروه آموزشي علوم انساني و کمترين متقاضي در گروه آموزشي دامپزشکي است به تغييرات آزمون امسال اشاره کرد و افزود: يکي از تغييرات آزمون کارشناسي ارشد سال 93 در نظر گرفتن هفت رشته امتحاني براي نابينايان مطلق به شکل بريل است.

چگونگي سوالات آزمون کارشناسي ارشد

وي درباره چگونگي سوالات آزمون کارشناسي ارشد گفت: در آزمون امسال سوالات 133 کد رشته به صورت تستي و سه رشته به صورت تستي – تشريحي طراحي شده است و به هر داوطلب دفترچه سوالات به همراه تنها يک پاسخنامه ارائه مي‌شود که دفترچه سوالات نيز شخصي سازي شده و چيدمان متفاوتي دارد.

اعلام نتايج اوليه آزمون ارشد در ارديبهشت ماه

رئيس سازمان سنجش همچنين درباره زمان اعلام نتايج آزمون ارشد 93 اظهار کرد: ، نتايج اوليه آزمون کارشناسي ارشد سال 93 نيمه دوم ارديبهشت ماه اعلام مي‌شود و قبول شدگان مي‌توانند در هفته اول خرداد انتخاب‌رشته کنند. همچنين نتايج نهايي اين آزمون نيز دهه اول شهريور ماه اعلام مي‌شود.

ظرفيت پذيرش دانشجويان کارشناسي ارشد

وي همچنين درباره ظرفيت پذيرش دانشجويان کارشناسي ارشد اظهار کرد: در اين آزمون نيز نسبت به سال گذشته که حدود 134 هزار نفر پذيرفته شدند ظرفيت کاهش پيدا نخواهد کرد و روند افزايشي خواهد داشت.

انتشار پاسخنامه سوالات در اواسط ارديبهشت

خدايي با اشاره به ديگر تغييرات آزمون‌هاي ارشد و دکتري امسال، اظهار کرد: يکي از تغييراتي که در نحوه برگزاري آزمون ارشد و دکتري امسال ايجاد شده است انتشار پاسخنامه اين آزمون‌هاست. امسال علاوه بر اينکه طبق روال هر ساله کليد اوليه آزمون‌ها روي سايت سنجش قرار مي‌گيرد، پاسخنامه اين آزمون‌ها نيز نيمه دوم ارديبهشت ماه و بعد از اعلام نتايج اوليه منتشر خواهد شد.

افزايش شمار حوزه‌هاي امتحاني برگزارکننده آزمونها

به گفته رييس سازمان سنجش، از ديگر تغييرات آزمون‌هاي ارشد و دکتري 93 افزايش شمار حوزه‌هاي امتحاني برگزارکننده اين دو آزمون است.

بارش برف و تمهيدات سازمان سنجش براي حضور داوطلبان

وي با بيان اينکه سال گذشته به دليل شرايط آب و هوايي متقاضيان شرکت در آزمون‌هاي ارشد و دکتري با مشکلاتي براي حضور در حوزه‌هاي امتحاني مواجه شدند خاطر نشان کرد: سازمان سنجش با درنظرگرفتن اين شرايط و تجربه سال گذشته امسال براي برگزاري آزمون ارشد 113 حوزه امتحاني را در 62 شهرستان در نظر گرفت که نسبت به سال گذشته 14 شهرستان افزايش پيدا کرده است.

جزئيات آزمون دکتري نيمه متمرکز سال 93

خدايي در بخش ديگري از سخنان خود با تشريح جزئيات آزمون دکتري نيمه متمرکز سال 93، ‌نيز گفت: اين آزمون به طور همزمان در صبح روز جمعه (16 اسفند 92) برگزار مي‌شود.

برگزاري آزمون دکتري امسال تنها در يک نوبت

وي تاکيد کرد: آزمون دکتري امسال بر خلاف سال گذشته تنها در يک نوبت برگزار خواهد شد.

وي با اشاره به اينکه 240 هزار و 361 نفر در آزمون دکتري سال 93 ثبت‌نام کرده‌اند اظهار کرد: تعداد متقاضيان آزمون نسبت به سال گذشته 11 درصد افزايش پيدا کرده است.

خدايي درباره حوزه‌هاي امتحاني آزمون دکترا نيز افزود: حوزه‌هاي برگزار کننده اين آزمون نيز از 37 شهرستان به 53 شهرستان افزايش يافته است براي مثال در استان گيلان، لاهيجان و در استان مازندران، چالوس به عنوان محل امتحان درنظر گرفته شده‌ است.

زمان توزيع کارت آزمون دکتري

رييس سازمان سنجش زمان توزيع کارت آزمون دکتري را 13 الي 15 اسفندماه از طريق سايت سازمان سنجش اعلام کرد و با بيان اينکه آزمون دکتري شامل سه نوع سوال دروس تخصصي، آزمون زبان و آزمون استعداد تحصيلي است، خاطرنشان کرد: دروس تخصصي با توجه به رشته امتحاني حدودا 120 دقيقه زمان دارد و زمان آزمون‌ زبان 30 دقيقه و آزمون استعداد تحصيلي 60 دقيقه است.

تقويم آزمون دکتري 93

رييس سازمان سنجش درباره زمان اعلام نتايج ، انتخاب رشته و مصاحبه آزمون دکتري نيز گفت: تلاش سازمان سنجش بر اين است که نتايج اوليه آزمون دکتري در هفته سوم فروردين ماه اعلام شود. اما با توجه به اينکه 21 اسفند سال جاري کليد آزمون روي سايت قرار داده خواهد شد و داوطلبان فرصت دارند تا آخر اسفند نظرات خود به سازمان سنجش اعلام کند بنابراين سازمان يک فرصت براي بررسي اين نظرات در نظر گرفته است.

وي با بيان اينکه انتخاب رشته داوطلبان آزمون دکتري در نيمه اول ارديبهشت ماه انجام مي‌شود، افزود: داوطلبان براي مصاحبه با دانشگاه‌ها در خرداد سال آينده به دانشگاهها معرفي مي‌شوند و نتيجه نهايي قبولي آنها نيز در نيمه اول شهريور سال 93 اعلام خواهد شد.

تغيير وزن مصاحبه و سوابق تحصيلي از 50 به 70 درصد

تغيير وزن مصاحبه و سوابق تحصيلي از 50 به 70 درصد از ديگر نکاتي بود که خدايي در صحبت‌هاي خود به آن اشاره و اظهار کرد: سوابق علمي دانشجو شامل سه بخش سوابق پژوهشي، سوابق آموزشي و مصاحبه است که هر کدام به ترتيب 40، 30 و 30 درصد وزن کل سوابق تحصيلي را براساس شيوه‌نامه‌اي که وزارت علوم در حال ابلاغ به دانشگاه‌ها است دربر مي‌گيرند.

وي با اشاره به اينکه آزمون کتبي در واقع نقش غربالگري اوليه دانشجويان متقاضي شرکت در آزمون دکتري را برعهده دارد خاطرنشان کرد: بايد توجه داشت در بحث دکتري تنها بحث سنجش علمي و تستي اطلاعات متقاضي مطرح نيست بلکه لازم است براي پذيرش وي توانايي‌ها، مهارتها و انگيزه وي نيز درنظرگرفته شود.

ظرفيت پذيرش در آزمون دکتري سال 93

خدايي درباره ظرفيت پذيرش در آزمون دکتري سال 93تصريح کرد: در سال گذشته 11 هزار و 400 نفر با در نظر گرفتن تکميل ظرفيت‌ها در دانشگاه‌ها پذيرفته شدند و براي سال جاري نيز دانشگاه‌ها فرصت دارند تا آخر اسفندماه ظرفيت خود را براي پذيرش دانشجوي دکتري اعلام کنند. مطمئنا ظرفيت پذيرش دانشجوي دکتري نسبت به سال گذشته کاهش نخواهد داشت و افزايش نيز پيدا مي‌کند. اين ظرفيت به صورت کلي پيش از اعلام نتايج اوليه از سوي سازمان سنجش اعلام خواهد شد.

تعداد متقاضيان بورس خارج از کشور در ثبت‌نام آزمون دکترا

رييس سازمان سنجش درباره تعداد متقاضيان بورس خارج از کشور در ثبت‌نام آزمون دکترا تصريح کرد:‌ دانشجويان در رشته‌هايي که اعزام به خارج در آنها مقدور بود در زمان ثبت‌نام اعلام آمادگي کرده‌اند که تقريبا همه دانشجويان اين اعلام آمادگي را انجام داده‌اند اما ظرفيت پذيرش آنها هنوز مشخص نيست و در آينده اين مورد نيز اعلام قطعي خواهد شد.

آزمون 66 کدرشته شناور ارشد صبح پنجشنبه برگزار مي‌شود

مشاور عالي سازمان سنجش آموزش کشور با تاکيد بر لزوم مطالعه برگه راهنماي شرکت در آزمون کارشناسي ارشد سال 93 براي متقاضيان گفت: تاريخ و زمان برگزاري هر کدام از آزمون‌ها روي کارت ورود به جلسه متقاضيان درج شده است.

آزمون ارشد 93 در شش نيم‌روز برگزار مي‌شود

دکتر خدايي با اشاره به اينکه آزمون کارشناسي ارشد سال 93 در شش نيم‌روز از 16 تا 18 بهمن برگزار مي‌شود، اظهار کرد: آزمون مربوط به 66 کدرشته شناور در صبح پنجشنبه 17 بهمن ماه برگزار مي‌شود.

به گفته توکلي آزمون‌هاي نوبت صبح در ساعت 8 و آزمون‌هاي نوبت بعد از ظهر در ساعت 14:30 آغاز و درهاي حوزه امتحاني نيم ساعت قبل از شروع هر آزمون بسته مي‌شود.

وي با اشاره به اينکه داوطلبان لازم است با توجه به فضاي جوي حداقل يکروز پيش از برگزاري آزمون در حوزه امتحاني يا شهر حوزه حضور داشته باشند اظهار کرد: سازمان سنجش نيز پيش‌بيني‌هاي لازم را در اين باره به خصوص در دو استان مازندران و گيلان انجام داده است.

مشاور عالي سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به اينکه داوطلبان مي‌توانند اطلاعات لازم ازجمله چگونگي حضور در حوزه امتحاني، مدارک لازم،‌نحوه پاسخگويي به سوالات و ساير اطلاعات در برگه راهنمايي که روي سايت سازمان سنجش قرار داده شده است دريافت کنند خاطرنشان کرد: به دانشجويان توصيه مي‌شود اين برگه را مطالعه کرده و درصورت لزوم از آن پرينت بگيرند.

فرصت مجدد براي ويرايش اطلاعات و به ويژه، معدل

جمالي معاون فني و آماري سازمان سنجش نيز در اين نشست با اشاره به اينکه داوطلبان شرکت در آزمون کارشناسي ارشد مي‌توانند در زمان دريافت کارت مجددا بخشي از اطلاعات خود را ويرايش کنند اظهار کرد: با توجه به اينکه 80 درصد نتيجه آزمون ارشد آزمون تستي و 20 درصد آن مربوط به معدل کارشناسي داوطلبان مي‌شود ضرورت دارد داوطلبان در صورت وجود هرگونه اشکالي در معدل خود آنرا در زمان دريافت کارت اصلاح کنند.

به گفته جمالي داوطلبان شرکت در آزمون دکتري نيز مي‌توانند به همين روش معدل و برخي اطلاعات خود را در زمان دريافت کارت اصلاح کنند.

فرصت مجدد براي انتخاب دانشگاه‌هاي پيام نور و غير انتفاعي

وي در ادامه درباره انتخاب دانشگاه‌هاي پيام نور و غير انتفاعي در فرم ثبت‌نام خاطرنشان کرد: همچنين داوطلبان آزمون ارشد که براي شرکت در دانشگاه‌هاي پيام نور و غيرانتفاعي ثبت‌نام نکرده‌اند مي‌توانند در زمان اعلام کارنامه نهايي در صورت مجاز بودن به انتخاب رشته براي اين دو دانشگاه نيز انتخاب
رشته کنند.

رحيميان معاون امور آزمونهاي اين سازمان نيز با تاکيد بر اينکه داوطلبان شرکت در دو کد رشته امتحاني آزمون ارشد بايد دو کارت ورود به جلسه را از روي سايت سازمان سنجش دريافت کنند، گفت: داوطلبان فرصت دارند تا چند ساعت پيش از شروع هر آزمون کارت خود را دريافت کنند و در صورت وجود هرگونه مشکل به نماينده رفع نقص سازمان سنجش که در حوزه‌هاي امتحاني حضور دارند مراجعه کنند.

نحوه ويرايش اطلاعات

وي درباره نحوه ويرايش اطلاعات نيز تصريح کرد: داوطلبان مي‌توانند اطلاعات شخصي خود را همزمان با دريافت کارت ويرايش کنند اما در مورد جنسيت، عکس روي کارت، نوع معلوليت و زبان خارجي داوطلبان لازم است به باجه‌هاي رفع نقص مراجعه نمايند.

لزوم به همراه داشتن کارت ورود به جلسه

وي در ادامه با تاکيد بر لزوم به همراه داشتن کارت ورود به جلسه از سوي متقاضيان شرکت در آزمون‌ کارشناسي ارشد و دکتري افزود: علاوه بر آن داوطلبان لازم است کارت ملي يا شناسنامه عکسدار خود را نيز به همراه داشته باشند. همچنين به همراه داشتن تلفن همراه و ماشين حساب در جلسه امتحان تخلف محسوب مي‌شود.

به گفته وي داوطلبان لازم است اطلاعات صندلي و پاسخنامه خود را نيز با کارت ورود به جلسه مطابقت دهند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته