جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/11/15 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 4637

 گامي جديد براي ورود کشور به عرصه نانوالکترونيک
 تحقق امکان رشد نانوساختارهاي سوراخدار و توخالي 

 
پژوهشگران دانشگاه تهران با استفاده از ترکيب دو ماده طلا و نيکل بعنوان کاتاليست رشد، امکان رشد نانوساختارهاي سوراخدار و توخالي را محقق کردند .به گزارش سرويس علمي ايسنا، روش استفاده شده به‌ وسيله‌ اين محققان قبلا براي توليد نانوسيم‌هاي سيليکاتي مورد استفاده قرار گرفته بود، اما امکان رشد اين نانوساختار تاکنون محقق نشده بود.

به نوشته سايت نانو، دکتر مهاجرزاده، محقق اين طرح در مورد اين تحقيقات گفت: اين تحقيق بخشي از کار پايان‌نامه دوره کارشناسي ارشد دو نفر از دانشجويان من بوده است و در واقع بخشي از يک کار بزرگتر در راستاي ايجاد ترانزيستورهاي عمودي اثر ميدان با قابليت گذردهي المان‌هاي کوچک مانند DNA و حساسيت به مقدار بار آن‌هاست. البته گذر ذرات کوچک مانند نانوذرات نيز مي‌تواند در مقدار جريان آن‌ها نقش داشته باشد. به هر حال هدف ساخت نانولوله‌هاي سيليکاني است.

وي تصريح کرد: هدف اصلي اين تحقيقات بر پايه ايجاد نانولوله‌هاي سيليکاني بدون Template و نيز با استفاده از رشد به روش VLS) Vapor-Liquid-Solid ) يا (SLS) Solid-Liquid-Solid بوده است. اين در حالي است که اين روش‌ها قبلا براي ايجاد نانو وايرهاي سيليکاني استفاده شده بودند، اما امکان رشد نانوساختارهاي سوراخدار و توخالي محقق نشده‌اند. با استفاده از ترکيب دو ماده طلا و نيکل بعنوان کاتاليست رشد، اين عمل محقق شده است.

وي خاطرنشان کرد: در اين پروژه نانولوله‌هاي سيليکاني به روش بسيار تکرار‌پذير و نسبتا آسان ايجاد شده‌اند. لازم بذکر است که نانولوله‌هاي کربني سال‌هاست که ايجاد مي‌شوند، ولي ايجاد نانولوله‌هاي سيليکاني محقق نشده است.

مهاجرزاده ادامه داد: از طرف ديگر اين ساختارها به‌ دليل خواص منحصر بفرد سيليکان از آينده خوبي برخوردار هستند که از آن ميان ساخت نسبتا آسان ترانزيستورهاي اثر ميدان به‌ وسيله‌ي آن‌ها است. به علاوه اين نانولوله‌ها قابليت بازشدن (Unzip) به‌ وسيله‌ي جريان الکتروني که در ميکروسکوپ الکتروني استفاده مي‌شود را دارند. لذا ساخت نانونوار‌هاي سيليکاني نيز آسان است.

وي افزود: در مجموع اين روش بر اساس استفاده هوشمندانه از دو کاتاليست طلا و نيکل است و هر کدام از اين دو ترکيب مي‌تواند نقش خود را در ايجاد لوله و يا انتقال اتم‌هاي سيليکان بازي کند. هنوز هم موارد بسيار زيادي ناشناخته هستند که نياز به زمان بيشتري دارند.

وي با اشاره به مراحل انجام اين تحقيقات گفت: بستر مورد استفاده Silicon با جهت بلوري (100) است که بعد از تميز کردن در مراحل مختلف و به‌ وسيله‌ي محلول استاندارد RCA عمليات لايه نشاني انجام مي‌شود. لايه نشاني منظم لايه‌هاي طلا و نيکل به ضخامت‌هايي در مقياس چند نانومتري به‌ صورت دو لايه و يا چند لايه از مسائل کليدي اين پروژه بوده است که به‌ وسيله‌ي سامانه بخار فيزيکي به کمک اشعه الکتروني محقق شده است.

محقق طرح اظهار کرد: بعد از لايه نشاني لايه دو-فلزي نمونه در دستگاه LPCVD که همان لايه نشاني بخار شيميايي در فشار پايين است، قرار داده شده است که با انجام رشد در دمايي در حد 400 تا 500 درجه سانتگيراد امکان رشد نانولوله‌هاي سيليکاني محقق مي‌شود. لازم بذکر است که در زمان رشد مي‌توان از گاز هيدروژن و سيلان استفاده کرد.

وي تصريح کرد: نتايج اين تحقيقات به‌ صورت مستقيم در الکترونيک و بيوالکترونيک کاربرد دارد.

به گفته مهاجرزاده، در صورتي که بتوان لوله‌هايي با قطر بسيار کم و نيز طول مناسب ايجاد کرد، امکان ساخت ترانزيستورهاي اثر ميدان با گيت (کنترل کننده) شناور از درون محقق خواهد شد. در اين صورت با عبور هر گونه موجود بسيار کوچک و باردار مانند DNA جريان ترانزيستور تغيير کرده و قابل اندازه‌گيري خواهد بود. با توجه به ابعاد بسيار کوچک اين قطعه مي‌توان DNA را به‌ صورت همراستا در آورد تا اطلاعات مربوط به Sequencing تکميل شود.

مهاجرزاده در پايان با اشاره به ادامه يافتن اين تحقيقات و ابراز اميدواري از آينده نتايج آن افزود: در صورت موفقيت کامل اين پروژه مي‌تواند پل ورود کشور به عرصه نانوالکترونيک باشد زيرا علاوه‌ بر کاربرد در ادوات الکترونيکي مي‌تواند در زمينه بيوالکترونيک کاربرد داشته باشد. البته لازم بذکر است که بخشي از اين تحقيقات در دست انجام و در مراحل ثبت است و امکان ارائه دقيق مطالب وجود ندارد.

اين کار تحقيقاتي توسط مهندس محمد تقي‌نژاد و مهندس حسين تقي‌نژاد، دکتر محمد عبدالاحد و دکتر مهاجرزاده صورت گرفته و به عنوان يکي از چند مقاله برتر در ستاد ويژه توسعه فناوري نانو نيز انتخاب شده است. همچنين يکي از نتايج اخير اين پژوهش در قالب مقاله ISI در مجله Nano letters منتشر شده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته