جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑíÇÝÊ Pdf ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1385/12/15 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - (سه شنبه) نسخه شماره 2716

  گپي با برنده اسکار بهترين بازيگر زن
 بانويي براي تمام نقش ها 

يلينا واسيليونا ميرونوف مشهور به هلن ميرن متولد 26 جولاي 1945 چيسويک، لندن با 163 سانتيمتر قد و اندامي ظريف و لاغر در طول چهار دهه بازيگري و حضور در نزديک به 100 فيلم تلويزيوني و سينمايي نقش هاي فراواني بازي کرده است.
پدربزرگ وي اشراف زاده و از روس هاي سفيد و طرفدار تزار بود که در دوران جنگ جهاني اول براي خريد سلاح به لندن رفته بود; با وقوع انقلاب اکتبر در آنجا ماندگار شد و بعدها همسر و فرزندش]پدر هلن[ به او پيوستند. هلن بازيگري را در تئاتر زير نظر ايان ريچاردسون آغاز کرد. در دهه 1980 با حضور در فيلم هاي شاخصي چون اکسکاليبور]جان بورمن[، کال]پت اوکانر[ و آشپز، دزد، زنش و معشوقش]پيتر گريناوي[ به شهرتي جهاني رسيد. او که موفقيت خود را مديون ريچاردسون مي دانست، امسال هنگام دريافت جايزه بافتا براي بازي در فيلم ملکه آن را به ايان ريچاردسون که دو روز قبل از ان فوت کرده بود; تقديم نمود. دهه نود براي او با سريال مظنون اصلي آغاز شد و سپس نقش هايي چون آين راند]نويسنده مشهور آمريکايي[ و ملکه شارلوت در جنون شاه جورج از راه رسيد. به جرات مي شود گفت که هيچ نقش او با نقش هاي قبلي يا بعدي اش شباهت نداشته است. او شيفته بازي در نقش شخصيت هايي پيچيده، قوي و راز آميز است. شخصيت واقعي خود ميرن نيز ترکيبي از يک زن مرگبار با جذابيتي غير قابل انکار و زني قدرتمند است. پانزده سال قبل وقتي ميرن در نقش سر بازرس جين تنيسون در سريال مظنون اصلي اين جملات را بر زبان آورد" من يک ملکه لعنتي نيستم. پس به من نگو سرکار خانم، رئيس صدام کن!" تصور نمي کرد يک روز در نقش ملکه واقعي کشورش بازي کرده و بالاترين نقطه اوج کارنامه بازيگري اش را رقم بزند. البته اين اولين بار نبود که ميرن در نقش يک ملکه ظاهر مي شد. او در سال 2005 در فيلمي تلويزيوني به نام اليزابت اول به کارگرداني تام هوپر در نقش اصلي ظاهر شده بود و قبل از آن نيز سابقه حضور در چنين نقشي را در فيلم هاي جنون شاه جورج، ملکه برفي، کاليگولا و شاهزاده مصر داشت. اما بازي در نقش ملکه زنده کشورش چيز ديگري بود.
ششمين بازي ميرن در نقش يک ملکه در جشنواره ونيز اولين جايزه را- که با کف زدن 5 دقيقه اي حضار همراه بود- براي او به ارمغان آورد، سپس جايزه بافتا و انجمن منتقدان بوستون، شيکاگو، دالاس فورت ورث، فلوريدا، کانزاس، لاس و گاس، ... و بالاخره گلدن گلاب و حالا جايزه بهترين بازيگر نقش اول زن]پس از دوبار نامزدي براي دريافت اين جايزه براي نقش مکمل[ در هفتاد و نهمين دوره مراسم اسکار!
کمتر جايزه با اهميتي در زمينه بازيگري براي تئاتر و سينما وجود دارد که ميرن آن را به چنگ نياورده و نامزد دريافت آن نبوده باشد. هلن ميرن در سال 2003 لقب /Dame بانو ]معادل Sir [ دريافت کرده، پنج بار برنده جايزه بافتا، دوبار برنده جايزه بهترين بازيگر از جشنواره فيلم کن براي فيلم هاي کال و جنون شاه جورج، سه بار برنده جايزه امي، دوبار برنده و پنج بار نامزدي جايزه گلدن گلاب بوده و به اينها اضافه کنيد جوايز متعددي که از انجمن هاي منتقدان سراسر اروپا و آمريکا دريافت کرده است. ميرن براي نقش آفريني در اين فيلم تاکنون بيش از 15 جايزه دريافت کرده وتوانست رقباي خود در بخش بهترين بازيگر زن کنار بزند و اسکار را از آن خود کند.
حضور هلن ميرن در نقش ملکه اليزابت در فيلم "ملکه" باعث شد اين بازيگر که 40 سال است در صحنه تئاتر، تلويزيون و سينما فعاليت دارد، بيش از هر زمان ديگر با تحسين مواجه شود.
ميرن براي دريافت اسکار با استريپ که 14 بار نامزد اسکار شده رقابت داشت. ميرن 61 ساله برنده شدونخستين اسکار خود را به خانه برد
هلن ميرن ماه پيش در گفتگويي با رويترز گفت: "برنده شوي يا بازنده، حباب مي ترکد و دوباره مجبوري برگردي سر موضوع اصلي که همان کار کردن است. راستش را بخواهي، بهترين اوقات را زماني دارم که در يک اتاق سرد نشسته ام و يک فنجان چاي داغ دردستم است." گفت وگي کامل اورابخوانيد:
 درباره سلطنت چه فکر مي کنيد؟
در گذشته با سلطنت خيلي مخالف بودم. همه خانواده ما مخالف پادشاهي بود. هر چي بزرگ تر شدم، اين نظر تعديل شد. حالا مخالف نيستم، البته از آن حمايت هم نمي کنم. يعني تصميم قطعي ندارم. با جامعه طبقاتي انگليس مخالفم. شايد خانواده ملکه در راس اين سيستم باشد اما سعي مي کنم درباره آنها به عنوان انسان و فارغ از موقعيت اجتماعي شان فکر کنم. نوعي نزديکي و همدردي هم نسبت به آنها در خودم احساس مي کنم، چون بيشتر از خانواده خودم، حتي بيشتر از شوهرم]تيلر هکفورد[ در زندگي ام حضور دارند.
 آيا بازي در اين نقش شما را ترساند؟
وقتي براي اولين بار پيشنهاد بازي در اين نقش را دريافت کردم، خيلي ترسيدم و سعي کردم از زيرش در بروم. فيلمنامه نويس و کارگردانش مشخص بود، اما هنوز فيلمنامه کامل نوشته نشده بود. بهشان گفتم که قبل از خواندن فيلمنامه قبول نمي کنم. تجربه بازي در نقش هاي مختلف را دوست دارم. اما هجويه آدم هاي واقعي را دوست ندارم. حتي اگر خطرناک و پر مخاطره هم باشد، ترجيح مي دهم به شکل جدي به اين نقش ها نزديک بشوم.
 بعد از قبول نقش چه شد؟
وقتي با تيلر براي تعطيلات به فرانسه رفتيم، همه فيلم هاي مستند ملکه اليزابت را با خودم بردم و در تمام طول تعطيلات آنها را تماشا کردم. درباره او کتاب هاي زيادي خواندم، درباره اش خيلي فکر کردم. در درجه اول تا جايي که امکان دارد بايد شبيه او ديده مي شدم، مثل او راه مي رفتم و صحبت مي کردم. براي اولين بار وقتي کفش هاي راحتي او را پوشيدم و مثل او راه رفتم، احساس کردم که مي توانم نقش اش را بازي کنم. طبيعي است که مهم ترين چيز پذيرش دروني خودتان است. درباره اين که شخصي در موقعيت ملکه چطور آدمي مي تواند و بايد باشد، خيلي فکر کردم. فهم شخصيت واقعي او در پشت همه اين رفتار پر تشخص و نمايشي خيلي مهم بود. فکر کنيد که مجبور به بودن در چنين موقعيتي باشيد، من يکي که نمي توانم!
 با خانواده سلطنتي نسبت خانوادگي داريد؟
از طرف تبار روس ام نسبتي وجود دارد، اما تبار انگليسي ام به طبقه کارگر مي رسد. راستش مخالف هر دو هستم. طبيعي است که خوب بازي کردنم در نقش ملکه هيچ ارتباطي به اينها ندارد، کلا بازيگر خيلي خوبي هستم!


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي
سياسي و سياسي خارجي
هنري
استانها و شهرستانها
پزشکي و علمي
دانشگاه و خبر
دانشگاه
اقتصادي
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته