جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑíÇÝÊ Pdf ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1385/12/15 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - (سه شنبه) نسخه شماره 2716

  چهارشنبه سوري زيباست اگر ...  

استان آذربايجان غربي يکي از استان هاي مرزي کشور است که متاسفانه 80 درصد مواد محترقه موجود در آن از طريق مرز به شهرهاي بوکان ، مهاباد ، اروميه و خوي وارد و در اختيار جوانان قرار مي گيرد که همين امر اهميت نقش ماموران نيروي انتظامي را در برخورد با اين عوامل پررنگ تر کرده و مسئوليت آنان را نيز دو چندان مي کند

اروميه - خبرنگار آفرينش
يکي از آئين هاي باستاني ايرانيان چهارشنبه سوري يا به عبارتي چارشنبه سوري است . ايرانيان آخرين سه شنبه شب سال خورشيدي را با برافروختن آتش و پريدن از روي آن به استقبال نوروز مي روند.مردم در اين روز براي دفع شر و بلا و برآورده شدن آرزوهايشان مراسمي را برگزار مي کنند که ريشه آن به قرن ها پيش باز مي گردد .
سر چشمه رفتن و کوزه شکستن براي خوردن آجيل مشکل گشا به نيت بخت گشايي و قاشق زني و شب نشيني همه نمونه هايي از مراسم آخرين شب چهارشنبه سال است که نحوه برگزاري آن در شهرهاي مختلف ايران با کمي تفاوت انجام مي شود .
آتش زدن بوته ، پريدن از روي آتش و گفتن عبارت "زردي من از تو ، سرخي تو از من" يکي از مهم ترين اصول چهارشنبه سوري است که متاسفانه در سال هاي اخير اين رسم زيبا و قشنگ جاي خود را به ترقه بازي و استفاده از مواد محترقه و منفجره خطرناک داده است.
هرچه که به روزهاي پاياني سال نزديک تر مي شويم از گوشه و کنار کشور گزارش هاي زيادي از نقص عضو افراد (نابينايي دائم، قطع دست و پا و انگشتان ، سوختگي اعضا» بدن و مرگ هاي فجيع)، بر اثر استفاده از مواد محترقه مي شنويم که تنها بر اثر يک لحظه غفلت رخ مي دهد.
اين مواد منفجره  در مجاورت با لوازم گرمازا و يا در هواي گرم و حتي در جيب لباس افراد منفجر و لطمات جبران ناپذيري را به فرد حامل مواد و يا اطرافيان وارد مي کند . علاوه بر اين بسياري از مواد منفجره که ترکيبي يا دست ساز هستند به قدري حساس و خطرناکند که در اثر يک جابه جايي و يا وارد شدن ضربه و حتي گاهي در اثر ارتعاشات صوتي خود به خود فعال شده و منفجر مي شوند که البته نبايد فراموش کرد صداهاي ناهنجار ناشي از اين انفجارها علاوه بر اينکه مي تواند موجب اختلال در سيستم عصبي افراد شود براي نوزادان ، بانوان باردار ، بيماران و سالمندان نيز بسيار خطرناک است.
مع الوصف در اين بين آنچه که مهم به نظر مي رسد اين است که جوانان ، نوجوانان و حتي بزرگسالان به علت بي احتياطي ، بي دقتي و استفاده ناصحيح از مواد محترقه غيراستاندارد دچار سانحه شده اند و درست در همين هنگام است که نگاه اجتماعي و رسانه اي متوجه مسئولان و متوليان امر مي شود.
شايد تاکنون براي کاهش آمار تلفات جاني و مالي چهارشنبه سوري اقداماتي صورت گرفته اما مطمئنا کافي نبوده چون اگر چنين بود ما هر ساله شاهد صحنه هاي دلخراش از جواناني نبوديم که در خون غلطيده اند و آه ناله آنها سالن هاي انتظار بيمارستان ها را فرا گرفته است.
بي شک آموزش و پرورش ، مدارس ، نيروي انتظامي ، مجامع امور صنفي و خانواده ها نقش مهم و تاثير بسزايي در کاهش خطرات و بروز حوادث ناگوار چهارشنبه آخر سال دارند.
سازمان آموزش و پرورش به عنوان يک نهاد مسئول در قبال دانش آموزان و مدارس به عنوان زير شاخه هاي اين نهاد آموزشي و تاثير مستقيم و مهمي که اوليا» مدارس در نحوه تربيت و خط مشي و فکر دانش آموزان ايفا مي کنند از جمله عوامل مهم در هدايت دانش آموزان محسوب مي شوند که هميشه الگوهاي صحيح و درستي را سرلوحه افکار و افعال خويش قرار دهند.
در حقيقت اين طور مي توان بيان نمود که مديران مدارس مي توانند با برگزاري مراسم ها و سخنراني هاي مختلف توسط چهره هاي مقبول دانش آموزان ، توزيع لوح هاي فشرده و بروشورهاي آموزشي نگاه ، ذهن و فکر دانش آموزان را در برخورد صحيح با عيد نوروز و آئين باستاني کشور روشن کرد و اين مراسم را بسيار مقبول تر ،صحيح تر و بدون هيچگونه خطر مالي و جاني برگزار کنند. که مطمئنا بايد با موضوع چهارشنبه سوري برخورد فرهنگي مبتني بر اصول تربيتي صورت گيرد چرا که برخوردهاي انضباطي خشن و قهرآميز نتيجه بخش نيست.
اما اگر از آموزش و پرورش و مسئوليت اوليا» مدارس در قبال جوانان و نوجوانان بگذريم بايد پرسيد که علاوه بر مدارس چه عوامل بازدارنده ديگري در کاهش آسيب ديدگان چهارشنبه آخر سال دخيل هستند .
آمار کشته شدگان و آسيب ديدگان ناشي از اين حوادث در کشور نشان مي دهد که حل اين معضل توجه بيش از پيش نيروي انتظامي را در برخورد با افراد سودجو ايجاب مي کند.
استان آذربايجان غربي يکي از استان هاي مرزي کشور است که متاسفانه 80 درصد مواد محترقه موجود در آن از طريق مرز به شهرهاي بوکان ، مهاباد ، اروميه و خوي وارد و در اختيار جوانان قرار مي گيرد که همين امر اهميت نقش ماموران نيروي انتظامي را در برخورد با اين عوامل پررنگ تر کرده و مسئوليت آنان را نيز دو چندان مي کند .
صداي انفجار گاه و بيگاه ترقه ها در معابر عمومي و خيابان هاي مهاباد ، خبر از فرا رسيدن يک دوره ديگر از مزاحمت هاي خياباني و رعب و وحشت در ميان مردم اين شهر را مي دهد.
اين روزها صداي انفجارها در تمام نقاط شهري به گوش مي رسد ، وقت و زمان معيني هم ندارد ، ساعات بعدازظهر ، شب و نيمه شب ، زمان کار و استراحت ، ده ها انفجار بزرگ و کوچک ساکنين مهاباد را از جا مي پراند.
گرچه اين پديده زشت و ناهنجار در سال هاي قبل نيز موجب آسيب ديدن عده زيادي از مردم حتي خود ترقه بازان شده ، با اين حال در ماه هاي پاياني هر سال ترقه ها وسيله اي براي سرگرمي و کسب و کار عده اي از افراد بي مسئوليت و بي مبالات شده است.
رفتارهاي زشت ترقه بازان همواره با اعتراض مردم و مخالفت مسئولان روبه رو بوده و برخوردهاي شديدي نيز با عوامل تهيه و توزيع و استفاده کنندگان از اين مواد شده است . ترقه بازي هاي امسال در حالي آغاز شد که نزديک يک ماه به چهارشنبه آخر سال باقي است.
هر روز به خصوص ساعات بعد ازظهر ، خيابان هاي اصلي شهر مهاباد شاهد صحنه هاي عجيب و غريبي است که با موازين اخلاقي هيچ جامعه اي همخواني ندارد .
سرهنگ فيضي زاده معاونت آگاهي ناحيه انتظامي آذربايجان غربي نيز با اشاره به اينکه بيشترين آمار قربانيان چهارشنبه آخر سال جوانان و نوجوانان 16 تا 20 ساله هستند ، افزود : تنها در 5 روز اول اسفند ماه سال جاري بيش از يک ميليون و 350 هزار عدد انواع ترقه در مرزهاي استان کشف و10 هزار مغازه پلمپ شده است و بر اساس ماده 618 قانون مجازات اسلامي با کليه عوامل توزيع کننده برخورد (4 تا يک سال حبس 74 , ضربه شلاق) مي شود.
دکتر قاسم نژاد مسئول مرکز فوريت هاي پزشکي استان نيز با اشاره به برنامه هاي اين مرکز در سطح مدارس شهر اروميه به منظور کاهش آمار تلفات جاني و خسارات مالي چهارشنبه آخر سال مي گويد : در سال جاري مرکز فوريت هاي پزشکي استان با همکاري سازمان آموزش و پرورش و همراه 3 الي 4 نفر کارشناس مجرب برنامه هاي آموزشي خود را در مدارس راهنمايي و دبيرستان اجرا مي کنند .
وي همچنين با اعلام اينکه سنت هاي گذشته فراموش شده و رفتارهاي جديد و در عين حال پرخطر جايگزين آن شده که منجر به بروز حوادث ناگواري مي شود ، گفت : هيچ کس از اين حوادث درس عبرت نمي گيرد و باز هم در سال بعد شاهد بروز اتفاقات تلخي در چهارشنبه سوري هستيم.
دکتر قاسم نژاد در بخش ديگري از سخنان خود گفت : متاسفانه سال گذشته در استان يک نفر به خاطر استفاده از اين مواد جان خود را از دست داد و در مجموع در استان 271 نفر دچار سانحه شده بودند.
رئيس مرکز فوريت هاي پزشکي استان با بيان اينکه شايد علت وجود برخي معضلات ناشي از چهارشنبه سوري عدم آگاهي مردم و کمبود فضاهاي فرهنگي و تفريحي باشد ، افزود : چهارشنبه سوري ديگر به معناي پريدن از روي آتش نيست بلکه پريدن از روي حادثه است.
بسياري معتقدند چنين رفتارهايي از سوي جوانان تنها به خاطر تخليه انرژي مضاعفي است که در درون آنها نهفته ، صورت مي گيرد .
اما سئوال اين است که تخليه انرژي و شور و هيجان بايد به چه قيمتي انجام شود !؟
حال که اين آئين باستاني زيبا توانسته پس از قرن ها ، ميان هزاران جشن و عيد قديمي ايراني چون جشن مهرگان ، جشن سده و ... جايگاه خود را حفظ کند ، چرا کاري نکنيم که هر سال پيش از سال گذشته بدون هيچگونه دغدغه خاطر ، حادثه و آسيب ديدگي جدي از برگزاري مراسم هايي چون قاشق زني ، فال گوش ايستادن ، شب نشيني فاميلي در خانه بزرگ ترها به منظور برکت و رسيدن به حاجت دل ، از چهار شنبه آخر سال لذت ببريم.
تهيه و تنظيم : معصومه لشگري


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي
سياسي و سياسي خارجي
هنري
استانها و شهرستانها
پزشکي و علمي
دانشگاه و خبر
دانشگاه
اقتصادي
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته