جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑíÇÝÊ Pdf ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1385/12/15 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - (سه شنبه) نسخه شماره 2716

  استرس به مغز کودکان آسيب مي رساند 

بر اساس آخرين تحقيقات و پژوهش هاي انجام گرفته مشخص شده است که سطح بالاي استرس، مغز کودکان را از نظر فيزيکي تحت تاثير قرار مي دهد.
شايان ذکر است که پژوهشگران مرکز پزشکي دانشگاه سنت فورد دريافتند بخشي از مغز که مربوط به حافظه و احساسات است در کودکان مبتلا به اختلالات استرسي ناشي از شوک روحي دچار تغييرات فيزيکي مي شود.
نتايج اين تحقيقات حاکي از آن است که اين کودکان قابليت کمتري براي مواجهه با استرس و اضطراب داشته و خشم در آنها افزايش مي بايد.
در عين حال اين تحقيق نشان دهنده وجود ميزان بالاي هورمون استرس موسوم به کورتيزولدر خون اين کودکان است.
در تحقيقات ديگري نشان داده شده اين هورمون سلول هاي هيپوکامپوس را در حيوانات از بين مي برد.
ميزان زياد کورتيزول در خون چرخه اي را ايجاد مي کند که در پي آسيب رسيدن به ناحيه هيپوکامپوس، خشم و عصبانيت نيز افزايش مي يابد.
به اعتقاد دانشمندان سنت فورد آسيب ناشي از اين تاثيرات نشانه هاي استرس را طولاني کرده و همچنين درمان را با شکست مواجه مي کند.
به گفته اين پژوهشگران استرس کودکان مورد بررسي ناشي از مشکلات تحصيلي يا مشکلات با والدين نبوده است ، بلکه ناشي از آزارهاي جسماني ، احساسي و جنسي ، مشاهده خشونت ، طلاق والدين و يا از دست دادن آنها بوده است.
با وجود آنکه ژنتيک و محيط زندگي کودکان نقش بسزايي در چگونگي رفتار آنها دارد، مبتلا بودن کودکان به  خطر بروز افسردگي و عصبانيت را در بزرگسالي آنها افزايش مي دهد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي
سياسي و سياسي خارجي
هنري
استانها و شهرستانها
پزشکي و علمي
دانشگاه و خبر
دانشگاه
اقتصادي
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته