جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑíÇÝÊ Pdf ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1385/12/15 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - (سه شنبه) نسخه شماره 2716

 تازه هاي علمي 


 محققان از کشف واکسن جديدي براي آنفلوانزاي مرغي خبر دادند
 
روزنامه هنگ کنگ ديلي نوشت:محققان آمريکايي اعلام کردند واکسني را کشف کرده اند که مي تواند به سادگي توليد شده و مانع از شيوع ويروس کشنده آنفلوانزاي مرغي شود.
به گزارش پايگاه اينترنتي نيوز اينترنشنال،به گفته دانشمندان آمريکايي اين واکسن در عين روند ساده و سريع توليد، عملکرد محافظتي بسيار گسترده اي دارد.
به نوشته روزنامه هنگ کنگ ديلي، دانشمندان با آزمايش اين واکسن بر روي موش ها دريافتند بدن، پادزهرهاي لازم براي مبارزه بااين ويروس مهلک را توليد مي کند.
اگر چه اين ويروس تاکنون به طور مستقيم به انسان سرايت نکرده است اما بيم آن مي رود که بروز جهش در اين ويروس آن را به راحتي به انسان منتقل کند.
ويروس آنفلوانزاي مرغي در سال   2001 در منطقه جنوب شرق آسيا شيوع پيدا کرد و پس از آن به سراسر دنيا انتشار يافت.
سازمان بهداشت جهاني در نوامبر   2006 اعلام کرد:   258 تن در جهان مبتلا به اين ويروس شده اند که   154 نفر آنان جان خود را از دست داده اند.
 
فناوري تازه براي پيشگيري از به خواب رفتن   هنگام رانندگي

پژوهشگران ژاپني وابسته به دانشگاه توکيو و دانشگاه اويتا به فناوري نويني دست يافتند که با استفاده از آن مي توان از خواب رفتن راننده در هنگام رانندگي پيشگيري کرد.
به گزارش روزنامه يوميوري، در اين فناوري از صندلي ويژه اي استفاده مي شود که در زمان خواب رفتن راننده در حين رانندگي، با کشيدن آژير، اعلان خطر مي کند.
در پشت اين صندلي دو نوع دستگاه حس گر (سنسور) کار گذاشته شده که وظيفه آن گرفتن امواج ارسالي از سوي نبض راننده است.
اگر امواج فرستاده شده از نبض راننده دچار نوسان شديد شود، دستگاه اعلان خطر به طور خودکار شروع بکار کرده و آژير مي کشد.
پژوهشگران ژاپني درصدد هستند تا طي پنج سال آينده زمينه استفاده عملي از اين سيستم را فراهم کنند.
 
عوارض جبران ناپذير مصرف ناآگاهانه
 داروهاي تقويتي

محققان دانشگاه کپنهاک در دانمارک اعلام کردند، مصرف ناآگاهانه داروهاي تقويتي و مکمل، عوارض جانبي جبران ناپذيري در پي خواهد داشت، مثلا مصرف بيش از حد ويتامين A و ويتامين E مي تواند منجر کاهش طول عمر شود.
شايان ذکر است در تمامي اين تحقيقات تنها ويتامين C است که عوارض جانبي نشان نداده است، البته مصرف بيش از حد اين ويتامين اثر مثبتي هم نداشته است.
مصرف ناآگاهانه املاح اثرات جانبي متفاوتي نشان مي دهد. براي مثال، مصرف سلنيوم حتي مي تواند منجر به مرگ شود و تحقيقات نشان مي دهد، با مصرف بيش از حد سلنيوم خطر مرگ تا   16 درصد افزايش پيدا مي کند.
نتيجه منتشر شده اين تحقيق به روشني نشان مي دهد بر خلاف تصور عمومي، مصرف ويتامين و املاح نه تنها مفيد نيست، بلکه مضر است.
دراروپا و آمريکاي شمالي   10 تا   20 درصد از بزرگسالان قرص هاي ويتامين مصرف مي کنند.
پژوهشگران معتقدند تبليغات وسيع کارخانه هاي توليدکننده داروهاي مکمل يا تقويتي اساس علمي ندارند و توليدکنندگان تنها به سود بيشتر فکر مي کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي
سياسي و سياسي خارجي
هنري
استانها و شهرستانها
پزشکي و علمي
دانشگاه و خبر
دانشگاه
اقتصادي
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته