جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑíÇÝÊ Pdf ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1385/12/15 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - (سه شنبه) نسخه شماره 2716

 جهان پزشكي 


آب سالم ، زندگي سالم
آب ناسالم عامل مرگ 5 ميليون کودک زير پنج سال

عفونت هاي قابل انتقال از طريق آشاميدن آب آلوده، يکي از شايع ترين مشکلاتي است که بيش از همه مسافران را مبتلا مي کند.
با افزايش مسافرت ها بويژه در ايام نوروز، بسياري از افراد درمعرض خطر بيماري هاي ناشي از مصرف آب آلوده در مسيرهاي تردد و يا اماکن بين راهي قرار مي گيرند. بر اساس گزارش سازمان جهاني بهداشت،صدها ميليون نفر در جهان هر ساله به بيماري هاي ناشي از آشاميدن آب آلوده مبتلا مي شوند که توانايي هاي آنها را بويژه در امر يادگيري تضعيف مي کند. آب ناسالم و غيربهداشتي همچنين سالانه موجب مرگ بيش از 5 ميليون کودک زير پنج سال در اثر ابتلا به بيماري اسهال مي شود. مهندس محمدجواد دست آموز، کارشناس مرکز بهداشت محيط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي در اين زمينه گفت: آب آلوده عامل بسياري از مرگ و ميرها در دنيا است.وي افزود: مصرف آب ناسالم علاوه بر مرگ و مير کودکان مي تواند منجر به آسيب هاي هميشگي در رشد جسمي و عقلي آنها شود.
 
بيماري لثه در سلامت رگ هاي خوني موثر است

طبق يک مطالعه، درمان بيماري لثه مي تواند سلامت رگ هاي خوني را بهبود بخشد.
گفتني است که بيماري لثه يا پريودونتيس يک عفونت باکتريايي است که40 درصد بزرگسالان سراسر جهان را مبتلا مي کند و مي تواند به از دست دادن دندان ها منجر شود. شايان ذکر است که اين يافته مي تواند به پيشگيري از بروز حملات قلبي و سکته مغزي کمک کند. اين تحقيق نشان مي دهد که مراقبت خوب از دندان ها مي تواند بيش از آنچه قبلا تصور مي شد، در سلامتي انسانها موثر باشد اما چگونگي ارتباط اين دو موضوع هنوز مشخص نشده است. از آنجا که برخي باکتري ها مي توانند وارد جريان خون شوند يک احتمال اين است که اين باکتري مستقيما روي نحوه اتساع رگ هاي خوني اثر مي گذارد و آن را به هم مي زند. تئوري ديگر اين است که بيماري لثه شايد موجب بروز يک واکنش التهابي ملايم در سراسر بدن مي شود.
 
يرقان و زردي در   70 درصد از بيماران هپاتيت   B بروز نمي کند

دکتر علي ضامن صالحي فرد معاون فني مرکز بهداشت چهارمحال و بختياري درخصوص چگونگي بروز علائم زردي و يرقان گفت: علايم يرقان و زردي در 70  درصد از بيماران هپاتيت   B بروز نمي کند.
 وي افزود : هپاتيت   ،B التهاب کبدي است و از طريق مادر به جنين، خالکوبي، مواد آلوده خوني و رفتارهاي پرخطر جنسي به انسان منتقل مي شود. وي ادامه داد : علايم هپاتيت   B تب ناگهاني ، درد شکم، تهوع و استفراغ ، درد و التهاب مفاصل و درد در قسمت راست شکم و کبد است.

مصرف سس گوجه فرنگي احتمال بروز سرطان لوزالمعده را تا يک سوم کاهش مي دهد

بر اساس مطالعات انجام شده، مصرف سس گوجه فرنگي خطر ابتلا به سرطان پانکراس را کاهش مي دهد.
 در اين راستا محققان با انجام مطالعاتي دريافته اند، چنانچه سس گوجه فرنگي به طور منظم در رژيم غذايي گنجانده و مصرف شود،احتمال بروز سرطان لوزالمعده تا يک سوم کاهش مي يابد.
ضمن آنکه مشخص گرديده است، مصرف گوجه فرنگي تا به اين اندازه در پيشگيري از بروز اين سرطان موثر نخواهد بود. دانشمندان در حال انجام مطالعات بيشتر در اين زمينه هستند.
بر اين اساس محققان مصرف سس گوجه فرنگي را به صورت منظم و روزانه توصيه مي کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي
سياسي و سياسي خارجي
هنري
استانها و شهرستانها
پزشکي و علمي
دانشگاه و خبر
دانشگاه
اقتصادي
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته