جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑíÇÝÊ Pdf ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1385/12/15 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - (سه شنبه) نسخه شماره 2716

  معاون علمي رييس جمهور خبرداد:
 مساله سربازي نخبگان برطرف مي شود 

ايسنا: معاون علمي رييس جمهور در نخستين نشست مطبوعاتي خود با تاکيد بر محدود بودن تعداد نخبگان واقعي از معرفي مسئولان اصلي بنياد نخبگان تا پايان سال، تسريع روند شناسايي نخبگان از ابتداي سال آينده و اعطاي کارت پايان خدمت به نخبگان در قبال کار علمي مفيد و پس از طي دوره آموزشي خبر داد.
دکتر صادق واعظ زاده، معاون علمي و فن آوري رييس جمهور در نخستين نشست خبري خود اظهار کرد: چشم انداز توسعه 20 ساله کشور مقرر مي کند که ايران از نظر علمي و فن آوري به مقام اول در منطقه آسيايي جنوب غربي دست يابد و طبق تاکيدات مقام معظم رهبري نيز در افق 50 ساله به قله علمي جهان دست مي يابيم که دستيابي به اين دو چشم انداز براي ايران متمدن، دور از دسترس نيست و با تلاش نخبگان، پژوهشگران و آحاد ملت به آن نايل مي شويم.
وي با معرفي سومين چشم انداز توسعه کشور، گفت: در کنار اين دو مهم، چشم انداز ديگري را مي توان تصور کرد که هدف آن رسيدن به مقام علمي و فن آوري و جايگاه واقعي در قاره کهن آسيا پس از دو غول اقتصادي اين قاره است که براي تحقق آن معاونت علمي و فن آوري رياست جمهوري به عنوان مرجع راهبري و هماهنگ کننده دستگاه هاي علمي و فن آوري کشور تاسيس شده است.
وي ماموريتهاي اين معاونت را در سه بخش امور نخبگان ، همکاري دانشگاه و صنعت و نيز فناوري هاي نوين ملي معرفي و اظهار کرد: معاونت علمي و فن آوري ابزار لازم براي خدمت رساني هر چه بيشتر و بهتر نخبگان به کشور را فراهم کرده و بيش از گذشته از تواناييهاي ارزشمند و گرانبهاي مغزهاي متفکر استعدادهاي برجسته و نوابع کشور استفاده مي کند.
دکتر واعظ زاده در ادامه به شرح برنامه هاي بنياد ملي نخبگان پرداخت و گفت: به فرمان مقام معظم رهبري اساسنامه بنياد ملي نخبگان در شوراي عالي انقلاب فرهنگي به تصويب رسيد و هم اکنون در مرحله شکل گيري ساختار تشکيلاتي است و تا قبل از پايان سال جاري مسوولان اصلي بنياد معرفي مي شوند.
وي در خصوص شناسايي نخبگان خاطر نشان کرد: ضوابط احراز نخبگي از سوي شوراي عالي انقلاب فرهنگي تصويب شده و گروه اندکي هم از حمايتهايي برخوردار شده اند، اما کار شناسايي نخبگان در مراحل ابتدايي است و از اوايل سال آينده با سرعت بيشتري نخبگان را در گروههاي مختلف تقسيم مي کنيم.
معاون علمي و فناوري رياست جمهوري در خصوص اقدامات جدي براي پشتيباني از نخبگان گفت: کليات حمايتهاي مادي و معنوي از نخبگان مشخص شده و در سال 86 از بخش بزرگي از نخبگان کشور حداقل يک مورد براي هر فرد رفع مانع يا حمايت مناسب انجام مي شود و بدين ترتيب محصول کار فکر و تجربه و اثربخشي آن افزايش مي يابد.
وي در خصوص نحوه حمايت از نخبگان اظهار داشت: با همکاري ستاد مشترک نيروهاي مسلح مساله سربازي نخبگان برطرف مي شود به طوري که پس از دوره آموزشي در قالب کار علمي مفيد برگه پايان خدمت - و نه معافيت - دريافت مي کنند; همچنين مساعدتهاي لازم در خصوص شرکت نخبگان در سمينارهاي بين المللي نيز فراهم مي شود. وي افزود: رياست بنياد ملي نخبگان با اصلاحيه شوراي عالي انقلاب فرهنگي به معاون علمي و فناوري سپرده شد و دفتر همکاريهاي فناوري رياست جمهوري از پايه هاي پشتيباني از فناوري هاي نوين خواهد بود که بخشهايي به آن افزوده مي شود و مذاکراتي نيز براي تقويت و ارتقا» صندوق حمايت از پژوهشگران و تفويض حمايت از نخبگان به آن انجام شده است.
دکتر واعظ زاده ماموريت ديگر معاونت را تحقق و تقويت همکاريهاي دانشگاه و صنعت خواند و اظهار کرد: دانشگاه شامل تمام مراکز آموزش عالي، مراکز تحقيق و توسعه و همه بنگاههايي است که به کار توليد و ايجاد علم و فناوري در کالا و خدمات خود و فرايندهاي توليد کالا و خدمات استفاده مي کنند و هدف بهره مندي از دستاوردهاي علمي کشور در بخشهاي اجتماعي، اقتصادي، سياسي و فرهنگي مي باشد.
وي افزود: حدود 50 هزار پژوهشگر در کشور وجود دارند که به انجام پژوهشهاي ارزشمندي مي پردازند اما بايد با مساله يابي واقعي در پژوهش هاي علمي به يکسان سازي فعاليت ها با مسايل روز و واقعيت ها پرداخت و براي مشارکت ميان دانشگاه و صنعت، نحوه حضور مشورت و رايزني برنامه ريزي شده و حمايت هاي جدي از پژوهش هاي با هدف حل مشکلات صورت مي گيرد و اين دو بخش در تمام مراحل مختلف پژوهش همکاري مي کنند.
دکتر واعظ زاده راهبري پيشتيباني از فناوريهاي نوين ملي را به عنوان ماموريت سوم معاونت خواند و گفت: از فناوريهاي جدي که نقش اساسي در توسعه کشور دارند و تعداد آنها نيز محدود است به صورت ويژه حمايت کرده و بر پيشرفت آنها نيز نظارت مي شود که در توسعه اقتصادي ، اجتماعي و فرهنگي آينده بسياري از کشورها موثر هستند و با پيگيري بيشتر انديشمندان و توجه مسوولان به جايگاه بهتري مي رسند.
وي در خصوص ساير فعاليت هاي اين بخش گفت: وزارت علوم مسووليت ساماندهي به مالکيت معنوي و ثبت اختراعات در کشور و در سطح بين المللي را بر عهده دارد که متاسفانه قانون آن حدود دو، سه سالي است که در مجلس معطل مانده اما اين معاونت با حمايت خود قانون را زودتر به نتيجه رسانده و اجرايي مي کند.  واعظ زاده افزود: ساماندهي مراکز تحقيق و توسعه و برخي ادغامها و هماهنگيها براي اجراي ماموريتهاي معاونت الزامي است و بنياد نخبگان نيز با ورود به بخشهاي اجرايي از جايگاه مشرفانه و با در اختيارات رياست جمهوري به همه دستگاهها کمک مي کند.
وي خاطر نشان کرد: اقتصاد ما دولتي و پژوهش ها نيز دولتي است و با توجه به اين که بيش از 90 درصد بودجه هاي پژوهشي از سوي دولت انجام مي گيرد وقت آن رسيده که نظير ساير کشورها بخش خصوصي نيز به اين حوزه وارد شوند و نظير آنچه در مورد پارکهاي علم و فن آوري انجام مي شود محصولات غير دولتي، مشتريان غير دولتي را نيز جذب کنند.
دکتر واعظ زاده تصريح کرد: هم اکنون در 16 رشته المپياد ملي برگزار مي شود اما در گفت و گو با رييس سازمان سنجش تقاضاي برگزاري المپيادهاي علمي در هر 50 رشته دانشگاهي را داشتيم.  وي در پايان با اشاره به اهميت رسيدگي به ترسيم نقشه جامع علمي کشور اظهار کرد: معاونت علمي و فن آوري به عنوان مشاور ارگان هاي ذيربط در اين مورد فعاليتهاي خود را انجام مي دهد اما در نهايت ترسيم آن به شوراي عالي انقلاب فرهنگي سپرده شده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي
سياسي و سياسي خارجي
هنري
استانها و شهرستانها
پزشکي و علمي
دانشگاه و خبر
دانشگاه
اقتصادي
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته