جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/11/30 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 4649

 سختي آب موجب بيماري‌هاي قلبي عروقي و كليوي مي‌شود 

 به گزارش خبرگزاري فارس از رشت، فردين مهرابيان بعد از ظهر امروز در سي‌ودومين گردهمايي و نخستين کنگره بين‌المللي تخصصي علوم زمين در محل تالار حکمت دانشگاه گيلان اظهار کرد: زمين‌شناسي پزشکي يکي از موضوع‌هاي بسيار مهم و اساسي محسوب مي‌شود. وي به کاربردهاي علم زمين‌شناسي و سلامت انسان‌ها اشاره کرد و افزود: علم زمين‌شناسي پزشکي به عوامل زيست‌محيطي و پراکندگي بيماري‌ها مي‌پردازد. مهرابيان زمين‌شناسي را علم بين رشته‌اي دانست و بيان کرد: علم زمين‌شناسي بررسي تاثير سلامتي انسان‌ها، حيوانات و گياهان را به عهده دارد.

رئيس دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکي گيلان با بيان اينکه علم زمين‌شناسي به‌تازگي مورد توجه انديشمندان و مجامع علمي قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: علم زمين‌شناسي از پيشينه دو هزار ساله برخوردار است.

وي به آلودگي‌هاي زيست‌محيطي با منشاء طبيعي يا انساني اشاره کرد و گفت: عناصر فلزي سنگين و آب شرب و همچنين برخي فعل و انفعال‌هاي فيزيکي و شيميايي در کاني‌ها، هوازدگي و فرسايش مي‌تواند از مهم‌ترين تهديدهاي حيات و سلامت انسان باشد.

مهرابيان بعضي از بيماري‌هاي جهاني را مربوط به زمين‌شناسي پزشکي دانست و يادآور شد: بيماري «گواتر» به دليل کمبود يد در انسان بروز مي‌کند.رئيس دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکي گيلان بيماري‌هاي قلبي عروقي را متاثر از سختي آب و محيط‌هاي جغرافيايي عنوان کرد و افزود: بسياري از سنگ‌ها داراي مقدار بالاي اورانيوم هستند ضمن اينکه بعضي از گرانيت‌ها مي‌تواند براي سلامت انسان هنگام تنفس يا بلع مقادير غير عادي گاز راديو اکتيو ايجاد خطر کنند.

وي نوشيدن آب داراي «رادون» را خطر قابل توجهي براي انسان‌ها دانست و اظهار کرد: ميزان «رادون» در آب به شرايط جغرافيايي محلي بستگي دارد.مهرابيان با اشاره به وجود سنگ‌هاي داراي «آرسنيک»، تصريح کرد: «آرسنيک» در لايه‌هاي زمين موجب آلودگي معادن مي‌شود.

رئيس دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکي گيلان حد مجاز «آرسنيک» طبق اعلام سازمان جهاني بهداشت را دوصدم ميلي‌گرم خواند و بيان کرد: بيماري‌هاي قلبي عروقي، اسهال، کم خوني، کاهش گلبول‌هاي سفيد و ايجاد ضعف در مغز استخوان از جمله اثرات «آرسنيک» است.وي با بيان اينکه کمبود «سلنيوم» در محيط سلامت انسان را تهديد مي‌کند، خاطرنشان کرد: ضعف بدن در برابر بعضي از سرطان‌ها و امراض قلبي به دليل کمبود «سلنيوم» است.

مهرابيان افزايش بيش از حد «سلنيوم» در بدن را سبب تهوع، امراض کبدي، کليوي، پوسيدگي دندان‌ها، سردرد و فشار خون بالا برشمرد.رئيس دانشکده سلامت دانشگاه علوم پزشکي گيلان با اشاره به رابطه مستقيم سختي آب و بهداشت انسان، اظهار کرد: سختي آب در بيماري‌هاي قلبي و عروقي تاثيرگذار است و موجب سکته و مرگ‌ومير انسان‌ها مي‌شود.

وي شيوع امراض کليوي و مثانه را به دليل بالا بودن سختي آب در بسياري از مناطق عنوان کرد.به گزارش فارس، سي‌ودومين گردهمايي و نخستين کنگره بين‌المللي تخصصي علوم زمين با حضور کارشناسان علوم زمين‌شناسي از کشورهاي ايران، اوکراين، دانمارک، پاکستان و تاجيکستان به مدت سه روز در دانشگاه گيلان در حال برگزاري است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته