جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/12/08 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4656

 در نشست خبري مشترک با هوشيار زيباري؛
 ظريف: توافق ايران و عراق براي اجراي قرارداد الجزاير  

محمدجواد ظريف» وزير امور خارجه از توافق با «هوشيار زيباري» همتاي عراقي خود براي اجراي قرارداد 1975 (الجزاير) درباره اروند رود خبر داد و اظهار اميدواري کرد که بزودي اين موافقتنامه به امضا برسد.

به گزارش ايرنا، ظريف در نشست مشترک خبري با «هوشيار زيباري» وزير امور خارجه عراق به گفت و گوهاي خود با طرف عراقي در زمينه اجراي قرارداد 1975 در خصوص اروند رود اشاره کرد و گفت: ما در اين مورد به توافق رسيديم و منتظريم اين موافقتنامه که از سوي کارشناسان مدتها بر روي آن کار شده است، به امضا برسد.

وي با تاکيد بر اينکه اين موافقتنامه مي تواند براي صلح و امنيت منطقه و پيشرفت مردم دو کشور حائز اهميت باشد، گفت: از هيات حقوقي دو طرف که تلاش کردند در ماه هاي گذشته اين متن به نتيجه برسد، سپاسگزاري مي کنم.

ظريف اظهاراميدواري کرد که سفر دوم هوشيار زيباري به تهران براي امضاي اين موافقتنامه باشد.

هيچ دولت و کشوري با حمايت از تروريسم منفعت نخواهد برد

رييس دستگاه ديپلماسي کشورمان در ادامه با اشاره به گسترش تروريسم در منطقه گفت: هيچ دولتي از منطقه و هيچ کشوري از همسايگان با حمايت از فرقه گرايي و تروريسم منفعت نخواهد برد و ما و دولت عراق در اين زمينه ديدگاه‌هاي مشترکي داريم.

وزير امور خارجه با تاکيد بر اين که حمايت از افراطي گري و تروريست به منفعت هيچ کس نيست، گفت: به نفع همه جهان اسلام و کشورهاي اسلامي است تا در برابر افراط که تلاش مي کند چهره نوراني اسلام را به شکل ديگري نشان دهد، مقابله کنند.

وي به مذاکرات ايران و 1+5 و حل مساله هسته‌اي ايران اشاره کرد و گفت: احساس مي کنم گروهي که مبناي رفتارشان در روابط بين الملل بحران سازي و ايجاد تنش و درگيري بوده از حرکت ايجاد شده کنوني براي رسيدن به تفاهم براساس احترام به حقوق مردم ايران و رفع مشکلات و تحريم ها نگران شده‌اند.

وزير امور خارجه بحران هاي ايجاد شده ناشي از پرونده هسته اي ايران را ساختگي دانست و افزود: منطقه ما در حال عبور از اين بحراني که براساس دروغ بنا شده بود، است.

ظريف تاکيد کرد: ما اعتقاد داريم براي منافع و امنيت کشورمان و حتي منطقه بايد ثابت شود که ايران هراسي و دشمن انگاري ايران که از سوي تندروها و صهيونيست ها تبليغ مي شد، دروغ است و اين حرکت به نفع صلح و ثبات منطقه است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته