جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/12/13 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 4660

 خبرها از عالم علم 

 ربات‌هايي باهوش‌تر از انسان!

به گزارش خبرنگار فناوري هاي نوين باشگاه خبرنگاران؛ يکي از مديران شرکت گوگل ادعا کرده است که در 15 سال آينده روبات‌هاي کامپيوتري از لحاظ هوش از انسان‌ها پيشي خواهند گرفت.

گفتني است، دانشمندان معتقد هستند که در سال 2029 روبات‌ها قادر به محاوره‌ي في‌البداهه، تعريف جوي، داستان، برگزاري سمينارها، تجارت و يادگيري از تجربيات گذشته خواهند شد.

بررسي‌ها نشان مي‌دهند، برخي از دانشمندان حوزه‌ي هوش مصنوعي و روباتيک براي تحقق زودتر اين آرزو آزمايشگاه‌هاي مجهزي طراحي کرده‌اند و در آن به طور منظم به انجام آزمايش‌هاي علمي مشغو‌ل‌اند .از جمله روبات‌هاي هوشمند ساخته شده تا به حال، روبات‌هايي به شکل اسب مي‌باشند که مي‌توانند به طور کامل حرکات يک اسب واقعي را شبيه‌سازي نمايند.

شکار بي‌سابقه لحظه ورود ويروس به سلول

به گزارش سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، شيوه طراحي‌شده به محققان در درک بهتر چگونگي تحويل‌دادن داروها از طريق نانوذرات (که به همان اندازه ويروس‌ها هستند) و همچنين پيشگيري از عفونت ويروسي کمک مي‌کند.

ويديوي ثبت‌شده، ذره‌اي ويروس‌مانند را نمايش مي‌دهد که با انرژي زياد و به سرعت حرکت مي‌کند تا به يک سلول برخورد ‌کند؛ در اين حالت ذره يا از روي سلول مي‌جهد يا کمتر از يک چشم بر هم‌زدن، به بخش دروني آن سر مي‌خورد.

تصويربرداري از چنين شرايطي، چالش‌برانگيز است زيرا ويروس‌ها و نانوذرات، کوچک و سريع بوده، در حالي که سلول‌ها نسبتا بزرگ و بي‌تحرک هستند. اين موضوع تصويربرداري از اين تعاملات را دشوار مي‌سازد و مي‌توان آن را با تصويربرداري از پرنده‌اي مقايسه کرد که حول يک باغ بزرگ مي‌چرخد.

با اين حال، دانشمندان دانشگاه پرينستون با استفاده از دو دوربين بر اين مشکل فائق آمدند. يکي از اين ابزار روي نانوذره ويروس‌مانند قفل شده و آن را از نزديک تعقيب مي‌کرد و ديگري از سلول و محيط اطراف فيلم مي‌گرفت.

توليد برنج حاوي آهن در کشور با استفاده از مهندسي ژنتيک

رييس پژوهشکده بيوتکنولو‍ژي کشاورزي از توليد برنج حاوي عنصر آهن در کشور تا سه سال آينده خبر داد. به گزارش ايرنا بهزاد قره‌ياضي با اعلام اين مطلب افزود: توليد برنج حاوي عنصر آهن در يک پروژه مشترک بين پژوهشکده بيوتکنولوژي کشاورزي و موسسه بين‌المللي تحقيقات برنج در حال انجام است.وي افزود: با توجه به کمبود آهن در بين بسياري از زنان ايراني توليد چنين برنج هايي از اهميت بسياري برخوردار است.وي همچنين درباره توليد برنج حاوي ويتامين A گفت: قرار است تا بذر اين نوع برنج در آينده‌اي نزديک در اختيار پژوهشکده بيوتکنولو‍ژي کشاورزي قرار گيرد.

قره‌ياضي همچنين از پنبه، برنج و چغندر قند به عنوان پيشرفته‌ترين محصولات کشاورزي کشور با استفاده از روش مهندسي ژنتيک نام برد. وي همچنين از توليد کلزا، برنج و شکر تراريخته در کشور خبر داد و گفت: اين نوع اقلام در قالب پروژه‌هاي پژوهشي انجام خواهد شد.

رييس پژوهشکده بيوتکنولو‍ژي کشاورزي همچنين تاکيد کرد: گلخانه محصولات تراريخته قرار است در اختيار تمامي واحدهاي پژوهشي و پژوهشگران قرار گيرد و هزينه استفاده از اين گلخانه از سوي ستاد توسعه فناوري زيستي معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري تامين مي شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته