جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/12/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4668

 به مناسبت روزجهاني كليه؛
 سونامي بيماريهاي کليوي در راه است 

 
به گزارش خبرنگار مهر، آمار ابتلا به نارسايي‌هاي کليوي در کشور، رو به افزايش است و اين ممکن است زنگ خطري براي سلامت افراد جامعه باشد که اغلب آنها نسبت به علائم و عوارض اين بيماري پنهان در سالهاي اوليه، بي‌توجه بوده و به سادگي از کنار آن عبور مي‌کنند.دكتر سيد احمد تارا مديرکل دفتر مديريت بيمارستاني و تعالي خدمات باليني وزارت بهداشت، ضمن تاکيد بر انجام آزمايشات تشخيص ديابت و اندازه گيري مرتب فشارخون در دوران ميانسالي جهت پيشگيري از ابتلا به نارسايي کليوي، عنوان داشت: اگر مردم به سلامت کليه‌هاي خود توجه نکنند، در آينده شاهد تعداد بيشتري بيمار دياليزي و پيوند کليه در کشور خواهيم بود.

به گفته وي، بر اساس استانداردهاي جهاني، هر سال بين 15 تا 17 درصد به تعداد بيماران دچار نارسايي حاد کليه در کشورهاي مختلف دنيا اضافه مي‌شود. لذا، با توجه به اينکه بيماري‌هاي غيرواگير از جمله ديابت و فشارخون در کشور شيوع بالايي دارند، در صورتي که پيشگيري و کنترل درستي از اين بيماري‌ها انجام نشود، شاهد افزايش بيماران جديد مبتلا به نارسايي حاد کليوي و دياليزي خواهيم بود.

حدود 24 هزار بيمار کليوي کشور در حالي گيرنده خدمات دياليز هستند که نرخ رشد جمعيت بيماران دياليزي حتي از نرخ رشد جمعيت کشور هم پيشي گرفته و به اذعان مسئولان وزارت بهداشت، نرخ رشد جمعيت بيماران کليوي 8 برابر نرخ رشد جمعيت کشور است. از طرف ديگر دو بيماري فشار خون و ديابت عامل اصلي ابتلا به بيماري‌هاي کليوي و دياليزي شدن 50 درصد اين بيماران است. در حال حاضر نيز حدود 4500 دستگاه دياليز در کشور فعال و مشغول خدمت رساني دياليز خوني است. حدود 477 بخش دياليز هم به صورت دائم يا اورژانس خدمات دياليز را به اين بيماران ارايه مي‌دهند. در اين ميان حدود يک هزار و 340 بيمار نيز دياليز شکمي (صفاقي) داريم که با در اختيارگرفتن محلول‌هاي دياليز در منازل خود دياليز مي‌شوند.

همچنين به طور ميانگين سالانه 2400 پيوند کليه در کشور انجام مي‌شود که حدود 40 درصد آن از مرگ مغزي و 60 درصد نيز از افراد زنده است. اين درحاليست که به اذعان مسئولان وزارت بهداشت براي برخورداري از شرايط خوب بايد بيشترين ميزان پيوند کليه از مرگ مغزي باشد و پيوند از زنده به حداقل برسد.

دکتر حميد رجلاني کارشناس دياليز اداره پيوند و بيماري‌هاي خاص وزارت بهداشت درباره تامين داروها و دستگاه‌هاي دياليز مورد نياز اين بيماران طي‌ سالهاي 91 و 92 گفت: طي دوسال گذشته تمام عرصه‌هاي تجهيزات پزشکي با يک سري رکود و مشکلات روبرو بودند اما مي‌توان گفت که اين کمبودها در حوزه دياليز بسيار کم بود. البته اين موضوع به معني آن نيست که در حال حاضر هيچ کمبود يا مشکلي در اين زمينه وجود ندارد.

وي نرخ رشد بالاي جمعيت دياليزي‌هاي کشور را مورد اشاره قرار داد و گفت: در حالي که نرخ رشد جمعيت کشور 1.3 درصد است، نرخ رشد جمعيت دياليز کشور حدود 10 درصد؛ يعني حدود هشت برابر نرخ رشد جمعيت کشور است. بنابراين بايد در ارتباط با خروجي بيماران دياليزي از وضعيت دياليز به پيوند کليه بسيار کار شود. البته اين امر نياز به فرهنگ‌سازي دارد.

رجلاني با بيان اينکه رويکرد وزارت بهداشت در رابطه با پيوند اعضا عمدتا به پيوند از خويشاوند و پيوند از مرگ مغزي بازمي‌گردد، ادامه داد: يعني دو رويکرد صددرصد انسان‌دوستانه و خداپسندانه. اگر اين دو رويکرد در کشور ترويج يابد، طبيعي است که مي‌توانيم بار دياليز را در کشور کاهش دهيم. پيوند کليه بهترين راه درمان بيمار دياليزي است. به اين ترتيب هم بيمار به زندگي خود بازمي‌گردد و هم اهداف انسان‌دوستانه و خداپسندانه مورد ملاحظه قرار مي‌گيرد.

وي با تاکيد بر لزوم انجام اقدامات جدي در زمينه پيشگيري و فرهنگسازي پيوند در زمينه بيماري‌هاي کليوي ادامه داد: 50 درصد بيماران دياليزي از دو بيماري فشار خون و ديابت رنج مي‌برند. بنابراين با اطلاع رساني، کنترل و درمان به موقع و موثر اين دو بيماري مي‌توان وروديهاي بيماران دياليزي را کاهش داد. بنابراين بايد در زمينه مسايل پيشگيري، درمان مناسب ديابت و فشار خون و گسترش فرهنگ پيوند از خويشاوند و پيوند از جسد فعاليت زيادي صورت گيرد.

رجلاني در اين باره افزود: در چنين شرايطي هر چه که در زمينه دستگاه، دارو، پزشک و... کار شود بالاخره اين رشد حدود 10 درصدي روزي ما را زمين‌گير کرده و نخواهد گذاشت به ارايه خدمت مناسب و شرايط ايده‌ال درماني برسيم. به همين دليل در حوزه بيماري‌هاي کليوي و دياليز بايد رويکردمان به گسترش دو فرهنگ پيشگيري و پيوند در کشورباشد.

وي به گشايش‌هاي در حال انجام براي تامين ماشين دياليز در کشور اشاره کرد و گفت: در زمينه تامين ماشين دياليز گشايش‌هاي خوبي در حال انجام است. در صورت تحقق بودجه‌هاي مصوب در قانون بودجه 93، مي‌توان طي سال 93 کمبودهاي حدود دو تا سه سال گذشته را جبران کرد تا کشور از رنج کمبود ماشين دياليز رهايي يابد.

داريوش آرمان عضو هيئت مديره انجمن حمايت از بيماران کليوي، شعار امسال روز جهاني کليه را سالمندي و پيشگيري از بيماريهاي کليه عنوان کرد و گفت : با توجه به پير شدن آينده جمعيت کشور، بيماري‌هاي مزمن و حاد کليه در کمين ميانسالان و سالخوردگان ايران قرار دارد.

وي گفت: توصيه فدراسيون جهاني کليه و انجمن حمايت از بيماران کليوي کشور اين است که مردم به ويژه سالمندان و ميانسالان حداقل يک‌بار در سال آزمايش ساده ادرار و قند خون بدهند و فشار خون را هم ارزيابي کنند.

آرمان با بيان اينکه ايران از جمله کشورهاي با ريسک بالاي ابتلا به بيماري‌هاي کليه است، اظهارداشت: ايران در منطقه گرم و خشک قرار دارد و از سوي ديگر فرهنگ مصرف مايعات سالم از جمله آب همچنان ضعيف است.

وي با بيان اينکه 10 ميليون نفر از جمعيت ايران ديابتي و 15 ميليون نفر هم فشار خون دارند، گفت: در زمان حاضر 24 هزار بيمار دياليزي و بيش از 33 هزار پيوند کليه در کشور داريم که اگر مردم سلامتي کليه خود را جدي نگيرند در سالهاي آينده با سونامي بيماريهاي کليه مواجه خواهند شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته