جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/01/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 4678

 در استان 

 مرال در معرض تهديد و خطر انقراض قرار دارد

مرال در شمال کشور به دليل تخريب زيستگاه و شکار بي‌رويه در معرض تهديد قرار دارد از اينرو مسئولان و مردم براي حفظ اين گونه با ارزش بايد تلاش مضاعف انجام دهند.

به گزارش خبرنگار مهر، جمعيت مرال در جنگل‌هاي شمال بسيار آسيب‌‌پذير بوده و عزم انساني علاقه‌مندان محيط زيست و طبيعت با هدف همکاري با محيط زيست براي حفاظت و حمايت از اين گونه بسيار حائز اهميت است. گوزن‌ها در گسترده جنوبي درياي خزر يعني جنگلهاي پر پشت و زيباي استان‌هاي گيلان، مازندران و گلستان در کنار ساير گونه‌‌هاي جانوري زندگي مي‌کنند. گوزن‌هاي شمالي ايران دو گونه مارال و شوکا هستند، مرال يا گوزن قرمز بزرگترين علف‌خوار مناطق جنگلي شمال ايران به عنوان يک گونه بارز از نظر کارکرد بوم‌شناختي مطرح است.

مرال به عنوان يک گونه مهم در منطقه مي‌‌تواند تضمين‌کننده بقاي جانداران وابسته به خود باشد و چه بسا که حذف گونه مرال در منطقه مي‌‌تواند صدمات جبران‌ناپذيري را بر پيکره اکوسيستم منطقه وارد آورد.

شوکا به نام گوزن ميناتوري نيز معروف است

شوکا که به نام گوزن ميناتوري نيز خوانده مي‌شود از نظر فراواني در مقايسه با ساير گونه‌هاي گوزن در تعداد کمتري در ايران ديده شده است.

مديرکل حفاظت محيط زيست گيلان در اين خصوص مي‌گويد: نخستين دوره شمارش مرال براساس شمارش تعداد شاخهاي انداخته شده از سوي مرال نر در سال جديد از 20 تا 30 فروردين ماه آغاز خواهد شد.

محمدرضا برجي افزود: جنگلهاي انبوه استان گيلان همواره يکي از زيستگاههاي مهم مرال، بزرگترين گوزن ايران محسوب مي‌شود.

مرال گونه بارز از نظر کارکرد بوم‌شناختي است

مديرکل حفاظت محيط زيست گيلان گفت: در نوبت دوم سرشماري نيز از نيمه دوم شهريور ماه تا دهه اول مهر ماه درست در فصل توليد مثل که موسوم به گاو بانگي است از روي تعداد آواهاي شنيده شده از گوزن نر نسبت به تخمين تعداد مرالها اقدام مي‌شود. وي افزود: امسال براي نخستين بار اداره نظارت بر حيات وحش سازمان حفاظت محيط زيست گيلان از 20 تا 30 فروردين ماه با تشکيل گروههاي کارشناسي اقدام به سرشماري جمعيت مرالها با توجه به تعداد شاخهاي مشاهده شده در سطح جنگل مي‌کند.

برجي اظهارداشت: در اين سرشماري سابقه مکان هاي پيدا کردن شاخ در سالهاي گذشته و مشورت با افراد مطلع به ويژه دامداران، بهترين مسير را براي سرشماري پيش روي کارشناسان حيات وحش قرار مي دهد.

وي تصريح کرد: موقعيت جغرافيايي محل پيدا کردن شاخ و طول ترانسکت نيز با استفاده از جي پي اس ثبت مي‌شود.

مديرکل حفاظت محيط زيست گيلان بيان داشت: در اين سرشماريها از جابجايي شاخها پرهيز مي‌شود چون مرالهاي نر براي تامين عناصر معدني مورد نياز بدن خود نظير روي، کلسيم و غيره اقدام به ليسيدن شاخهاي افتاده خود مي‌کنند. بدون شک تعرض انساني به جنگلهاي انبوه آخرين زيستگاههاي جانوري گيلان، نسل مرال و شوکا را در معرض تهديد قرار داده ‌است.

نسل دو گونه گوزن جنگل‌هاي گيلان به نامهاي مرال و شوکا که از جانوران شاخص جنگل‌هاي شمال محسوب مي‌شوند به دليل تجاوز انساني به زيستگاه ها در خطر تهديد قرار دارند. علاوه بر تهديد نسل اين جانوران از سوي شکارچيان غيرمجاز، دست اندازي به زيستگاه هاي اين جانوران وحشي با هدف بهره‌برداري از جنگل و کشيدن سيم خاردار در مسير رفت و آمد اين جانوران از جمله عوامل تخريب زيستگاههاي و انقراض نسل اين گونه‌ها به شمار مي ‌روند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته