جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑíÇÝÊ Pdf ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1385/12/21 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - دوشنبه نسخه شماره 2720

 کوتاه و خواندني 

توصيه حدادعادل به عاقلان آمريکا

گروه سياسي: "غلامعلي حدادعادل"، رييس مجلس شوراي اسلامي در ديدار با "مرات سلطانف" همتاي قرقيزستاني خود گفت، به رغم اثبات قطعي صلح آميز بودن فعاليت هاي هسته اي جمهوري اسلامي ايران از طريق بازرسي هاي مکرر بين المللي، آمريکا اصرار دارد آن را غيرصلح آميز بخواند. به گزارش ر اداره اخبار و رسانه هاي گروهي مجلس شوراي اسلامي، حدادعادل افزود:اين موضع گيري خصمانه آمريکا در حالي است که رژيم صهيونيستي معاهده ان پي تي را امضا نکرده و چند صد کلاهک اتمي دارد و بدتر از همه از حمايت آمريکا نيز برخوردار است. حدادعادل با اشاره به گرفتاري هاي ايجاد شده از سوي آمريکا در افغانستان و عراق، حضور بيگانگان در منطقه را طي سال هاي اخير باعث ايجاد بدبختي و نکبت دانست و گفت: اميدواريم عاقلاني در آمريکا باشند که مانع ظهور بحران جديدي در منطقه شوند. در اين ديدار حدادعادل با اشاره به سفرچند ماه پيش خود به بيشکک، سفر روساي مجالس دو کشور را نشان دهنده اراده پارلمان هاي جمهوري اسلامي و جمهوري قرقيزستان براي گسترش روابط فيمابين در زمينه هاي مختلف سياسي، اقتصادي و فرهنگي دانست و گفت: مجلس شوراي اسلامي آمادگي دارد هرگونه قانوني را که به توسعه و تحکيم روابط دو جانبه کمک کند، به تصويب برساند.


آمادگي ايران براي افزايش نقدينگي پيمانکار روسي

گروه سياسي: "رضا آقازاده" رييس سازمان انرژي اتمي با اشاره به مشکلات مالي شرکت پيمانکار روسي نيروگاه بوشهر گفت: اين شرکت براي راه اندازي بموقع نيروگاه بوشهر در مورد مشکل نقدينگي خود احتياج به کمک ما دارد و اگرچه اين جز» تعهدات حقوقي ايران نيست اما ما حاضريم نقدينگي آنها را افزايش دهيم. آقازاده ديروز در جمع خبرنگاران افزود: البته لازم است ما با روس ها براي راه اندازي نيروگاه بوشهر هر از چند گاهي جلساتي داشته باشيم. خبرنگاري از آقازاده پرسيد چرا با اينکه افزايش نقدينگي شرکت روسي جز» تعهدات حقوقي ما نيست، خود را ملزم به افزايش نقدينگي مي دانيم ؟ رييس سازمان انرژي اتمي پاسخ داد: چون راه اندازي نيروگاه بوشهر براي ما مهم است و هم اکنون بخش هاي پشتيباني نيروگاه مانند بخش آب صنعتي و انتقال آب دريا به سيستم گردش آب نيروگاه آماده است. آقازاده در پاسخ به سوال خبرنگار ديگري مبني بر اينکه "به نظر مي رسد نيروگاه بوشهر هم اکنون زير تيغ روس هاست"، اظهار داشت: بحث هسته اي ما سياسي است و هر کشوري به تناسب وضعيت خود از اين مساله استفاده مي کند. رييس سازمان انرژي اتمي تصريح کرد: بوشهر تاکنون با تاخيرهاي بسيار زيادي برخورد کرده و اکنون نيز که بحث قطعنامه هاي شوراي امنيت مطرح است، اميدواريم روسها وارد مباحث سياسي نشوند. آقازاده در عين حال اظهار داشت: شرکت روسي پيمانکار تاکنون بيش از هشت مدير عوض کرده و پول هايي را که از ايران گرفته در جاي خودش استفاده نکرده است. وي با تاکيد بر اينکه "تهران پرداخت هاي مالي خود را به موقع انجام داده است"، اضافه کرد: ما حتي در پرداخت هاي مالي خود جلوتر از کار پيمانکار بوده ايم. آقازاده در پاسخ به پرسش ديگري در خصوص تعداد کارکنان روس در نيروگاه اتمي بوشهر گفت: هم اکنون نزديک  200نفر از کارکنان روس در اين نيروگاه مشغول کار هستند.  رييس سازمان انرژي اتمي در خصوص قطع همکاري آژانس بين المللي انرژي اتمي با ايران گفت: ما از اقدام آژانس راضي نيستيم و قطعا اين تصميمات در روابط ما با آژانس تاثير خواهد داشت. وي با بيان اينکه "همکاري ايران با آژانس هم اکنون در خصوص  40پروژه ادامه دارد"، ادامه داد: ما سه نوع همکاري با آژانس داريم يکي همکاري فني مانند ايمني نيروگاه بوشهر که براي ما حايز اهميت است و دو مورد ديگر همکاري منطقه اي و عمومي است. رييس سازمان انرژي اتمي تصريح کرد: بر اساس تصميم اخير آژانس همکاري عمومي و علمي آژانس با ايران مانند شرکت در کنفرانسهاي علمي منطقه اي حذف شده است.

 

تذکر 9 نماينده به وزير کشور

آفرينش: نه تن از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي به وزير کشور در مورد حادثه انديمشک تذکر دادند. "فريدون حسنوند" نماينده انديمشک، "سيد نظام مولاهويزه" نماينده دشت آزادگان، "مصطفي مطورزاده" نماينده خرمشهر، "سيد ناصر موسوي" نماينده رامهرمز، "مجيد ناصري نژاد" نماينده شادگان، "ناصر سوداني" نماينده اهواز، "کمال دانشيار" نماينده بندر ماهشهر، "سيد احمد آوايي" نماينده دزفول و "سيد جاسم ساعدي" نماينده شوش ديروز در تذکري مکتوب به وزير کشور از وي خواستند کميته اي ويژه براي بررسي و شناسايي عوامل درگيري اخير انديمشک و ريشه يابي علت قصور در اين حادثه تشکيل شود.


"شرق" رفع توقيف شد
 
گروه سياسي: شعبه 76 دادگاه کيفري استان تهران، مهدي رحمانيان مديرمسوول روزنامه شرق را به پرداخت جزاي نقدي محکوم کرد و حکم به رفع توقيف اين روزنامه داد. قاضي صارمي پس از رسيدگي به پرونده روزنامه شرق، مهدي رحمانيان مديرمسوول اين روزنامه را به پرداخت 9ميليون ريال جزاي نقدي محکوم کرد. قاضي پرونده همچنين روزنامه شرق را رفع "توقيف" کرد.  "مهدي رحمانيان" مدير مسئول روزنامه شرق نيز در گفتگو با آفتاب ضمن تاييد اين خبر، از اعلام زمان انتشار مجدد اين روزنامه خودداري کرد و گفت که اين موضوع پس از تبادل نظر با مسئولان مجموعه روزنامه شرق اعلام خواهد شد.  اتهامات مديرمسوول روزنامه شرق در اين پرونده نشر مطالب خلاف موازين اسلامي، توهين به افرادي که داراي حرمت شرعي هستند، اشاعه منکرات و مطالب خلاف عفت عمومي، اهانت به دين مبين اسلام و مراجع مسلم تقليد، تحريف سخنان ديگران (سيدحسن نصرالله)، توهين به رييس  جمهور از طريق چاپ کاريکاتور و تبليغ براي سازمان  هاي مخالف نظام داير بر شکايت مدعي  العموم، هيات نظارت بر مطبوعات و بنياد حفظ و نشر آثار و ارزش  هاي دفاع مقدس عنوان شده بود. پيش از اين هيات نظارت بر مطبوعات در روز بيستم شهريور ماه سال جاري روزنامه شرق را با استناد به تبصره ماده 12 و بر اساس بندهاي 1، 2 و 4 به ويژه بند 8 ماده 6 قانون مطبوعات توقيف کرده بود.
دادگاه "اعتماد" برگزار شد
همزمان با اعلام خبر رفع توقيف روزنامه "شرق"، جلسه  رسيدگي به اتهام الياس حضرتي، مديرمسوول روزنامه  "اعتماد" با شکايت شاکي خصوصي در شعبه76    دادگاه کيفري برگزار شد. بر اساس کيفرخواست قرائت شده توسط نماينده  مدعي العموم، الياس حضرتي بر اساس شکايت شاکي خصوصي به پخش شايعات و نشر مطالب خلاف واقع از طريق چاپ مطلبي تحت عنوان "نماينده  مجلس و عضويت در يک شرکت هرمي" در صفحه15    روزنامه  اعتماد در تاريخ 29 84/11/ متهم است.

تاکيد دادستان کل کشور بر آزادي مطبوعات

گروه سياسي: دادستان کل کشور گفت: مطبوعات در چارچوب قانون مطبوعات آزادند البته بايد متعهد به صيانت از حريم ارزش هاي اجتماعي و مقيد به حقوق عمومي باشند. حجت الاسلام و المسلمين دري نجف آبادي با حضور در نشست تعاوني مطبوعات کشور طي سخناني در جمع اعضاي تعاوني و مديران مسوول مطبوعات، اهتمام هدفمند رسانه ها در ارتقاي فرهنگي و اخلاقي کشور را خواستار شد. دري نجف آبادي با اشاره به جايگاه مطبوعات و رسانه هاي عمومي در نظام مردم سالاري ديني اظهار داشت: در جمهوري اسلامي رسانه ها به عنوان يکي از ارکان نظام، متعهد به حقيقت و عدالت و اخلاق و ابزار تنوير افکار عمومي و اهرم تقويت ارزش هاي الهي و وسيله امر به معروف و نهي از منکرند.  وي، نقش آفريني موثر و ممتاز رسانه ها در راه اعتلاي فکري و فرهنگي کشور را يادآور شد و گفت: در نظام ديني، رسانه ابزار استيلاي باند قدرت و ثروت نيست، بلکه در خدمت مصالح و منافع عمومي است و در جهت اعتلاي فرهنگي و تعاطي انديشه ها و تعامل گرايش هاي مختلف جامعه براي رشد و بالندگي بيشتر ايفاي نقش مي کند.  دادستان کل کشور، تمسک به روش هاي غيراخلاقي و شانتاژ و دروغ پراکني را امري مذموم و در تناقض با اهداف رسانه متعهد دانست و گفت: ارباب قلم و ادب و هنر و جرايد و تمامي افرادي که به عنوان گروه هاي مرجع جامعه در تقويت و هدايت افکار عمومي موثرند بايد خود را از گزند هر نوع انحرافي که سلامت اجتماعي را به مخاطره مي اندازد محفوظ دارند و از اتخاذ روش هاي نامناسب و مساله دار بپرهيزند و در جهت تقويت اخلاق و عفاف و بنيان خانواده کوشش کنند.  وي در ادامه افزود: تمامي عناصري که در عرصه  مطبوعات انجام وظيفه مي کنند و پايبند به مصالح اين آب و خاک هستند و سوداي مجد و عظمت و اعتلاي ميهن اسلامي را در سر مي پرورانند و براي تقويت نظام اسلامي مجاهدت مي ورزند، کاري مقدس و ماجور انجام مي دهند. دري نجف آبادي، انقلاب اسلامي را فرصتي بي بديل براي آزادي قلم و بيان دانست و گفت: بايد از اين فرصت گران سنگ و ارزشمند در جهت رشد و پيشرفت کشور بهترين استفاده را ببريم و با ايجاد اميد و شور و انگيزه و نشاط، جريان کلي جامعه را به سمت اهداف بلند نظام اسلامي به حرکت و تکاپو در آوريم.
وي به الزامات تحقق چشم انداز 20 ساله اشاره کرد و گفت: تحقق افق ترسيم شده در چشم انداز بايد وجهه همت همه اقشار و آحاد جامعه قرار گيرد و هر بخشي از جمله مطبوعات و رسانه ها همپاي چشم انداز 20 ساله براي خود استراتژي 20 ساله تعريف کنند و براي تحصيل اهداف بلند فرهنگي و اجتماعي و اطلاع رساني اهتمام ورزند. دادستان کل کشور به مسايل قضايي و حقوقي مطبوعات اشاره کرد و اظهار داشت: قوه قضاييه داوطلب در ورود به مسائل قضايي مطبوعات نيست و ارجح آن است که انجمن هاي صنفي فعال تر عمل نموده و بار را از دوش دستگاه قضايي بردارند. هيات منصفه نيز آن چنان که بايسته است وارد عمل شده و از تخصص و اشراف لازم برخوردار باشد. وي تقيد به اخلاق حرفه  اي و عدم تعرض به حقوق عمومي و حريم و حدود ارزش هاي اجتماعي را لازمه فعاليت مطبوعاتي دانست و بر رعايت عدل و انصاف در انتقاد و اعتراض تاکيد کرد.

محکوميت منافقين در عراق

ايرنا: دادگاه عالي جنايي رسيدگي به جنايت جنگي و جنايت ضد بشريت در عراق سازمان مجاهدين خلق ايران (منافقين) را به ارتکاب جنايت ضد مردم عراق متهم کرد.  رييس هيات دادستاني دادگاه عالي جنايي عراق ديروز به خبرنگاران در بغداد گفت: هيات دادستاني دادگاه داراي ادله و مدارک موثقي است که سازمان مجاهدين خلق ايران (منافقين) را به ارتکاب جنايت ضد مردم عراق محکوم مي کند. "جعفر الموسوي" افزود: ادله و مدارک موثق نوشتاري، صوتي و تصويري نيروهاي سازمان ياد شده را به ارتکاب جنايت قتل و آوارگي هزاران تن از شهروندان عراق در شمال و جنوب اين کشور متهم مي کند. وي اضافه کرد: اين مدارک قضايي همچنين سازمان مجاهدين خلق ايران (گروهک منافقين) را به دريافت مبالغ هنگفتي از دارايي هاي عمومي عراق از رژيم بعثي و استفاده آن ضد مردم عراق متهم مي کند. الموسوي تاکيد کرد: دادستاني دادگاه عالي جنايي عراق درصدد باز کردن دو پرونده ضد اين سازمان است که يکي مربوط به آوارگي و ديگر متعلق به کشتار مردم در شمال و جنوب عراق مي شود. وي گفت: پرونده قضايي سازمان مجاهدين خلق ايران (منافقين) جزو پرونده هاي قطور است که حوادث مهمي مانند قتل عام قيام سال  1991شيعيان عراق تا هدر دادن دارايي عمومي اين کشور را در بر مي گيرد. الموسوي به زمان طرح پرونده اعضاي اين سازمان در دادگاه عالي جنايي عراق و مهم ترين متهماني که در اين پرونده محاکمه خواهند شد اشاره نکرد. در زمان حاضر نزديک به چهار هزار تن از نيروهاي سازمان مجاهدين خلق ايران (منافقين) در اردوگاه "اشرف" در استان دياله عراق در اختيار نيروهاي آمريکايي هستند.

آيت ا... صانعي استفاده ابزاري از دين را محکوم کرد

ايسنا: آيت ا.. صانعي در ديدار جمعي از دانشجويان علوم پزشکي تبريز و قم، استفاده ابزاري از دين و عوام فريبي در هر شکل و لباسي را براي پيشبرد اهداف سياسي محکوم به شکست دانست.  آيت الله العظمي صانعي در اين ديدار با يادآوري اربعين حسيني و ذکر مصائب اهل بيت (ع) گفت: "امروز شما جوانان و نوجوانان وظيفه داريد که مسايل را با دقت دنبال کنيد و از کنار آنها به راحتي رد نشويد چرا که امروز براي عوام فريبي و استعمار فکري و براي حفظ رياست چند روزه دنيا، که زودگذر است از سرمايه عظيم و سنگين دين استفاده مي شود و اين نشان دهنده رشد دين و اثرگذاري دين در جامعه است که بيش از گذشته در مردم اثرگذار شده است." وي در ادامه گفت: "استفاده ابزاري از دين و عوام فريبي در هر شکل و لباسي براي پيشبرد اهداف سياسي محکوم به شکست است چرا که جامعه به حدي از رشد رسيده که اين گونه مسايل را به خوبي متوجه مي شود و کساني که عوام فريبي مي کنند و درصدد فريب مردم با يکسري امور ظاهري و عاطفي هستند بدانند که نمي توانند کاري از پيش ببرند و محکوم به شکست هستند." صانعي در بخشي ديگر از اين ديدار اظهار داشت: "اين که شما عزيزان از اين مسايل رنجيده خاطر و ناراحت هستيد، حق داريد که ناراحت باشيد ولي همين قدر که اين مسايل را متوجه مي شويد که قصد فريب دادن در کار است جاي شکر دارد و اين خود يک مرحله از تکامل و رشد است. البته بايد بدانيد در طول تاريخ هرگاه اسلام و قرآن و سنت نبي اکرم(صلي الله عليه وآله) خواسته جايي باز کند قدرتمندان با استفاده ابزاري از دين به عنوان يک اهرم قدرتمند و اثرگذار سعي در اعوجاج و انحراف مسير دين داشته اند چنانچه بعد از حادثه عظيم کربلا، بني اميه از تمام عوامل از جمله دين براي تحريف حرکت ابي عبدالله(عليه السلام) استفاده کردند که با توجه به الهي بودن اين حادثه و روشنگري هاي امام سجاد(عليه السلام)و حضرت زينب(سلام الله عليها) حادثه کربلا به عنوان يک جريان روشنگر در طول تاريخ باقي ماند."

ديدار وزير دفاع ايران با بشار اسد

ايرنا: سردار سرتيپ "مصطفي محمد نجار" وزير دفاع جمهوري اسلامي ايران که در صدر يک هيات عالي رتبه  دفاعي - سياسي به سوريه سفر کرده است، ديروز با "بشار اسد" رييس جمهور و فرمانده کل ارتش و نيروهاي مسلح اين کشور در کاخ "الشعب" دمشق ديدار کرد. در اين ديدار که با حضور سپبهد "حسن تورکماني" وزير دفاع سوريه، "محمد حسن اختري" سفير جمهوري اسلامي در اين کشور و هيات همراه برگزار شد، مسايل مورد علاقه  دو کشور و روند همکاري هاي تهران - دمشق در زمينه هاي مختلف بويژه امور دفاعي مورد بررسي قرار گرفت.


ابراز اطمينان مرکل  ازتشديد تحريم ايران
 
گروه سياسي: "آنجلا مرکل" صدر اعظم آلمان تاکيد کرد که از توافق قدرت هاي جهان در خصوص افزايش فشارها بر ايران مطمئن است. مرکل با اشاره به اينکه "اطمينان دارد گروه 1+5 نهايتا با دور بعدي فشارها بر ايران موافقت خواهند کرد" در عين حال مجددا يادآور شد که مذاکرات جهان غرب با تهران تنها در صورتي آغاز خواهد شد که ايران با تعليق غني سازي موافقت کرده و زمينه بازگشت دو طرف به ميز مذاکرات براي چانه زني درباره بسته تشويقي اروپا را فراهم کند. به گزارش خبرگزاري رويترز، صدر اعظم آلمان در جريان سخنراني در کنفرانسي در خصوص "روابط اسرائيل با اروپا" گفت: من از اينکه در رسيدن به توافق براي اقدامات بعدي پيروز خواهيم شد خوشبين هستم. مرکل با تکرار مجدد درخواست تعليق غني سازي اورانيوم در ايران افزود: اگر تهران فعاليت هاي هسته اي خود را تعليق کند آن وقت آلمان، آمريکا، روسيه، چين، فرانسه و انگليس حاضر خواهند بود براي حل بحران هسته اي درباره بسته تشويقي اروپا به ايران که در ژوئن سال 2006 به اين کشور ارائه گرديد مذاکره کنند. آنجلا مرکل که کشورش در حال حاضر رياست ادواري اتحاديه اروپا را بر عهده دارد در ادامه اظهارات خود با تاکيد بر ضرورت حفظ يکپارچگي در جامعه بين المللي براي افزايش فشارها بر ايران گفت: تلاش براي حفظ جبهه مشترک با چين و روسيه اقدام درستي بود. ابراز خوشبيني مرکل نسبت به رسيدن به توافق براي تحريم بيشتر تهران در حالي صورت مي گيرد که چين و روسيه روز جمعه با افزايش  فشارهاي مالي بر ايران به دليل خودداري اين کشور از تعليق فعاليت هاي هسته اي مخالفت کردند. مرکل در حالي به موافقت پکن و مسکو با افزايش فشارهاي مالي عليه تهران ابراز اميدواري کرد که اين دو کشور به علت حجم گسترده روابط اقتصادي خود با ايران اعلام کرده اند از افزايش فشارهاي مالي عليه جمهوري اسلامي حمايت نخواهند کرد.
 
پاريس: ايران در دوراهي انزوا و تعليق است
 
گروه سياسي: فليپ دوست بلازي، وزير خارجه فرانسه هشدار داد در صورتي که ايران فعاليت هاي هسته اي خود را متوقف نکند در معرض انزواي بين المللي قرار خواهد گرفت. دوست بلازي با اشاره به اين که فرانسه از گسترش تحريم هاي اقتصادي ايران قويا حمايت مي کند همچنين تاکيد کرد "تهران بايد ميان انزوا و تعليق فعاليت هاي هسته اي خود يکي را انتخاب کند". هشدار دوست بلازي نسبت به جدي بودن تحريم ايران در شرايطي صورت مي گيرد که وي در هفته هاي اخير تهديد کرده بود در صورتي که تهران به سرباز  زدن از همکاري با شوراي امنيت سازمان ملل متحد ادامه دهد با منطق تحريم هاي احتمالي مواجه مي شود. به گزارش خبرگزاري رسمي فرانسه، دوست بلازي بعد از گفت وگو با شيخ محمد الصباح، همتاي کويتي خود، گفت: قطعنامه اي که توسط گروه 1+5 در حال بررسي است در صورتي که شامل فشارهاي اقتصادي نيز باشد بسيار موثر خواهد بود. وي تاکيد کرد: فرانسه بر اين باور است که حفظ اجماع براي موثرتر کردن قطعنامه عليه ايران و بازداري تهران بسيار حائز اهميت است. تاکيد فرانسه بر ضرورت حفظ اجماع در اعمال فشار عليه ايران در حالي صورت مي گيرد که چين و روسيه در نشست جمعه گذشته گروه 1+5 براي بررسي افزايش فشارهاي مالي عليه تهران با اعلام مخالفت خود اعلام کردند چنين فشاري نه دولت که مردم ايران را تنبيه مي کند.

نخست وزير سوريه به تهران مي آيد

ايسنا: خبرگزاري سوريه(سانا) از سفر قريب الوقوع نخست وزير اين کشور به تهران خبر داد. براساس اين گزارش، ناجي عطري نخست وزير اين کشور قصد دارد به دعوت رسمي از سوي پرويز داودي، معاون رييس جمهور ايران به تهران سفر  کند. بر اساس اين گزارش، هيات سوري قصد دارد در نشست کميته  عالي  مشترک سوريه و ايران که قرار است 14 تا 15 مارس در تهران برگزار شود شرکت کند. خبرگزاري سانا همچنين اعلام کرد: نخست وزير سوريه در اين سفر مذاکراتي را با مقامات ايراني در خصوص راه هاي گسترش و تحکيم همکاري هاي دو جانبه برگزار خواهد کرد. چند تن از وزرا و بازرگانان سوري نيز در هيات مذکور نخست وزير سوريه را در سفر به تهران همراهي مي کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي
سياسي و سياسي خارجي
هنري
استانها و شهرستانها
پزشکي و علمي
دانشگاه و خبر
دانشگاه
اقتصادي
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته