جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/02/11 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4697

 ميز خبر 

پارلمان لبنان به حد نصاب نرسيد،

انتخاب رييس جمهوري چهارشنبه آينده

دومين نشست پارلمان لبنان براي انتخاب رييس جمهوري جديد اين کشور به حد نصاب 86 نماينده نرسيد و بعداز گذشت نيم ساعت « نبيه بري» اعلام کرد که جلسه سوم روز چهارشنبه آينده برگزار خواهد شد.به گزارش ايرنا، فراکسيون هاي وابسته به گروه 14 مارس از جمله المستقبل و الکتائب و نيروهاي لبناني که نامزد آنها « سمير جعجع » بود و همچنين فراکسيون ديدار دموکراتيک به رياست « وليد جنبلاط» و فراکسيون توسعه و آزادي به رياست « نبيه بري» و برخي نمايندگان مستقل شرکت کردند اما شمار آنها به حد نصاب نرسيد.نمايندگان براي اعلام حضور خود در صحن پارلمان بايد نام خود را ثبت مي‌کردند و تنها نام 76 نماينده ثبت شد.بيشتر فراکسيون هاي وابسته به گروه 8 مارس در اين جلسه حاضر نشدند و تاکيد دارند که رييس جمهوري آينده بايد بر اساس يک توافق قوي بين گروه هاي سياسي انتخاب شود و حامي مقاومت و منافع ملي لبنان باشد.

انتخابات پارلماني عراق برگزار شد

انتخابات پارلماني عراق در داخل اين کشور صبح روز چهارشنبه در سراسر عراق آغاز شد.به گزارش اسکاي نيوز، در اين انتخابات که از ساعت هفت صبح به وقت عراق آغاز شد و تا ساعت شش عصر ادامه داشت، بالغ بر 9 هزار نامزد براي کسب بيش از 328 کرسي پارلمان عراق با يکديگر رقابت كردند. قرار است بيش از 21 ميليون عراقي از 35 ميليون تن براي شرکت در راي‌گيري به پاي صندوق‌هاي راي بروند.

شبکه خبري سومريه نيوز اعلام کرد: نوري مالکي، نخست وزير عراق با حضور در يکي از مراکز راي‌گيري در هتل الرشيد در مرکز بغداد راي خود را به صندوق انداخت. وي تاکيد کرد: اطمينان دارم در اين انتخابات مي‌شوم اما نمي‌دانم با چه درصدي از آرا پيروزي ما حتمي است. مالکي همچنين تاکيد کرد برخي از نامزدها تلاش مي‌کنند تا با هدف تقلب در انتخابات در روند راي‌گيري اخلال ايجاد کنند.

رئيس‌جمهوري اوکراين:

قادر به تامين امنيت مناطق شرقي نيستيم

رئيس جمهوري موقت اوکراين در سخناني در پارلمان عنوان داشت که نيروهاي امنيتي اوکراين قادر به برقراري امنيت در مناطق شرقي اين کشور نيستند.به گزارش ايرنا، به نوشته روزنامه کي‌يف پست، اولکساندر تورچينف، رئيس جمهوري موقت اوکراين گفت: حوادث در شرق اوکراين نشان‌دهنده انفعال، درماندگي و در برخي موارد قصور از اجراي قوانين در مناطق دونتسک و لوهانسک است.

تورچينف گفت: اين يکي از اصلي‌ترين دلايل ناکارآمدي و اجراي ضعيف قوانين اجرايي آژانس‌هاي امنيتي اوکراين در مبارزه با تروريسم است. سخت است که اعتراف کنيم، اما حقيقت دارد. اکثر ماموران اجراي قانون در مناطق شرقي قادر به اجراي وظايف خود و حفاظت از جان شهروندان نيستند.

انگليس:

تهران را به ايفاي نقش مثبت در منطقه تشويق مي‌کنيم

معاون وزير امور خارجه انگليس گفت که کشورش بعد از بهبود روابط با تهران به دنبال تشويق ايران براي ايفاي نقش مثبت در منطقه خاورميانه است.به گزارش مهر، هوگ رابرتسون در حاشيه نشست دوستان يمن در گفت‌وگو با شبکه اسکاي نيوز عربي بيان کرد: انگليس سعي دارد تا از مساله بهبود روابط دو کشور براي قانع کردن تهران به "ايفاي نقش مثبت در ايجاد ثبات در منطقه" استفاده کند.

بنابر گزارش روزنامه‌ي الوفد، وي افزود که اخيرا طي سفرهايش به منطقه سخناني را درباره آنچه که "دخالت ايران در امور داخلي برخي از کشورها" خوانده شده، مي‌شنود و اين در حالي است که يمن موفقيت‌ مهمي را در پايان دادن به گفتمان ملي کسب کرده است.رابرتسون ادامه داد که برخي از کشورهاي عربي تهران را به حمايت از گروه‌هاي مسلح موجود در منطقه متهم مي‌کنند از جمله عبدربه هادي، رييس جمهور يمن است که از تهران مي‌خواهد از حمايت شورشيان دست بردارد.

رياض:

تهران درزمينه هسته‌اي به کشورهاي منطقه اطمينان خاطر دهد

نماينده و سفير عربستان در سازمان ملل با انتقاد از رژيم صهيونيستي از ايران خواست تا درباره برنامه‌ هسته‌اي‌اش به کشورهاي منطقه اطمينان خاطر بدهد.

به گزارش خبرگزاري عربستان به نقل از عبدالله المعلمي اعلام کرد که رژيم صهيونيستي عامل ناکامي تلاش‌هاي بين‌المللي در عاري سازي منطقه خاورميانه از سلاح‌هاي هسته‌اي و سلاح‌هاي کشتار جمعي است.

المعلمي هم‌چنين از ايران خواست تا درباره مسالمت‌آميز بودن برنامه‌ي هسته‌اي‌اش و عمل به معيارهاي ايمني و سلامت هسته‌اي به واسطه اجازه به بازرسان آژانس بين‌المللي انرژي اتمي جهت بازرسي از تاسيسات هسته‌اي ايران، به کشورهاي منطقه و جامعه جهاني اطمينان خاطر دهد.

جن ساکي:

تحريم‌هاي روسيه تاثيري بر روند مذاکرات هسته‌اي با ايران ندارد

سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا تاکيد کرد که تحريم‌هاي کشورش عليه روسيه هيچ تاثيري بر مذاکرات ايران و گروه 1+ 5 نخواهد داشت.

به گزارش دويچه‌وله، جن ساکي، سخنگوي وزارت خارجه آمريکا در کنفرانس خبري روزانه خود در پاسخ به اين سوال که آيا تحريم‌هاي آمريکا عليه روسيه تاثيري بر روند مذاکرات ايران و گروه 1+ 5 دارد يا خير؟ گفت که اين تحريم‌ها تاثيري بر مذاکرات هسته‌اي ايران ندارد و گفت‌وگوها ميان کشورهاي مربوطه در جريان است.

به گزارش پايگاه اينترنتي وزارت خارجه آمريکا، جن ساکي علاوه بر اين در پاسخ به سوالي درباره واکنش آمريکا به گزارش‌هاي منتشر شده در مورد قرارداد انرژي ميان ايران و روسيه که ارزشي بالغ بر 5 تا 7 ميليارد دلار دارد، اظهار کرد: ما نيز اين گزارش‌ها را مشاهده کرده‌ايم. هيچ تاثيري مبني بر اين که اين معامله در واقعيت انجام شود، نداريم.

او ادامه داد: اگر اين گزارش‌ها صحيح باشد موجب نگراني خواهد بود اما بار ديگر بگويم که تاييديه‌اي در دست نداريم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته