جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/02/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 4704

 مرمت ويرانه‌هاي بناي کاخ مرواريد 

کرج ـ فائزه باقري

روزگاري کاخ شمس( مرواريد) ماوايي براي گشت وگذار کرجيها و مهمترين مرکز جذب گردشگر به حساب مي‌آمد بطوريکه هرزمان ميهماني از ساير شهرستانها به شهر کرج وارد مي‌شد ازاين مرکز تاريخي ـ فرهنگي بازديد مي‌کرد.

مسلما اگر کرجي باشيد و يا سالها ساکن اين شهر، با مرور دوران تحصيل نيز، فورا خاطرات اردوهاي مدرسه در کاخ شمس برايتان تداعي مي‌گردد. اما آن مجموعه‌اي که قبلا ديده بوديم امروز پس از گذشت بيش از 10 سال بسته بودن درهاي آن به روي گردشگران؛ تمام زيباييها و جاذبه‌هايي كه يك بناي تاريخي دارد در آن به طور باورنکردني از بين رفته و اکنون اين کاخ ويرانه‌اي بيش نيست. از آنجايي که اين مرکز به اداره کل ميراث فرهنگي و گردشگري واگذار گرديد؛ بر آن شديم تا علاوه بر يافتن حس نوستالژي؛ بازديدي را نيز همراه ساير خبرنگاران از اين مجموعه داشته باشيم.

اما جز اسکلت اصلي کاخ هيچ آثاري از آنچه به خاطر داشتيم ديده نمي‌شد. تمامي اشياء به طرز باور نکردني از بين رفته و سقف و ديوار آن حکايت از نفوذ آب به داخل و تخريب را مي‌داد. خلاصه چيزي که ما ديديم کاخ مرواريد نبود و نمي‌شد سالن طلايي بار، دفتر مخصوص شمس، سالن پذيرايي، سالن سينما، سالن بيليارد، استخر، آب‌نما، محل نگهداري پرندگان کمياب، اتاق‌هاي خواب و غيره را به راحتي تشخيص داد.گفتني است کاخ شمس در سال 1363 با راي دادگاه انقلاب به بنياد مستضعفان واگذار و در سال 82 جزو آثار ملي به ثبت رسيد و اکنون اداره کل ميراث فرهنگي و امور گردشگري البرز اعلام آمادگي نموده با برآورد هزينه‌هاي مرمت پس از بازديد يک هفته‌اي مردم در هفته گردشگري مرمت اين مکان را آغاز و آن را به يک کاخ موزه و مجموعه فرهنگي مبدل نمايد.

به گزارش خبرنگار آفرينش ابوالفضل عبيدي در حاشيه اين بازديد با بيان اين مطلب گفت: 30 هکتار از کل مجموعه کاخ مرواريد که شامل خود کاخ اصلي و قسمتي از باغ است توسط دادستان کرج تحويل اداره کل ميراث فرهنگي شده است تا با مرمت و بازسازي آماده بازديد عموم مردم شود. عبيدي مديرکل ميراث فرهنگي و گردشگري استان اظهار داشت: با توجه به شرايط بنا و مشاهدات؛ بايد بگوييم که شرايط اصلا مساعد نيست و تخريب بيش از تصور همگان است.

آغاز مرمتهاي اضطراري؛ در هفته گردشگري درهاي کاخ به روي عموم باز مي‌شود

وي افزود: معاونتهاي ميراث فرهنگي البرز به جد درحال مطالعه، تحقيق و پژوهش در اين زمينه هستند و تيمهاي مرمت و بازسازي نيز مرمتهاي اضطراري را آغاز نموده‌اند.عبيدي تصريح نمود: بحث طرح حفاظت، مرمت و ساماندهي مجموعه کاخ مرواريد اولين اقدامي است که براي هفته ميراث فرهنگي برداشته مي‌شود و با آغاز مرمت هاي اضطراري مجموعه را براي بازديد عموم آماده خواهيم کرد. مديرکل اداره کل ميراث فرهنگي البرز تاکيد نمود: از اهالي کرج و همچنين از هم‌ميهنان تقاضا داريم اگر عکس يا سندي از مجموعه در اختيار دارند در هفته ميراث فرهنگي به ما ارائه کنند تا با کپي‌برداري از اين عکسها و سندها بتوانيم در بخش پژوهش و مطالعات اين مجموعه موفقتر عمل نماييم. به گفته اين مسئول با معماران بنا که در قيد حيات هستند ارتباط برقرار شده تا در مرمت و بازسازي بنا به کارشناسان ميراث فرهنگي کمک کنند.

اختصاص بودجه و اعتبار ويژه؛ تنها راه نجات باقيمانده‌هاي کاخ

عبيدي ادامه داد: مرمت يک عمل تجديدکننده است و براساس ميزان اعتباري است که براي يک اثر در نظر گرفته مي‌شود بر همين اساس سازمان ميراث فرهنگي کشور وضعيت احيا و مرمت و بازسازي اين بناي منحصر به فرد تاريخ معاصر ايران را به صورت ويژه پيگيري مي‌کند. لذا با رايزنيهاي انجام شده اميدواريم با اختصاص بودجه و اعتبار ويژه امر احياي اين اثر تاريخي به زودي آغاز شود.

عدم واگذاري کاخ مرواريد به بخش خصوصي

عبيدي در پايان در رابطه با واگذاري اين مجموعه به بخش خصوصي اظهار داشت: اداره کل ميراث فرهنگي البرز قصد واگذاري اين اثر را به بخش خصوصي ندارد و بنا دارد که اين اثر را به عنوان مدرنترين اثر تاريخ معاصر ايران پس از احيا در معرض ديد بازديدکنندگان قرار دهد.

در پايان براي آشنايي با اين مکان تاريخي مي‌توان گفت کاخ مرواريد نام يک بنا از زمان پهلوي است که در مهرشهر قرار دارد. اين بنا توسط وسلي پيترز و بنياد فرانک لويد رايت طراحي و ساخته گرديد. پيش از دهه 40 شمسي اين منطقه از چند روستا از جمله حسين‌آباد افشار تشکيل شده بود.

شمس پهلوي خواهر محمدرضا پهلوي شاه سابق ايران به دليل بيماري آسم اين منطقه را براي زندگي انتخاب کرد. اين کاخ در زميني به وسعت 111 هکتار با 2500 متر زيربنا بين سال‌هاي 47-1345 احداث شده و ساخت اين اثر به گونه‌اي بوده است که در هيچ جاي اين اثر گوشه وجود ندارد و همه زوايا به صورت منحني است.

اين بنا شامل فضاهاي متعددي ازجمله سالن طلايي بار، دفتر مخصوص شمس، سالن پذيرايي، سالن سينما، سالن بيليارد، استخر، آب‌نما، محل نگهداري پرندگان کمياب، اتاق‌هاي خواب و غيره مي‌باشد. يکي از مهمترين بخش‌هاي اين کاخ اتاق صدف است که داراي تزئينات مختلفي بوده، بخصوص نماي بيروني آن که بصورت حلزوني شکل ساخته شده است. در طراحي فضاي بيروني درياچه کوچکي از سه طرف کاخ را احاطه کرده و به زيبايي آن افزوده است. اين بناي مدور با برجي حلزوني شكل توسط مهندسان و معماران ايتاليايي و آمريكايي طراحي و اجرا شده است .اين ساختمان به سبك مدرن ساخته شده و سقف آن عموما از شيشه مصنوعي(فايبر گلاس)است.

گفتني است اشياي تزييني داخل كاخ تماما ساخت خارج بوده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته