جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/02/25 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4708

 خبرها از عالم علم 

 با اين دستگاه خروپف‌تان را فراموش کنيد

شايد خروپف خود و ديگران آزارتان مي‌دهد، اما ديگر نگران اينکه ديگران از خروپف شما آزار ببينند، نباشيد.به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ شايد شما يکي از افراد کثيري باشيد که از خروپف رنج مي‌بريد و يا اطرافيانتان هم از اين حالت شما رنج مي‌برند. در هر صورت روش درماني جديدي براي اين مشکل پيدا شده است.

در اين روش دستگاهي به نام شيفت شب "night shift" طراحي شده که مانند حلقه‌اي دور گردن قرار مي‌گيردشايد بدانيد خروپف ناشي از وقفه در تنفس است، در حال حاضر محققان در کاليفرنيا مانيتورينگ پيشرفته مغزي را با اين دستگاه انجام مي‌دهند. شايد بدانيد خوابيدن به پشت، حالت خروپف را تشديد مي‌کند، براي اين منظور دستگاه شيفت شب با ارتعاشاتي باعث مي‌شود بدن در پوزيشن‌هاي مناسب قرار بگيرد.

جنس اين دستگاه از نوع "سيليکون" است و داراي قلاب مغناطيسي مي‌باشد.اين دستگاه با اتصال به يک کامپيوتر با کابل usb پارامتر‌هاي مورد نياز را ثبت مي‌کند. اين دستگاه از بيماري‌هاي ناشي از خروپف جلويگري مي‌کند.

کاهش 30 درصدي فشار خون بالا با کاشت دستبند الکترونيکي در گردن

محققان دانشگاه فرايبورگ آلمان کاشت جديدي را توليد کرده‌اند که با ارسال سيگنالهاي الکتريکي به مغز، فشار خون را کاهش مي‌دهد.به گزارش (ايسنا)، اين کاشت در آزمايشات انجام شده بر روي گردن موشها تا 30 درصد فشار خون را بدون هيچ گونه عوارض جانبي مهمي کاهش داد.اين دستاورد مي‌تواند براي ميليونها بيماري که به درمانهاي موجود براي فشار خون بالا جواب نمي‌دهند، نويدبخش باشد.کاشت مزبور شامل 24 الکترود است که در يک دستبند کوچک يکپارچه شده‌اند.اين دستبند براي پيچيده شدن اطراف عصب واگ که از ساقه مغز تا شکم گسترش يافته، طراحي شده است و اندام مختلف بدن از قلب گرفته تا رگهاي خوني اصلي را تامين و تحريک مي‌کند.

دستگاه فوق با دريافت سيگنالها از حسگرهاي که با کشيده شدن رگهاي خوني فعال مي‌شوند، کار مي‌کند. اين حالت بدين معني است که فشار خون بسيار بالا رفته است.برخي از حسگرها با يکديگر در مناطق متمرکزي در قوس آئورت گروهبندي شده و اطلاعات خود را از طريق اليافي در عصب واگ به ساقه مغز گزارش مي‌کنند.عملکرد اين حسگرها شامل کنترل نوسانات کوتاه‌مدت در فشار خون است.کاشت مزبور براي شناسايي اليافي طراحي شده که بر فشار خون تاثير مي‌گذارند و از آن دسته اليافي که مسئول ضربان قلب، قدرت نبض، تهويه و ديگر عملکردهاي حياتي هستند، اجتناب مي‌کنند.هنگامي که کاشت، الياف کنترل‌کننده فشار خون را شناسايي کرد، سيگنالهاي آن را رونويسي کرده و پالسهاي الکتريکي خود را به مغز به منظور کاهش فشار خون ارسال مي‌کند.محققان در پژوهش خود يک دستگاه پيش‌ساخت را بر روي پنج موش نر آزمايش کردند. اين دستگاه دو سانتيمتر طول داشته و قطر آن 0.8 ميليمتر است که مي‌تواند 40 پالس در ثانيه به الياف حسگرها در عصب واگ ارسال کند.به گفته آنها، اين دستگاه هيچگونه عوارض جانبي مانند کاهش قابل توجه در ضربان قلب و سرعت تنفس ندارد.نتايج اين پژوهش در مجله Neural Engineering منتشر شده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته