جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/02/29 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 4711

 آملي لاريجاني در ديدار با رئيس قوه قضاييه عراق:
 انتظار داريم عراق منافقين را براي محاکمه به ايران تحويل دهد 

رئيس قوه قضاييه پس از ديدار با مدحت محمود رئيس قوه قضاييه عراق که به همراه هياتي به ايران سفر کرده است خواستار تحويل منافقين از سوي اين کشور به ايران و محاکمه آنها شد.به گزارش مهر، آيت الله صادق آملي لاريجاني پس از ديدار با رئيس قوه قضاييه عراق در جمع خبرنگاران گفت: نفس اين سفر تحکيم روابط دو کشور برادر ايران و عراق است. با کشور عراق 4 قرارداد مهم قضايي و استرداد مجرمين داريم که مراحل تصويب را در هر دو کشور گذرانده است.

وي افزود: هم اکنون فرصت اجرايي شدن اين قراردادها است. اجراي اين چهار قرارداد بعضي مشکلات شهروندان در دو کشور را حل مي کند.رئيس قوه قضاييه تاکيد کرد: انتظار داريم اعضاي منافقين که در عراق هستند و به اعتراف خودشان بزرگان کشور را همراه 17 هزار شهيد ترور کرده اند در چارچوب موافقتنامه استرداد مجرمين به ايران تحويل داده شوند.

وي افزود: انتظار مردم نيز اين است که منافقين تحويل ايران شده و محاکمه شوند.آيت الله لاريجاني خاطر نشان کرد: در اين ديدار همچنين پيشنهاد کرديم مباحث حقوقي گسترش پيدا کند و نظامات قضايي دو کشور بررسي شود. من در مجموع اين سفر را سفري خوب و پرثمر مي دانم.آملي لاريجاني با اشاره به موافقتنامه‌هاي قضايي ميان دو کشور، گفت: يکي از خوشبختي‌هاي ما اين است که در دوران اخير چهار قرارداد همکاري قضايي با کشور عراق داشتيم که يکي از آنها درباره استرداد مجرمين است.

وي افزود: بسيار خوب است که اين قراردادها اجرايي شود و قوه قضائيه دو کشور بايد در جهت اجراي اين موافقتنامه‌ها که مراحل تصويب را گذرانده‌اند تلاش کنند.آملي لاريجاني خطاب به رئيس قوه قضائيه عراق گفت: ما برخي زنداني ايراني در عراق داريم که جرم آنها عبور از مرز است اگرچه طبق قانون نبايد عبور غيرقانوني از مرز صورت گيرد ولي عملا افرادي به قصد زيارت از ايران به عراق رفته‌اند که متاسفانه احکام شديدي براي آنها در نظر گرفته مي‌شود. البته ما تخلف را قبول نداريم ولي تقاضا داريم که نيت و انگيزه اين افراد که تنها زيارت بوده است در نظر گرفته شود.همچنين رئيس قوه قضائيه عراق در رابطه با زندانيان ايراني در کشور عراق، گفت: در رابطه با احکامي که قبلا در اين زمينه صادر شده ما خواستار اصلاح قانون شديم که اين امر در مجلس نمايندگان عراق در نوبت رسيدگي است.

وي گفت: ما خواستار در نظر گرفتن مجازات‌هاي خفيف‌تري نسبت به اين افراد هستيم و در اين زمينه با آقاي طالباني هم صحبت‌هايي داشتيم که ايشان هم خواستار اين هستند که اين افراد مورد عفو قرار بگيرند تا زمينه بازگشت‌شان به کشور ايران فراهم شود.

رئيس قوه قضائيه عراق همچنين در رابطه با موضوع منافقين،‌ گفت: نکته‌اي که به آن اشاره کرديد جنبه‌هاي سياسي دارد. دولت عراق با همکاري سازمان ملل اقدامات لازم را در اين زمينه انجام مي‌دهد تا مساله برطرف شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته