جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/03/21 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 4728

 تريبون اقتصادي 

 برخي از بازنشستگان بيش از11ميليون تومان حقوق بازنشستگي دريافت مي‌کنند

در حالي که بر اساس نرم‌هاي علمي و بين‌المللي، نبايد تعداد بازنشستگان از 17 درصد تجاوز کند، اين نسبت در صندوق بازنشستگي نيروهاي لشکري به 101درصد رسيده و تعداد بازنشستگان آن از تعداد شاغلان اين بخش بيشتر شده است.

به گزارش ايسنا، محمود عسکري آزاد با اشاره به روند فزاينده و نگران کننده بازنشستگي‌هاي بدون ضابطه در سال‌هاي گذشته گفت: در سال 1384تعداد بازنشستگان کشوري 719هزار و 237 نفر بود که اين تعداد در سال 1392 با 68 درصد رشد به يک ميليون و 204هزار و 830 نفر بالغ شد.

وي ادامه داد: در حالي که بر اساس نرم‌هاي علمي و بين‌المللي، تعداد بازنشستگان نبايد از يک ششم تعداد کل مشمولان يک صندوق يعني 17 درصد تجاوز کند، در حالي که اين نسبت در صندوق بازنشستگي نيروهاي لشکري به 101درصد رسيده و تعداد بازنشستگان اين بخش، از تعداد شاغلان بيشتر شده است.

عسکري آزاد گفت: در سال 84 سهم کمک دولت در تامين هزينه‌هاي صندوق بازنشستگي کشوري 46درصد بوده که اين ميزان در سال 92 به 76درصد رسيده است و سهم دولت از تامين هزينه‌هاي صندوق بازنشستگي لشکري هم به بالغ بر 98 درصد شده است.

وي ادامه داد: ميزان کمک دولت در سال 84 به صندوق‌هاي بازنشستگي کشوري و لشکري يک هزار و 598ميليارد تومان بوده که اين رقم در سال 92 به 21هزار و 180 ميليارد تومان بالغ شده است؛ يعني سهم کمک دولت در مجموع پرداخت‌هاي صندوق‌ها از 46درصد در سال 84 به 76درصد در سال 92 رسيده است و اين نسبت براي صندوق‌ بازنشستگي لشکري به بيش از 90درصد رسيده که خطري جدي براي صندوق‌هاي بازنشستگي است.

جانشين معاون توسعه مديريت و سرمايه انساني رييس جمهور با بيان اينکه طبق بررسي‌هاي انجام شده، اين رقم در هشت سال آينده به سطح 59هزار و 400ميليارد تومان خواهد رسيد گفت: 8. 2 درصد از بودجه عمومي دولت در سال 1384 براي تامين منابع مورد نياز صندوق‌هاي بازنشستگي کشوري و لشکري صرف مي‌شد که اين نسبت در سال 1392 به 14 درصد از عملکرد بودجه عمومي دولت بالغ شده است که دقيقا معادل هزينه‌هاي عمراني سال 1392 کشور است.

وي با اشاره به اينکه رقم کمک‌هاي دولت به صندوق‌هاي بازنشستگي کشوري و لشکري در سال جاري بيش از 25هزار ميليارد تومان است افزود: اگر اين روند ادامه يابد، در هشت سال آتي، بر اساس قيمت‌هاي امروز، فقط بايد 60 هزار ميليارد تومان به اين دو صندوق کمک شود که اين رقم معادل 28درصد بودجه عمومي دولت خواهد بود. عسکري آزاد افزود: به علت ضعف در قوانين و مقررات، در حال حاضر برخي افراد از سه صندوق به طور همزمان حقوق بازنشستگي مي‌گيرند و برخي از بازنشستگان بيش از11ميليون تومان حقوق بازنشستگي دريافت مي‌کنند و فقط رشد حقوق سال 93 اين افراد بيش از سه برابر حقوق تعداد زيادي از بازنشستگان مشمول حداقل حقوق بازنشستگي است وبراي حل اين معضلات لايحه‌اي تنظيم و تقديم دولت شده است.

يارانه خرداد امشب در حساب خانوارهاست

دومين يارانه فاز دوم هدفمندي يارانه‌ها در حالي امشب به حساب تمامي سرپرستان خانوارهاي متقاضي واريز مي شود که با احتساب فاز اول اين چهلمين يارانه نقدي خواهد بود. به گزارش ايسنا، واريز يارانه هاي 45 هزار و 500 توماني در شرايطي چهلمين ماه متوالي را نيز پشت سر خواهد گذاشت که قرار بود بعد از مدت ها بحث و بررسي و انتقاد نسبت به عملکرد دولت قبل در پرداخت يارانه به عموم جامعه در اين شيوه حمايتي بازنگري شود.

احتمال 2 برابر شدن مبلغ وام خودرو و کالا

مديرکل اعتبارات بانک مرکزي از احتمال دو برابرشدن مبلغ وام خودرو و کالا خبر داد.

به گزارش مهر، ميرمحمد صادقي در حاشيه نشست خبري خود با خبرنگاران گفت: افزايش اين وام‌ها در کميته اي بررسي شده که نهايي شدن و ابلاغ آن منوط به تصويب در کميسيون اعتبارات بانک مرکزي و شوراي پول و اعتبار است که اميدواريم تصويب شود.

وي افزود: هم اکنون سقف وام خودرو 7 ميليون تومان و وام خريد کالا 4 ميليون تومان با سود 16 تا 21 درصد است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
گزارش
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته