جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/03/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 4730

 خبر 

 معاون بنياد ملي نخبگان:

باز تنظيم نحوه ارائه تسهيلات به نخبگان

معاون فرهنگي و امور نخبگان بنياد ملي نخبگان از بازتنظيم و بازسازي تسهيلات قابل ارائه به نخبگان کشور در جهت تسهيل و هدفمندي تسهيلات، تنوع‌بخشي و گستردگي گروه نخبگان و نيز ايجاد عدالت در سراسر کشور خبر داد.

به گزارش مهر، سيدحسن حسيني در گردهمايي برگزيدگان کنکور سراسري و مدال‌آوران المپيادهاي علمي کشور با اشاره به وظايف بنياد ملي نخبگان در راستاي سياستگذاري و هماهنگي براي توسعه امور نخبگان در کشور گفت: هم‌اکنون 13 هزار نفر عضو بنياد ملي نخبگان هستند و اين بنياد قصد بازتنظيم و بازسازي تسهيلاتي را که به اين اعضا ارائه مي‌شود، دارد.

وي گفت: البته اين به معناي حذف تسهيلات گذشته نيست، بلکه سعي در اين است که جايزه‌هاي آموزشي هدفمند و متنوع در کنار بسته‌هاي پژوهشي به نخبگان تعلق گيرد.

حسيني با اشاره به چهار اولويت تصميم‌ساز بنياد ملي نخبگان براي سال 93 و 94 گفت: توانمندسازي به عنوان مقدمه اشتغال، ارائه تسهيلات هدفمند در جهت جلوگيري از هدر رفتن منابع، هدايت و فرهنگ‌سازي و در نهايت ايجاد اجتماعات نخبگاني در دستور کار اين بنياد قرار دارد.

معاون بنياد ملي نخبگان با اشاره به حضور 9 هزار نخبه و استعدادهاي برتر کنکور سراسري و المپيادهاي علمي در کشور به تشريح آمارهايي از تفکيک جنسيتي اين افراد پرداخت و گفت: نسبت دختران به پسران در رتبه هاي برتر کنکور در رشته رياضي حاکي از تعادل نسبي است و به نوعي مي توان گفت دختران در حال سبقت گرفتن از پسران در رشته هاي هنر و علوم انساني هستند. در موررد المپيادي ها نيز جز در ادبيات که دختران بيش از پسران هستند در مابقي رشته ها دختران نسبت به پسران درصد کمتري را به خود اختصاص داده اند. البته در گروه زيست‌شناسي نسبت دختران معادل پسران است.

حسيني با اشاره به ميزان پراکندگي تعداد المپيادي ها و استعدادهاي برتر کنکور سراسري بر اساس فرضيه محل تولد نيز گفت: بررسي ها نشان مي دهد که وضع تهران نسبت به استان ها آنطور که گفته مي شود مطلوب نيست و سهم استان ها در کسب رتبه هاي علمي از منظر محل تولد بيشتر از تهران است. به تعبير ديگر استعدادهاي برتر در کل کشور پخش هستند، اين نشان مي دهد که توزيع ژني و مغزي استان ها در يک وضعيت مساوي قرار دارد.

وي با اشاره به رشته هاي مورد علاقه برترين هاي کنکور سراسري و نخبگان المپيادهاي علمي گفت: نفرات برتر کنکور سراسري به ترتيب در رشته هاي مهندسي برق، حقوق، پزشکي و مکانيک تحصيل مي کنند و اين امار براي المپيادي ها معطوف به مهندسي برق، کامپيوتر و مکانيک مي شود اما در مجموع مي توان گفت نخبگان رشته هاي برق، حقوق، پزشکي و مکانيک را به ساير رشته ها ترجيح مي دهند.

معاون بنياد ملي نخبگان در رده‌بندي مربوط به دانشگاه هاي برتر کشور نيز به دانشگاه صنعتي شريف، تهران، علوم پزشکي تهران و شهيد بهشتي اشاره کرد و گفت: البته توزيع دانشگاه ها در مقاطع تحصيلي ارشد و دکتري متفاوت است.

به گفته حسيني بر اساس بررسي هاي صورت گرفته از سوي بنياد ملي نخبگان، استعدادهاي برتر از سال 75 تا سال 85 مقاطع بالاتر از کارشناسي را طي کرده اند که اين موضوع نشان از اعتبار کنکور و مسابقات المپيادي دارد.

معاون وزيرعلوم:

ترويج گفتمان آزاد انديشي سياست وزارت علوم است

معاون فرهنگي و اجتماعي وزير علوم، تحقيقات و فناوري گفت: ترويج کرسي ها و گفتمان هاي آزاد انديشي يکي از سياست هاي اصلي وزارت علوم است.

به گزارش ايرنا، از روابط عمومي وزارت علوم، سيد ضيا هاشمي معاون وزير علوم افزود: تاکيد رهبر معظم انقلاب براي رواج اين کرسي ها در دانشگاه ها به دليل ايجاد جنب و جوش و خلاقيت در اين مراکز است که وزارتخانه هم با جديت به دنبال انجام آن است.

وي در آيين معارفه سرپرست دانشگاه رازي کرمانشاه ، وجود فضاي راکد بدون گفتمان آزاد را براي دانشگاه ها خطرناک توصيف کرد و گفت : رکود فضاي دانشگاه يکي از خطراتي است که همواره دانشگاه هاي ما را تهديد کرده است و اين وظيفه متوليان و مديران است که اجازه ندهند چنين فضايي در دانشگاه ها حکم فرما شود. وي انزوا، گوشه نشيني و سکوت معنادار دانشجويان را يکي از آسيب هاي مهم فرهنگي در دانشگاه ها برشمرد و گفت: هر زمان که اين رويه در مراکز علمي مشاهده شد بايد مسئولان بدانند که عيب و ايرادي در کارشان وجود دارد.

هاشمي يکي از موارد انزواي دانشگاه ها را نبود نقد مسئولان از سوي دانشجويان عنوان کرد و افزود: در هر دانشگاهي که دانشجويان آن نتوانند روسا، اساتيد و ساير مسئولان آن را نقد کنند در نهايت گوشه نشيني و انزوا را اختيار خواهند کرد که اين انزواي خود را با سکوت معنادار و همراهي نکردن با برنامه هاي دانشگاه نشان مي دهند.

وي ايجاد شرايط لازم براي برگزاري کرسي هاي آزاد انديشي را يکي از وظايف اصلي روسا و مديران دانشگاهي برشمرد و گفت: بايد شرايطي فراهم شود تا دانشجويان و حتي اساتيد بتوانند به راحتي اظهار نظر کرده و در مورد موضوعات مختلف به بحث و تحليل بپردازند.

وي خاطرنشان کرد: در هر دانشگاهي که استاد و دانشجو خود را با يکديگر محرم ندانند آن دانشگاه به پيشرفت و توسعه کيفي دست نخواهد يافت و محيط بسته اي براي خود رقم مي زند و ايجاد اين شرايط وظيفه روساي دانشگاه هاست. وي همچنين به نامگذاري امسال از سوي رهبر معظم انقلاب به عنوان سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملي و مديريت جهادي اشاره کرد و گفت: دانشگاه ها براي تحقق موضوع فرهنگ نقش مهم و اساسي دارند و بايد برنامه هاي فرهنگي خود را همانگونه که مدنظر رهبري است تقويت کنند.

معاون فرهنگي و اجتماعي وزير علوم افزود: هم اکنون مقالات زيادي از سوي نخبگان علمي و دانشگاهي ما در پايگاه استنادي ISI به چاپ مي رسد اما بايد ببينيم خروجي اين مقالات براي رفع مشکلات کشورمان تا چه اندازه است.

آخرين جزئيات پرداخت پژوهانه به دانشجويان دکتري اعلام شد

معاون پژوهشي وزير علوم در جلسه ستاد راهبري اجراي نقشه جامع علمي کشور آخرين جزييات پرداخت پژوهانه به دانشجويان دوره دکتري را اعلام کرد.

به گزارش ايرنا به نقل از دبيرخانه شوراي عالي انقلاب فرهنگي، درچهل وهشتمين جلسه ستاد راهبري اجراي نقشه جامع علمي کشور به رياست محمدرضا مخبر دزفولي دبير شوراي عالي انقلاب فرهنگي معاون پژوهشي وزير علوم گزارشي از نحوه پرداخت پژوهانه تحصيلي ارائه کرد.

وحيد احمدي گفت: طبق توافق منعقده بين وزارت علوم و معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري، مبالغ پرداخت شده تحت عنوان پژوهانه به دانشجويان دکترا در قالب تسهيلات درخواهد آمد و دانشجوي دکترا بعد از فارغ التحصيلي اين مبلغ را به صورت اقساط باز پرداخت خواهد کرد.

دستور بعدي جلسه ستاد راهبري موضوع «ساماندهي مسووليت و اختيارات هيأت امناي دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالي» بود، که پس از ارائه سياست هاي تدوين شده در دبيرخانه ستاد راهبري اعضا به بيان نظرات پيرامون اين موضوع خود پرداختند.

ارائه گزارش ديدار جهاد دانشگاهي با رهبري

در ابتداي اين جلسه نيز حميدرضا طيبي رئيس جهاد دانشگاهي گزارشي از ديدار مديران اين نهاد با مقام معظم رهبري ارائه کرد. وي در اين گزارش با اشاره به تأکيدات مقام معظم رهبري مبني بر لزوم فعاليت جهاد دانشگاهي در حوزه فناوري هاي خاص، گفت: رهبر معظم انقلاب نقش جهاد دانشگاهي در پيشرفت علمي و فناوري کشور را بسيار مهم ارزيابي فرمودند. عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي ادامه داد: يکي از تأکيدات رهبر معظم انقلاب اسلامي حضور فعال جهاد دانشگاهي در روند اجراي نقشه جامع علمي کشور است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته