جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/05/21 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 4777

 وزير بهداشت:
 كمبود نيروي انساني و فضاي بيمارستاني دو مشكل اصلي وزارتخانه  

 
به گزارش آفرينش وبه نقل از راديو سلامت وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکي کشور کمبود نيروي انساني و فضاهاي بيمارستاني مربوط به مراجعه کنندگان را دو مشکل اين وزارتخانه دانست و گفت: براي تامين هزينه ها و برطرف کردن اين دو مشکل، مستغلاتي که در اختيار وزارت بهداشت است را با همکاري شهرداري ها تغيير کاربردي خواهيم داد.

دکتر سيد حسن قاضي زاده هاشمي، وزير بهداشت در برنامه «سپهر دانش» شبکه راديويي سلامت با بيان اين که خيلي از بيمارستان ها فرسوده و با کمبود فضاي مناسب براي مراجعه کنندگان و نيروي انساني مواجه هستند، افزود: مجلس، دولت و بخش خصوصي در اين زمينه کمک کننده هستند. که اگر نياز شود وزارت بهداشت براي رفع مشکلاتش خلق ثروت مي کند يعني مستغلاتي که در اختيار دارد را با هماهنگي شهرداري، شوراي شهر و فرمانداري ها تغيير کاربردي مي دهد تا بتواند براي ارائه خدمات، هزينه هايش را تامين کند.

وي با بيان اين که خوشبختانه براي نخستين بار آمبولانس هوايي در 14 پايگاه در سراسر کشور داير مي شود، گفت: اميدواريم در اين مسير بتوانيم مناطق صعب العبور و بيماراني که به صورت اورژانسي و با سرعت قابل قبولي به مراکز درماني برسند را از اين مسير منتقل کنيم. اميدواريم اين قدمي در جهت رفع مشکلاتي که در اين حوزه وجد دارد، باشد؛ البته کافي نيست و بايد ارتقا پيدا کند.وي با بيان اين که در سراسر کشور نيازمند 44 پايگاه آمبولانس هوايي هستيم، افزود: اميدواريم تا پايان سال تعداد پايگاه هاي آمبولانس هوايي را افزايش دهيم و در سال هاي آينده دولت، مجلس و بخش خصوصي به کمک مردم بيايند و در سراسر کشور اين پايگاه ها در قالب خريد خدمت از طرف دولت صورت گيرد و توسط بخش خصوصي خدمت رساني انجام شود.

دکتر هاشمي ضمن تشکر از همکاري ارتش جمهوري اسلامي ايران در راه اندازي پايگاه آمبولانس هوايي ادامه داد: اميدواريم در قالب نيروهاي مسلح و يا بخش خصوصي، ان شاءالله ما در آينده شاهد شرکت هايي باشيم که اين امکان را مي توانند فراهم کنند، نه صرفاً براي آمبولانس بلکه براي ديگر خدمات شهري که بالگردها مي توانند کمک کننده باشند و حتماً بالگردهاي پيشرفته باشد که در شب نيز بتوانند پرواز کنند.وزير بهداشت با بيان اين که در هر پايگاهي حداقل دو بالگرد مورد نياز است، گفت: يک بالگرد نيز براي هر چهار پايگاه به عنوان رزرو بايد وجود داشته باشد؛ ولي سرعت و قدرت مانورشان فوق العاده است. گر چه اين هلي کوپترها براي آمبولانس هوايي است، شرايط شان فرق مي کند ولي به نظر مي رسد که در مقايسه با بالگردهايي که وجود دارند خيلي خوب هستند. براي اين که ما هيچ کدام شان را نداريم و حالا که گزارش ها را در آينده به سمع و نظر مردم مي رسانيم، ملاحضه مي کنيم که نبود چنين امکاني چقدر مي تواند باعث معلوليت و حتي مرگ و مير شود. بنابراين خوشحاليم که باعث کاهش معلوليت و مرگ و مير مي شود. البته اگر هلي کوپترهاي پيشرفته باشد طبيعي است که ما خوشحال تر مي شويم.

وزير بهداشت در پايان محل استقرار اين پايگاه ها را مناطق محروم و نقاط دور دست دانست و ادامه داد: در تهران هم امکانات به وفور است و هم زمان رسيدن نيروهاي امدادي سر صحنه تصادف و ... کمتر از 14 دقيقه و حتي زير 9 دقيقه است. در حالي که ما مناطق صعب العبوري داريم که 2 الي 3 ساعت طول مي کشد و اگر صادقانه بگوييم، براي خيلي از مناطق، اتومبيل هايي بنوانند در آن مناطق رفت و آمد داشته باشند را نداريم. بخشي از سال برخي از اين مناطق زير برف هستند و نمي توان در آن تردد کرد. از اين رو بر اساس مشورت با پليس راهور و با هماهنگي اورژانس کشور پايگاه هاي آمبولانس هوايي را در اين مکان ها مستقر کرديم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته