جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/05/21 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 4777

 تريبون اقتصادي 

 قانون کاهش ساعت کاري زنان شاغل

عضو کميسيون اجتماعي مجلس درباره جزئيات لايحه کاهش ساعت کاري بانوان شاغله با شرايط خاص خبر داد.به گزارش آفرينش به نقل از سايت اطلاع رساني خانه ملت ، فاطمه آليا گفت: لايحه کاهش ساعت کاري زنان در کارگروه مربوطه به تصويب رسيده است و در صحن کميسيون نيز مطرح و چند تبصره آن براي تصويب باقي مانده ولي کليات آن به تصويب رسيده است.

او ادامه داد:‌ در صورتي که اين لايحه قانوني شود، با عنوان قانون کاهش ساعت کاري بانوان شاغله با شرايط خاص به دستگاه‌هاي دولتي و تحت پوشش تأمين اجتماعي ابلاغ مي‌شود.آليا گفت: در حال حاضر ساعت کاري براي خانم‌ها 44 ساعت در هفته است که به 36 ساعت در هفته کاهش مي‌يابد. در بخشي از اين قانون آمده است، خانم‌هايي که فرزند زير 7 سال و يا همسر بيمار و فرزند معلول دارند، مي‌توانند از يک روز کاهش ساعت کاري استفاده و يا آن را در طول هفته تقسيم کنند که البته اين اقدام به نظر مدير مربوطه نيز بستگي دارد.

عضو کميسيون اجتماعي مجلس گفت: ‌با اجراي اين قانون خانم‌ها مي‌توانند در هفته يک روز در محل کار حضور نداشته باشند و يا در طول هفته ساعت کاري خود را کاهش دهند.او گفت: در بخشي از قانون آمده است که برآورد مالي کاهش ساعت کاري بانوان براي بخش خصوصي و تامين اجتماعي توسط دولت تأمين شود.آليا گفت: در هفته جاري لايحه کاهش ساعت کاري بانوان با شرايط خاص در کميسيون به تصويب مي‌رسد.

او در پاسخ به پرسشي مبني بر اينکه اجراي اين طرح از حقوق و مزاياي بانوان کم مي‌کند، گفت: در گذشته قوانيني داشتيم که از حقوق بانوان در اين طرح کم مي‌کرد ولي در اين لايحه حقوق و مزاياي بانوان به موقع پرداخت مي‌شود.عضو کميسيون اجتماعي مجلس گفت: با شعار و پرچم حقوق زنان دارند حقوق آنها را پايمال مي‌کنند، بلکه مي‌توان با انعطاف در قوانين حضور زنان را در مشاغل فعال‌تر و بانشاط‌ تر کرد.

قطع آب پرمصرف‌ها درتمام شهرها

وزير نيرو با بيان اين که قطع آب پرمصرف‌ها در تهران با مجوز بوده گفت: قطع آب پرمصرف‌ها در تمام شهرهاي با تنش آبي اجرايي مي‌شود.به گزارش آفرينش ،حميد چيت چيان در جمع خبرنگاران گفت : هنوز براي اخذ جريمه از مشترکان پرمصرف آب مجوزي به وزارت نيرو داده نشده است اما به دنبال گرفتن اين مجوز هستيم.

وي با بيان اين که قطع آب پرمصرف‌ها با مجوز بوده گفت: قطع آب پرمصرف‌ها در تمام شهرهاي با تنش آبي اجرايي مي‌شود.

برگزاري دوره‌هاي ويژه مهارت آموزي نيروي کار

معاون وزير تعاون، کار و رفاه از برگزاري دوره‌هاي ويژه مهارت آموزي نيروي کار که منجر به اشتغال 100 درصدي کارجويان مي‌شود، خبر داد.به گزارش مهر، کوروش پرند از برگزاري دوره هاي آموزشي 2800 ساعته (18 ماهه) كه يک دوره چند مهارتي محسوب مي شود، خبر داد و گفت: تمامي مهارت آموختگان اين دوره ها وارد بازار كار مي شوند.

معاون وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي نوع ديگر اينگونه آموزش ها را مدل آموزش، توليد،‌ بازاريابي و فروش در يک چرخه آموزشي توصيف كرد و افزود: كساني كه در اين مدل آموزش مي بينند خودشان كارآفرين و يا توليد كننده هستند.

وي به نوع ديگر آموزش كه آموزش هاي پروژه محور است اشاره كرد و گفت: علاوه بر آموزش در مرحله پاياني، افراد وارد پروژه محوري و انجام پروژه پاياني در چرخه توليد مي شوند.پرند، نوع ديگر آموزش هاي مهارتي را آموزش هاي مادام العمر از سنين كودكي تا پيري نام برد و افزود: كودكان در همان سنين كودكي استعداديابي شده و براي موفقيت و كارآفريني در سنين جواني آموزش داده شده و تا سنين پيري ارتقاء‌ مهارت پيدا مي كنند.

زيان ميلياردي صنايع لبني در روزهاي اخير

مشاور انجمن صنايع لبني با بيان اينکه سالانه 760 هزار تن روغن پالم به کشور وارد و به مصرف خوراکي مردم مي‌رسد، گفت: اگر به گفته وزير بهداشت استفاده از روغن پالم در محصولات لبني خطرناک است، چرا واردات آن متوقف نمي‌شود.

به گزارش برنا،حسين چمني مشاور انجمن صنايع لبني در مورد استفاده روغن پالم در شير، گفت: گفته وزير بهداشت درباره اينکه شير پرچرب نخوريد چون روغن پالم دارد غلط است و بهتر بود وزير مي‌گفت شير پرچربي که روغن پالم دارد، نخوريد.

وي افزود: در کشوري که حدود 2 ميليون دامدار و توليد کننده شير و 1700 کارخانه توليد شير و صنايع لبني داريم که اتفاقا به لحاظ مالي هم دچار مشکل هستند و در کنار آن واردات 760 هزار تن روغن گياهي پالم ارزان قيمت وجود دارد اگر بگوييم هيچ تخلفي در بين آنها صورت نمي‌گيرد حرف غلطي است، بلکه بايد گفت که تعداد متخلفين زياد نيست.

مشاور انجمن صنايع لبني بيان داشت: واردات روغن پالم با مجوز رسمي وزارت بهداشت انجام مي‌شود و در گمرک اگر محصولي مجوز وزارت بهداشت را براي واردات نداشته باشد ترخيص نمي‌شود.

وي افزود: سالانه حدود 760 هزار تن روغن پالم وارد مي‌شود که ممکن است بخشي از آن هم با مجوز وزارت بهداشت در شير استفاده شود و بنابراين بقيه آن قطعا به مصارف خوراکي مي‌رسد و اين مسئله جاي سؤال دارد که چرا روغن پالم در مصارف خوراکي ديگر خطرناک نيست اما در محصولات لبني خطرناک است.

وي افزود: برخورد با اين تخلف ساز و کار دارد و بايد به مردم بگويند که شير پرچربي که روغن پالم در آن استفاده شده را نخوريد نه اينکه به مردم بگويند شير نخوريد.

وي در پاسخ به اين سؤال که آيا امکان استفاده از روغن پالم توسط دامداران وجود دارد، گفت: تعيين متخلف در صنايع صنعتي به راحتي امکان‌پذير است ولي در جاهايي که شير به صورت فله‌اي عرضه مي‌شود و هيچ نظارتي هم بر توليدات آن‌ها وجود ندارد امکان ندارد بنابراين ممکن است در بين دامداران هم متخلف وجود داشته باشد.

مشاور انجمن صنايع لبني شير تصريح کرد: بنابراين از آنجا که هيچ نظارتي بر شير‌هاي فله‌اي وجود ندارد ممکن است در دامداري‌ها هم تخلف انجام شود.

چمني گفت: برخي کارخانه‌هاي صنايع لبني مجوز استفاده از روغن گياهي را از وزارت بهداشت دارند و در کنار آن‌ها گويا دو کارخانه صنايع لبني بدون مجوز از روغن گياهي در توليداتش استفاده مي‌کنند.

وي افزود: بنابراين از نظر وزارت بهداشت آنها که مجوز استفاده از روغن گياهي را دارند متخلف نيستند و فقط آنهايي که به صورت غير مجاز از روغن گياهي يا پالم استفاده مي‌کنند متخلف محسوب مي‌شود ولي وزارت بهداشت اعلام کرده که ممکن است به دليل حساسيت‌هاي ايجاد شده در بين مردم مجوز 6 کارخانه از 8 کارخانه استفاده کننده از روغن گياهي لغو مي‌شود.

مشاور انجمن صنايع لبني اظهار داشت: در چند روز اخير مصرف شير و برخي از صنايع لبني کاهش يافته است و ضرر و زيان ميلياردي به صنايع لبني وارد شده است و با نحوه اطلاع رساني غلط حقوق مردم و حقوق صنايع لبني ضايع شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته