جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/06/09 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4793

 جشنواره ملي پسته، شهريور ماه در دامغان برگزار مي‌شود 

 دامغان - مهناز ابوالحسني

فرماندار شهرستان دامغان در گفتگو با خبرنگار روزنامه آفرينش با بيان اينکه 90 درصد باغات شهرستان دامغان زير کشت پسته است، گفت: جشنواره ملي پسته ايران در روزهاي 26 و 27 شهريور ماه جاري در دامغان برگزار مي‌شود. علي اصغر مجد به وجود 12 هزار هکتار باغ بارور پسته در دامغان اشاره کرد و افزود: توليد سالانه 35هزار تن پسته، کسب رتبه اول کشور در توليد در هر هکتار به ميزان دو هزار و 950کيلوگرم و نيز صادرات يک هزار تن پسته به ارزش 250ميليارد ريال از شهرستان دامغان از دلايل انتخاب اين شهرستان به عنوان ميزبان نخستين جشنواره پسته ايران مي‌باشد.

وي با اشاره به اينکه پسته پس از نفت دومين محصول صادراتي ايران و يک محصول استراتژيک است گفت: مقام نخست توليد وصادرات پسته در جهان مربوط به ايران است و سالانه 400ميليون دلار پسته صادر مي‌گردد.فرماندار شهرستان دامغان معرفي پسته دامغان به بازارهاي جهاني، ايجاد بازارهاي تجاري داخلي و خارجي و توسعه صنايع وابسته به توليد پسته،توسعه سطح زير كشت باغ هاي پسته در شهرستان دامغان را از اهداف برگزاري اين جشنواره برشمرد.

علي اصغر مجد تصريح کرد: اين محصول ارز آور در شهرستان به سمت توليد علمي و نوين در حرکت بوده و باتوجه به اين شرايط افق و آينده بسيار روشن و اميدوارکننده‌اي پيش روي پسته شهرستان قرار دارد.وي اظهار داشت:اين محصول از کيفيت و مرغوبيت بسيار بالاي غذايي نسبت به ساير ارقام پسته درديگر مناطق کشور برخوردار است.

فرماندار شهرستان دامغان با بيان اينکه بايد با مشارکت و حمايت همه‌جانبه و به ويژه همراهي و همکاري کشاورزان و پسته کاران بتوانيم اين جشنواره را به خوبي برگزار کنيم و از برکات آن بهره ببريم افزود: تاکنون چهار جلسه جهت هماهنگي و بهتر برگزار شدن اين جشنواره با مسئولان شوراي شهر، شهردار و جهاد کشاورزي دامغان در محل فرمانداري اين شهرستان برگزار شده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
گزارش
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته