جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/06/10 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 4794

 خبر 

 بهره‌برداري و کلنگ‌زني 14 پروژه عمراني آبفاي شرق استان تهران

آبسرد - خبرنگارآفرينش

مديرعامل شرکت آب و فاضلاب شرق استان تهران گفت: 14 پروژه عمراني آبفاي شرق استان تهران در هفته دولت به بهره‌برداري رسيد يا کلنگ‌زني شد.به گزارش خبرنگارآفرينش، مجتبي صفدري در آيين افتتاح و کلنگ‌زني پروژه‌هاي شرکت آب و فاضلاب شرق استان تهران با محوريت شهرستان دماوند که به نمايندگي از کليه پروژه‌هاي آبفا، به صورت نمادين ساختمان جديد اداري- امدادي آبفاي آبسرد کلنگ‌زني شد، اظهار کرد: اگر بخواهيم مسائل و مشکلات مردم را برطرف کنيم، بايد تفکر بسيجي و مديريت جهادي داشته باشيم.

وي با بيان اينکه در اين زمينه بايد کلان‌ فکر کرد و تفکر خود را به مسائل کوچک محدود نکنيم، افزود: اگر با ساختار مناسب کار را آغاز نکنيم، قطعا مشکلاتي در کار خود پيدا مي‌کنيم.

مديرعامل شرکت آب و فاضلاب شرق استان تهران با بيان اينکه بايد در اين زمينه منطقه‌اي فکر کرد و اختلافات شهري و روستايي را کنار گذاشت، گفت: اگر بخواهيم به اين موضوع‌ها فکر کنيم، مشکلات زيادي به وجود مي‌آيد.

صفدري با اشاره به انتقال آب تارود به دشت هومند تصريح کرد: بايد به موقع آب تزريق شود تا با بحران مواجه نشويم و با توجه به اينکه دماوند در منطقه خشک قرار دارد، اين موضوع بسيار حائز اهميت است.

وي با بيان اينکه پروژه اساسي انتقال آب تارود به منطقه براي مشروب کردن زمين بسيار مهم است، افزود: در اين زمينه حق‏آبه‌اي وجود داشت که امروز در نقطه‌اي از ابهام قرار گرفته است که اگر اين موضوع در اختيار دولت قرار دارد، بايد هرچه زودتر فراهم شود و اگر براي ويلانشينان باشد، انصاف نيست.

مديرعامل شرکت آب و فاضلاب شرق استان تهران با بيان اينکه حفر چاه در منطقه مشکلاتي را به وجود مي‌آورد، اظهار کرد: تمام مطالباتي که صورت مي‌گيرد بايد شامل کل منطقه شود و وظيفه داريم، آب شرب را براي مردم تأمين کنيم.

صفدري با بيان اينکه مشکلات عمده‌اي را در زمينه تأمين آب کردر و بيدک داشتيم، افزود: با دستور فرماندار دماوند و پيگيري شهرداري و شوراهاي اسلامي آبسرد و کيلان آب اين دو روستا تحويل مديريت آب شهري شد و به همين علت، تمام مسائل را به طور يکنواخت نگاه مي‌کنيم.

وي با بيان اينکه آب آشاميدني کيلان از منطقه آبسرد تأمين مي‌شود، گفت: به دليل اينکه فاضلاب‌ها به داخل سفره‌هاي زيرزميني شهر کيلان ورود پيدا کرده است، نمي‌توان از چاه‌هاي کيلان براي آب آشاميدني استفاده کرد و اکنون اين خطر جدي براي آبسرد نيز وجود دارد.

صفدري تاکيد کرد: بايد به طور جدي موضوع فاضلاب را بررسي کنيم و يکي از برنامه‌هاي آبفا آغاز مطالعات فاضلاب‌ها و بازنگري آب است.مديرعامل شرکت آب و فاضلاب شرق استان تهران با بيان اينکه بايد 25 سال آينده را در نظر بگيريم، تصريح کرد: اميد مردم به ماست و اگر کوتاهي کنيم بايد پاسخ‌گوي مردم و خداوند متعال باشيم و به همين علت بايد دست به دست هم دهيم تا با تفکر منطقه‌اي مشکلات را پيگيري و برطرف کنيم.

صفدري با بيان اينکه امروز در حدود 14 پروژه عمراني افتتاح مي‏شود يا مورد بهره‌‌برداري قرار مي‌گيرد، بيان کرد: مخزن 3 هزار مترمربعي ابتداي آبسرد هفت سال پيش افتتاح شد اما آبگيري آن صورت نگرفت و اکنون پيمانکار جديدي براي ترميم اين مخزن وارد کار شده است و اميدواريم بتوانيم تا پايان ماه جاري اين مخزن را وارد مدار کنيم.

بکارگيري فناوري هيدروژل در فضاي سبز سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزي

اراك - الهام فراهاني

دکتر ميري که توانسته با همکاري دکتر براتي به اين فناوري دست يابد در توضيح اين هيدروژلها گفت: پليمرهاي آب دوستي هستند كه قابليت جذب مقادير زيادي آب و يا محلول آبي را دارند. براساس تعادل ترموديناميكي در اين مواد در حالتيكه پتانسيل شيميايي آب در محيط بيش از هيدروژل باشد، نفوذ آب از محيط بداخل اين مواد صورت گرفته كه اين عمل جذب باعث تورم اين پليمرها تا چندين برابر حجم اوليه خواهد شد و در حاليكه پتانسيل شيميايي آب در هيدروژل بالاتر از محيط باشد، نفوذ آب از هيدروژل به سمت محيط اطراف بوده و يا به عبارت ديگر عمل دفع صورت مي‌گيرد كه اين پديده نيز با انقباض هيدروژل همراه است.

اين خاصيت باعث شده است كه از اين مواد به منظور حفظ رطوبت خاك استفاده گردد.دکتر براتي افزود: تعادل ترموديناميكي و يا به عبارت ديگر ميزان و شرايط جذب و دفع آب در هيدروژلها شديداً به شرايط محيطي آنها بستگي دارد. بررسي رفتار تورمي در شرايط درون خاك، مطمئن‌ترين روش براي درك و پيش بيني عملكرد اين مواد،‌ در سيستمهاي واقعي، يعني در خاك و در تماس با گياه و محيط اطراف آن مي‌باشد.

نمونه اين فناوري در فضاي سبز سازمان صنعت،معدن وتجارت استان مرکزي بکارگيري شده که ميزان جذب آب را كاهش مي‌دهد. بهترين pH عملكرد براي تمامي هيدروژلها در محدوده خنثي است. با اينحال استفاده از هيدروژلها با ساختار آنيوني در صورتي كه ميزان كاتيونهاي دو ظرفيتي در محيط كم باشد نتايج خوبي را نشان مي‌دهد.همچنين آزمايشهاي انجام شده نشان مي‌دهد اعمال بار و فشار كه بستگي به عمق و نوع خاك دارد، منجر به كاهش راندمان هيدروژلها در جذب آب مي‌شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته