جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/06/25 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 4807

 سرمقاله 

 مردم به آرامش نياز دارند تا ارشاد

حميدرضا عسگري

ارزنده ترين و مهمترين نياز بشر از ابتدا تا کنون مولفه " آرامش" بوده است. اين مولفه حالتي کلي است که در برگيرنده شرايط سياسي، اقتصادي و اجتماعي است که حکومت‌ها همگي در جهت دست يابي به آن درتلاشند و ميزان موفقيت آن ها در اين امر بسته به ميزان رضايت مردم جامعه از وضعيت زندگيشان مي باشد. مسلما هيچ گاه نمي‌توان انتظار داشت که آرامش در تمامي جنبه‌ها بر يک جامعه حکمفرما شود . اما ميزان کاهش فشارها براي رسيدن به نقطه ايده آل بسيار مهم است.

عدم آرامش مناسب افراد سبب برهم ريختگي اجتماعي مي‌گردد و بروز جرائمي چون دزدي، زور گيري، کيف قاپي، فروش موادمخدر و... همگي از نابساماني وضعيت زندگي مردم نشأت مي گيرد. بايد بررسي كرد كه عوامل برهم زننده آرامش اجتماعي مردم چيست؟ آرامش اجتماعي اگرچه با مسائل اقتصادي در ارتباط است، اما مولفه‌هاي خاص خود را دارد كه نمي‌توان به راحتي ازآنها گذشت.

احترام به شأن و شعور مردم از ضروريات فراهم سازي آرامش اجتماعي مي‌باشد. رعايت حقوق شهروندي برپايه داشته‌هاي ديني و انساني گمشده بسياري از معضلاتي است كه امروز ما در جامعه با آن دست وپنجه نرم مي‌كنيم. متاسفانه مشكل كار اينجاست كه ما بعضاً با تفاسيرسليقه‌اي قصد اجراي بايد و نبايد‌ها را داريم. امروز مشكل بدحجابي در جامعه را نمي‌توان كتمان كرد، اما نحوه برخورد با آن را نيز نمي‌توان پذيرفت.

نوع برخوردهاي قضايي و انتظامي با مردم عادي كه ممكن است نوع پوشش مناسبي نداشته باشند، آرامش آنها را سلب خواهد كرد. در احكام و متون ديني داريم كه حجاب مايه آرامش است، اما گفته نشده كه اگر كسي دچار بدحجابي شد بايد آرامشش را سلب كرد!

حمايت ازبدحجابي مورد نظرنيست، بلكه نوع رفتار وهدايت جامعه به سمت استفاده از پوشش مناسب مدنظر است تا از اين طريق يك جامعه سالم و آرام را در كنار و به دست هم بسازيم. به دنبال ايده‌آل نگري نيستيم، اما اگر اجازه داده مي‌شد تا مردم خود وارد اين عرصه مي‌شدند و با تبادل نظربايكديگر با بدحجابي مواجه مي شدند، امروز شاهد اين بن بست رفتاري نمي شديم. وقتي ما به طور مستقيم و با نگرش امنيتي وارد اين موضوع شديم نوعي دو دستگي ميان مردم به وجود آورديم و اينگونه ارتباط آنها را باهم قطع كرديم. حال طوري شده است كه افراد با حجاب و آنهايي كه دچار معضل بدحجابي هستند، به چشم بد به يكديگر نگاه مي‌كنند! آيا اين روش‌هاي بكار گرفته شده موجب آرامش اجتماعي گرديده است؟!

يا در مورد فعاليت‌هاي غيرقانوني برخي گروه‌ها يا گشت‌هاي موتوري كه رفتار افراطي خود را پشت فريضه امربه معروف و نهي ازمنكر پنهان مي‌كنند و نام و وجهه اقشار مذهبي و متدين جامعه را نيز لكه دار مي‌نمايند، چگونه مي‌توان انتظار داشت كه اقدام آنها علاوه برحل معضل بدحجابي، آرامش را براي جامعه به همراه داشته باشد!؟ البته جاي خرسندي است كه وزارت كشور زيربار اين دست فعاليت‌هاي غيرقانوني نمي‌رود، اما انتظار مي رود نسبت به اين اقدامات واكنش جدي تري نشان دهد. واقعا جاي تامل دارد كه يك عده خود را بالاتراز قانون بدانند و تأديب جامعه را بدون هيچ حكم و دستور رسمي با نوع سليقه خود به عهده بگيرند و ضمن برهم زندن آرامش جامعه، بذر كينه و اختلاف را دربين مردم بكارند.

اما در سوي ديگر ماجرا؛ مردم آرامش و ثبات اقتصادي را كه مسولان از آن خبر مي‌دهند هنوز به طور ملموسي درك نكرده‌اند وچون اين تغيير را احساس نمي کنند نسبت به آينده نگراني دارند. بروز حوادثي همچون فسادهاي مالي نيز عاملي مزيد بر علت شده تا اعتماد مردم نسبت به وضعيت نظام اقتصادي کشور دچار شبهه گردد. البته ناگفته نماند كه آن درهم ريختگي سابق كه موجب هجوم مردم به سمت بازار ارز و طلا شده بود را شاهد نيستيم، واين موضوع خوبي است. اما گراني‌ها همچنان زندگي و معيشت مردم را تحت فشار قرار داده و آرامش خانواده‌ها را سلب مي‌كند.

اما در مورد وضعيت سياسي هم نگراني هايي به سبب عدم ثبات و آرامش احساس مي شود. ايجاد تنش هاي بيهوده و جبهه گيري هاي گروهي و شخصي سبب شده تا انسجام و وحدت سياسي کشور دچار اختلال گردد. البته گفته مي شود كه اين تنش‌ها در چارچوب قانون صورت مي‌گيرد و جاي نگراني نيست، اما نبايد فراموش كرد استفاده ابزاري از قانون نيز معضل آفرين است!. اينکه افراد خود را مقابل اهداف قانون موظف ندانند و هدف خاص خود را پيگيري کنند، ضربات سنگيني بر وجهه سياسي کشور وارد مي‌كند. متاسفانه اين رويکرد خود محورانه افراد باعث درگيري سياسي ميان احزاب و گروه هاي مختلف مي‌شود و اميد مردم به ثبات سياسي پس از انتخابات را دچار تزلزل خواهد كرد.

درنمونه‌اي ديگر، مذاكرات هسته‌اي كشور، به جاي اينكه مسئله‌اي براي حفظ و تقويت وحدت ملي گردد، با هياهوي برخي گروه‌ها تبديل به موضوعي مبهم و ابهام آفرين شده است. اگرتاكنون نيز شيرازه اين مجادلات سياسي ازهم پاچيده نشده، صرفا به سبب اعتماد مردم ازجانب نظارت مستقيم رهبري برمذاكرات و درايت دولت است كه وارد بازي و گروه‌بندي‌هاي سياسي نشده‌اند. شايد بهتر باشد اينطور بگوييم كه مردم همچون هميشه بهتر و قوي تر از مسولان وحدت كشور را حفظ كرده‌اند. اما نبايد با جنجال آفريني‌هاي سياسي برسر مسئله هسته‌اي و يا برخي مسائل ديگر، اعتماد مردم را به نظام و دولت كاست و آرامش را از آنها گرفت.

در وضعيت کنوني که کشورمان در آن قرار گرفته، ضروري ترين نياز ما " آرامش و ثبات" در عرصه هاي مختلف سياسي، اقتصادي و اجتماعي مي باشد. نبايد فراموش کرد که آرامش و ثبات در کشور همانند يک حلقه به هم پيوسته مي باشد. لذا با اختلال دريکي از مولفه ها ديگر اعضا هم دچار آسيب مي شوند که مهمترين نمود آن در عرصه اجتماعي حاصل مي شود. آسيب هاي اجتماعي به صورت مستقيم مردم را مورد هدف قرار مي دهد و آرامش آنان را سلب مي‌کند و اعتماد آنها نسبت به مسولان سياسي و اقتصادي کشور کاسته خواهد شد. نبايد از پتانسيل مردم به عنوان مهمترين پشتوانه نظام اسلامي غافل شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته