جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/06/30 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4811

 در نشست شوراي امنيت؛
  عراقچي: ايران به حفظ بغداد، اربيل و آمرلي در مقابل داعش کمک کرد 

معاون وزير امور خارجه کشورمان با اشاره به کمک ايران به دولت عراق پيش از هر دولت ديگر براي مقابله با تهديدات نيروهاي داعش، گفت: دولت ايران آمادگي خود را براي کمک به دولت عراق و دولت‌هاي ديگر که مورد تهديد نيروهاي داعش هستند اعلام مي‌کند. به گزارش ايسنا، سيد عباس عراقچي، معاون وزير امور خارجه کشورمان در جلسه شوراي امنيت درباره وضعيت عراق و مبارزه با داعش که با حضور کشورهاي مختلف از جمله آمريکا در نيويورک برگزار شد افزود: جمهوري اسلامي ايران تنها کشوري در منطقه است که براي مقابله با داعش هم اين ظرفيت را دارد و هم براي کمک به دولت عراق وارد عمل شده است و با اين کشور براي غلبه بر تهديدات برآمده از داعش همکاري کرده است.

او اضافه کرد: ما براي حفظ بغداد، اربيل و آمرلي در مقابل نيروهاي داعش کمک کرده‌ايم. ما در آن‌جا به همراه مشاوران و تجهيزات خود بيش از ديگران براي کمک به دولت عراق وارد صحنه شده‌ايم.

وي گفت: ما بر اين باوريم براي شکست افراطي‌گري نيازمند يک استراتژي جامع هستيم که اين استراتژي بايد شامل موارد زير باشد:

1- پيروي کامل از هنجارها و اصول و قوانين بين‌المللي و رعايت اساسنامه سازمان ملل درباره هر گونه اقدام نظامي عليه گروه‌هاي تروريستي. 2- گسترش حمايت از دولت عراق در مبارزه با داعش، کمک به تقويت وحدت ملي عراق و تماميت ارضي. اين رويکرد نيازمند اين است که نيروهاي مرکز گريز را نااميد کرده و از هر گونه اقدامات جدايي طلبانه و قوميتي در عراق جلوگيري کرد. 3- ترغيب همه دولت‌ها و استفاده از همه ظرفيت‌ها در منطقه براي مبارزه عليه افراط گري و تروريست با کمک جامعه بين‌المللي و تلاش براي اتحاد و هماهنگي سياست‌ها. هر گونه راه گريز مي‌تواند خلأيي ايجاد کند که افراط‌گراها از آن استفاده کنند. 4- تداوم و پايداري در مبارزه عليه داعش هرجا که اين گروه حضور دارد، چه در سوريه چه در عراق، لبنان يا هر جاي ديگر. هر‌گونه مبارزه موفقيت‌آميز عليه داعش نيازمند کمک و ارتقاي قابليت مقامات مرکزي براي برخورد با اين تهديد است. بسيار و تأسف بار است که شهر سنجار به نيروهاي داعش واگذار شده و شهر آمرلي بيش از دو ماه که در محاصره ظالمانه قرار داشت تنها به اين دليل که اين مناطق متعلق به بخش‌هاي متفاوتي بوده‌اند. 5- حل صلح‌آميز بحران در سوريه از طريق دستيابي به يک راه‌حل سياسي و جبران اشتباهات گذشته. 6- ترغيب همه دولت‌هاي منطقه‌اي و بازيگران بين‌المللي براي جلوگيري از دسترسي افراط‌گراها به منابع مالي و منابعي که آنها براي تسريع عمليات تروريستي عليه منطقه استفاده مي‌کنند. بر همين اساس بايد حمايت‌هاي مالي و معنوي از افراط‌گراها که از سوي برخي محافل و کشورهاي خاص در منطقه انجام مي‌گيرد به پايان برسد. 7- اتمام اشغال اسرائيل در سرزمين‌هاي عربي و رد معافيت جرايم جنگي اين رژيم عليه فلسطيني‌ها که به تازگي اتفاق افتاده است. واکنش برخي از قدرت‌هاي غربي در برابر آن‌چه که ما تنها مي‌توانيم از آن به عنوان نسل‌کشي عليه مردم غزه توسط رژيم صهيونيستي ياد کنيم بهانه خوبي به دست گروه‌هاي افراطي مانند داعش داده است. 8- مقابله با اسلام هراسي که اين پديده باعث شده است مسلمانان درستکار و افراط‌گراها از يک قماش شناخته شوند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته