جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/06/30 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4811

 خبرها از عالم علم 

 جداسازي سلول‌هاي سرطاني از سالم با ميکروکانال و ليزر

محققان موفق به ارائه روشي براي جداسازي سلول‌هاي سرطاني از سلول‌هاي سالم شدند. در اين روش جريان عبوري از ميکروکانال با ليزر تصويربرداري مي‌شود. به گزارش ايسنا، پژوهشگران مؤسسه فناوري ماساچوست (MIT) با همکاري محققاني از بيمارستان عمومي ماساچوست و مدرسه پزشکي هاروارد روشي ارائه کردند که با استفاده از آن مي‌توان سلول‌هاي سرطاني را از ميان ميليون‌ها سلول سالم شناسايي کرد. با اين روش مي‌توان سلول‌هاي مختلف را در حين عبور از کانال‌هاي ميکروسيالي با سرعتي بيشتر از ماشين‌هاي مسابقه‌اي، مرتب کرد. سرعت حرکت در اين روش 100 برابر بيشتر از سيستم‌هاي موجود فعلي است.

معمولاً سيال در حال حرکت با سرعت بالا از ميان يک کانال کم عرض، دچار تغيير شکل شده و نمي‌توان سلول‌هاي موجود در سيال را شناسايي و مرتب کرد. اما اين گروه تحقيقاتي راه حلي براي حذف اختلال در اين فرآيند يافتند.

يافتن سلول‌هاي سرطاني شناور در خون کاري دشوار است، زيرا در رگ‌هاي خوني ميليون‌ها سلول وجود دارند که سلول سرطاني با تعداد بسيار کم در ميان آن‌ها به حرکت خود ادامه مي‌دهند. بنابراين جدا کردن سلول‌هاي سرطاني از ميان ميليون‌ها سلول چالش ديگري است.

اين گروه تحقيقاتي نشان دادند که با تنظيم خواص سيال عبوري، مي‌توان ذرات درشت‌تر را در مرکز شريان متمرکز کرد. سپس با کمک ليزر پالسي با سرعت بالا از ابعاد، شکل و جهت‌گيري ذرات عبوري تصوير گرفته مي‌شود. با اين روش مي‌توان بدون آزمايش خون، اطلاعات ارزشمندي از نمونه خون بدست آورد. تونر از محققان اين پروژه مي‌گويد بيش از 50 گروه تحقيقاتي مختلف در سراسر جهان روي عبور سيال از ميکروکانال‌ها با سرعت پايين کار مي‌کنند. مزيت اين روش جديد آن است که در سرعت‌هاي بالا، عبور سيالات از ميکروکانال ارزيابي مي‌شود.

محققان با استفاده از اين روش موفق به عبور جريان از ميکروکانال‌هايي به قطر 50 ميکرون شدند و سپس ابعاد، اندازه و شکل سلول‌هاي عبوري را مشخص کردند. اين روش نه تنها براي شناسايي سلول‌هاي سرطاني، بلکه براي تصفيه آب و جداسازي مواد صنعتي مناسب است.

کنترل اندام هاي بدن با ايمپلنت هاي کوچک

محققان آمريکايي ابزارهاي قابل کاشت کوچکي ابداع کرده اند که با استفاده از پالس هاي الکتريکي فعاليت بدن فرد را کنترل مي کند.به گزارش ايرنا از رويترز، اين ايمپلنت که «الکتريکس» خوانده مي شود ابزار کوچکي است که در بدن بيمار کاشته مي شود و با استفاده از پالس هاي الکتريکي اندام هاي حياتي بدن بيمار را کنترل مي کند.

اين ايمپلنت ها به قدري کوچک هستند که مي توان آنها را با استفاده از يک سوزن به بدن بيمار تزريق کرد. اين ايمپلنت به محض کاشت در بدن با استفاده از پالس هاي الکتريکي سلامت اندام هاي بدن را کنترل مي کند.

در صورتيکه اين ايمپلنت تشخيص دهد که يک اندام عفوني، مجروح و يا ناتوان شده است با تحريک عصب هايي که باعث مي شود اندام مورد نظر دوباره به طور کارآمد فعاليت کند به ترميم آن اندام مي پردازد.اين ايمپلنت با الهام از سيستم طبيعي کنترل بدن معروف به «نورومودلاسيون» (neuromodulation) ساخته شده است. در سيستم عصبي محيطي بدن، نورومدولاسيون وضعيت اندام ها را بررسي و چگونگي پاسخ آنها به بيماري را مديريت مي کند. اما زماني که شخص بيمار يا مجروح مي شود اين رويه ضعيف مي شود و يا آنطور که بايد خوب کار نمي کند. محققان ادعا مي کند که از اين اپملنت ها مي توان به عنوان مثال براي درمان آرتريت روماتوئيد و بيماري التهابي روده، صرع، آسيب مغزي و حتي افسردگي استفاده کرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته