جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑíÇÝÊ Pdf ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1386/01/21 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - سه شنبه نسخه شماره 2731

  استرس کمتر، زندگي بهتر 

 استرس، بزرگترين و شايع ترين بيماري قرن عنوان شده است و اين بيماري در زندگي روزمره انسان ها تاثير زيادي مي گذارد.
 استرس  واکنش هاي فيزيکي ذهني و عاطفي است که در نتيجه تغييرات و نيازهاي زندگي فرد، بروز مي کند.
عصبانيت ، اعتماد به نفس پايين، افسردگي، بي تفاوتي ، تحريک پذيري، اختلال در تمرکز، بي قراري و اضطراب از علايم شايع استرس است.
استرس علاوه بر تبعات روحي و رواني، بر جسم انسان اثر مي گذارد که از آن به عنوان بيماري هاي روان تني ياد مي شود.
به عقيده پزشکان، استرس باعث بروز مشکلاتي در پوست، مو و ساير اندام هاي بدن شده و همچنين باعث تغيير رفتار انسان ها مي شود.
ابتلا به انواع بيماري هاي قلبي، سکته، پوکي استخوان، بيماري هاي گوارشي، چاقي، ناراحتي معده ، فشار خون بالا ، بي خوابي و سردردهاي مختلف از ديگر عوارض استرس است.
استرس مي تواند باعث ايجاد آشفتگي در چهره و تغيير رنگ چهره، بروز آکنه و جوش هاي صورت، خاکستري ، نازک و خشک شدن مو، اختلال در رشد ناخن ها، خارش پوست، اگزما و قرمزشدن لايه زيرين پوست و رويش زگيل روي دست ها و پاها شود.
رييس انستيتو روانپزشکي دانشگاه علوم پزشکي تهران معتقد است که امروزه استرس يکي از عوامل مهم مرگ ومير و بروز ناراحتي هاي جسمي و روحي است.
دکتر جعفر بوالهري با بيان اينکه اين عارضه در کاهش بهره وري نقش مهمي دارد، افزود: فشار شديد ناشي از عوامل محيطي در محيط خانه و خانواده، کار و اجتماع همگي در بروزناراحتي هاي جسمي به خصوص سرطان ها، بيماري هاي قلبي و عروقي، ناراحتي هاي کليوي، ايست قلبي و حتي تصادفات موثر است.
وي گفت: تغيير سبک زندگي ، نوع تغذيه ، کاهش معنويت و نوع رفتارهاي اجتماعي پرتنش در جامعه شرايطي را به وجود آورده که باعث افزايش مرگ ومير ناشي از استرس شده است.
رييس انستيتو روانپزشکي دانشگاه علوم پزشکي تهران با اشاره به اين که عوامل مختلفي ممکن است موجب استرس يا فشار رواني بر فرد شوند، گفت : گرسنگي، خواب آلودگي، ترافيک ، آلودگي هاي محيطي، مشکلات تحصيلي فرزندان و غيره از عواملي است که موجب استرس مي شود.
به گفته وي، بسياري از افراد به دليل ناآگاهي بدترين روش را در برخورد با استرس انتخاب مي کنند و با عصبانيت و پرخاشگري بر شدت مساله و فشار رواني مي افزايند.
بوالهري به افراد توصيه کرد يک روش را ياد بگيرند و بطور منظم در صورت امکان هر روز آن را تمرين کنند.
- به مدت کوتاهي از هر وضعيت پراسترسي که در طول روز به آن بر مي خوريد، دور شويد.
- ازآوردن مشکلات خود به خانه يا بستر خودداري و در پايان روز دقايقي را به مرور کارهاي که در طول روز انجام داده ايد، اختصاص دهيد، بطوري که انگار يک نوار را مجددا گوش مي کنيد.
- تمام عواطف منفي را که متحمل شده ايد (عصبانيت ، احساس عدم امنيت يا اضطراب) را از خود برهانيد.
- از تمام انرژي ها يا عواطف خوب (افکار عاشقانه،ستايش،احساسات خوب در مورد کار يا خودتان) لذت ببريد.
رييس اداره قلب و عروق وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي نيز گفت که استرس مستمر و حتي کوتاه مدت ، باعث بروز سکته هاي مغزي و گاه قلبي مي شود.
دکتر طاهره سماوات، ضربان نامنظم قلب را از علائم استرس ذکر کرد و افزود: استرس باعث گرفتگي عروق مي شود و پيامد آن ، سکته هاي قلبي و مغزي است.
وي، سازگاري افراد با شرايط محيط کار و اجتماع را از مهمترين راه هاي پيشگيري از استرس ذکرکرد و ورزش و تغذيه سالم را در کنترل بيماري هاي قلبي و عروقي موثر دانست.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
دانشگاه و خبر
آزمون و سنجش
اقتصاد و بازار
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته