جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑíÇÝÊ Pdf ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1386/01/21 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - سه شنبه نسخه شماره 2731

  عضو کميسيون انرژي مجلس:
 دولت مي خواهد بنزين را به قيمت قبلي بر گرداند 

طبق قانون بودجه 86، بنزين از اول خرداد ليتري 100 تومان و به صورت سهميه بندي به مردم فروخته مي شود و دولت براي استفاده خود بايد به طور جداگانه بنزين آزاد وارد کند و مورد استفاده قرار دهد.
سليمان فهيمي عضو کميسيون انرژي مجلس در گفت وگو با ايسنا، درباره احتمال اصلاح مصوبه بنزين ابراز عقيده کرد و گفت: طبق قانون بودجه سال 86 از ابتداي خردادماه بايد بنزين 100 تومان و سهميه بندي شود اما براساس برنامه چهارم توسعه دولت مي تواند در 6 ماهه اول سال لايحه اي بدهد و قيمت پيشنهادي خود را ارائه کند. ظاهرا دولت مي خواهد با استفاده از اين قضيه قيمت بنزين را به نرخ قبلي يعني 80 تومان بازگرداند.
وي با بيان اين که تا به امروز اين لايحه به مجلس نيامده است، افزود: يقينا طبق صحبت هايي که شخص رييس  جمهور داشته منظور از اصلاح و تغيير مصوبه بازگرداندن نرخ به قيمت قبلي است و بايد منتظر ماند تا لايحه بيايد آنگاه ديد که مجلس چه تصميمي خواهد گرفت.
نماينده پارس آباد و بيله سوار در ادامه درباره سهميه بندي و قيمت بنزين اظهار کرد: براساس مصوبات مجلس به هيچ وجه قيمت آزاد براي بنزين تعيين نشده است و 100 تومان قيمت سهميه بندي آن است. در لايحه بودجه 86 پيش بيني شده که دولت بايد توليد داخلي و 2/5 ميليارد دلار بنزيني که قرار است وارد کند را صرف تخصيص سهميه به بخش هاي خصوصي و اتومبيل هاي غيردولتي کند و دولت براي مصارف خود جداگانه بنزين وارد کند. فهيمي خاطرنشان کرد: در قانون بودجه مصوب شده بنزين ليتري 100 تومان به مردم سهميه بندي شود و دولت نيز براي استفاده خود بنزين آزاد وارد و مورد مصرف قرار بدهد.
عضو کميسيون انرژي مجلس در پاسخ به اين پرسش که آيا قيمت تعيين شده فعلي براي بنزين به کاهش مصرف داخلي منجر مي شود يا خير گفت: رقم فعلي کمکي به کاهش مصرف داخل نمي کند چون براي بخش خصوصي سهيمه بندي شده و براي دولت نيز به نرخ آزاد تعيين شده است. اما چون بحث سهميه بندي مطرح است مي تواند به کاهش مصرف بخش خصوصي منجر شود و در مورد دستگاه هاي دولتي آن ها بايد به نرخ آزاد خريداري کنند و ملاحظات بيش تري در اين باره اعمال کنند. 


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
دانشگاه و خبر
آزمون و سنجش
اقتصاد و بازار
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته