جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/07/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 4830

 سرمقاله 

 آغاز جنگ نفتي عربستان عليه ايران

حميدرضا عسگري

ميزان سردي روابط ميان ايران و عربستان در طي چند سال اخير در بسياري از موارد همچون سوريه، عراق، يمن، بحرين و ديگر موضوعات منطقه‌اي مرتبط با تروريسم، به اوج خود رسيده و تضاد منافع و جهت گيري‌ها ضخامت يخ روابط في مابين را به بيشترين حدخود رساند. البته با روي كار آمدن دولت "تدبير و اميد" تمهيدات جهت كاهش تنش‌ها و ارتقاي سطح روابط صورت گرفت، اما اختلاف برسر مباني استراتژيك در منطقه هيچگاه اجازه همكاري و همسويي به اين دو كشور را نداد. از سوي ديگر چون ايران از مواضع خود در حمايت از نظام سوريه عقب نشيني نكرد و موجب فرسايش خواسته‌ها و تلاش‌هاي عربستان در بركناري نظام اسد گرديد، حكومت سعودي در استفاده از پتانسيل‌هاي خود در همكاري با غرب و خرج كردن دلارهاي نفتي براي تحقق مقاصدش هيچ كوتاهي نكرد. لذا تقابل خواسته‌ها ميان ايران و آل سعود موجب شد تا عربستان از ابزار استراتژيك خود يعني "نفت" استفاده كند. بركسي پوشيده نيست كه حمايت‌هاي ايران از نظام سوريه، مقاومت فلسطين و حزب‌ا... لبنان و گروه‌هاي مردمي در عراق، هزينه بر بوده و فراهم كردن نيازهاي انساني و تسليحاتي براي آنها منوط به خرج كردن دلار از منبع درآمدهاي نفتي مي باشد. حال عربستان با اتكا بر قدرت نفتي خود جبهه ديگري را برعليه ايران باز كرده است. فروش نفت خارج از چارچوب‌ها و توافقات اوپك از سوي عربستان باعث شده تا قيمت نفت در طي دوهفته اخير از 104 دلار به زير 85 دلار در هربشكه برسد و اين روند با ادامه سياست توزيع عربستان ادامه خواهد داشت و كارشناسان براين باورند كه دولت سعودي به دنبال كشاندن قيمت نفت به زير70 دلار هستند.

اما اين استراتژي عربستان مسلماً موجب كاهش درآمدهاي نفتي خود اين كشور نيز مي‌شود، پس بايد مابه ازاي با ارزش تري پشت اين ارزان فروشي نهفته باشد. مسلماً اين تصميم عربستان درپي يك توافق پشت پرده با آمريكا و غرب بوده است، كه به دنبال آن منافع طرفين از چندين جهت مورد وثوق قرار گرفته است.دراولين واكاوي توافق احتمالي ميان عربستان و غرب مي‌توان بر موضوع سوريه تاكيد داشت كه احتمالا طرفين با انجام توافقاتي برسر ساقط كردن حكومت دمشق توافقاتي داشته‌اند. جبهه غربي و عربي به رهبري حكومت سعودي خواستار بركناري دولت اسد هستند، و غربي ها مي‌توانند با فراهم سازي اجماعي جهاني و بهره گيري از شوراي امنيت و تجهيز و تسليح مخالفان سوري، بيشترين ضربات را بر حكومت دمشق وارد كنند. از سوي ديگر عربستان نيز با تامين مالي اين حمايت‌ها و كاهش قيمت نفت، كام غربي‌ها از فشار بر سوريه و حمايت كننده اصلي آن يعني ايران را شيرين مي‌كنند. اما وجه گمشده در توافقات في مابين غرب و عربستان، موضوع اوكراين و روسيه است. ازآنجا كه روسيه كشوري متكي به درآمدهاي نفتي است و ضمن اينكه تحت تحريم‌هاي گسترده اقتصادي غرب قرار گرفته است، كاهش قيمت نفت ضربه مهلكي به اقتصاد و سياست‌هاي حاكمان مسكو مي‌باشد.

مسئله ديگري كه مي‌توان در توافق ميان عربستان و غرب به آن اشاره كرد، برنامه هسته‌اي ايران مي باشد. با نزديك شدن به فرصت نهايي براي حل پرونده هسته‌اي كشورمان و در آستانه آغاز دور جديد مذاكرات شاهد كاهش غيرقابل هضم قيمت نفت با ارزان فروشي عربستان هستيم. غربي‌ها و مخالفان برنامه‌ هسته‌اي ايران معتقدند كه فشارهاي اقتصادي ناشي از تحريم نفت ايران موجب بازگشت تهران به پاي ميز مذاكره گرديد، لذا اين تصور وجود دارد كه با ادامه روند گذشته و محدود كردن درآمدهاي نفتي مي‌توان از ايران امتياز گرفت و آن را تسليم كرد. لذا به نظر مي رسد نفع مشترك غرب و عربستان درتضعيف قدرت اقتصادي ايران، مهمترين دليل تغيير استراتژي فروش و توزيع نفت مي‌باشد. به اين ترتيب عربستان با تضعيف قدرت اقتصادي ايران به دنبال چالش آفريني براي ما بوده تا از مواضعمان در حمايت از حكومت سوريه كوتاه بياييم و آنچه در لبنان، يمن وعراق در حال رخ دادن است را به سبك و سياق خودشان مديريت كنند. همچنين با كاهش قيمت نفت اساس برنامه‌ريزي بودجه ايران را به چالش بكشند تا ما درگيرمشكلات داخلي شويم و مجالي براي نقش آفريني در منطقه نيابيم. درعوض غرب هم دريك روي سكه معامله باعربستان ابزار قوي تري براي فشار بر روسيه ومنزوي كردن آن مي‌يابد و در روي ديگر سكه برنامه هسته‌اي ايران را با برگه امتيازهاي بيشتري دنبال خواهند كرد. انتظار مي‌رود تا دستگاه ديپلماسي كشورمان مواضعي مناسب در مواجهه با اين اقدمات اتخاذ كنند و با استفاده از نفوذ و ابزارهايي كه در اوپك و ديگر كشورهاي منطقه دارد مقهور اين اقدامات جهبه غربي- عربي نگردد و جنگ نفتي را به عربستان نبازد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته