جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/07/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 4830

 ميز خبر 

پاسخ وزارت خارجه ايران به سعودالفيصل

معاون عربي آفريقاي وزير امور خارجه درواکنش به سخنان وزير خارجه عربستان سعودي گفت: اظهارات سعودالفيصل اگر دقيق نقل شده باشد با فضاي حاکم بر مذاکرات ديپلماتيک دو کشور در تعارض است.

حسين امير عبداللهيان در گفت‌وگو با ايرنا در پاسخ به سخنان وزير خارجه عربستان مبني بر اشغالگر خواندن ايران افزود: جمهوري اسلامي ايران بارزترين کشور منطقه در مبارزه با تروريسم است.وي افزود: به عربستان توصيه مي کنيم مراقب توطئه هاي دشمنان منطقه باشد و از فرصت نقش آفريني مثبت در منطقه غافل نشود.

معاون وزير خارجه ايران تاکيد کرد: تهران به دولت و مردم عراق ، سوريه و منطقه در مبارزه با تروريسم در چارچوب حقوق بين الملل کمک مي کند.امير عبداللهيان درباره تحولات اخير در يمن نيز گفت: آنچه در يمن رخ مي دهد موضوع داخلي اين کشور است.معاون وزير امور خارجه تصريح کرد: اگر رياض به حضور نظامي خود در بحرين پايان مي داد تحقق راه حل سياسي در اين کشور، توقف سرکوب مردم و گفتگوي ملي به وقوع مي پيوست.

موافقت پارلمان بريتانيا با به رسميت شناختن دولت مستقل فلسطين

پارلمان بريتانيا با به رسميت شناختن دولت مستقل فلسطين موافقت کرد.

به گزارش بي‌بي‌سي، پارلمان بريتانيا از دو مجلس عوام (نمايندگان) و لُردها (سنا) تشکيل شده است. اين راي گيري درباره وضعيت فلسطين در مجلس نمايندگان انجام شد.

نتيجه اين راي گيري براي دولت بريتانيا الزام آور نيست. دولت بريتانيا نيز اعلام کرد نتيجه راي گيري نظر کابينه لندن را تغيير نمي دهد.قبل از راي گيري، مجلس نمايندگان در پارلمان بريتانيا شاهد تبادل نظر نمايندگان مخالفت و موافق به رسميت شناختن کشور مستقل فلسطين بود.

براساس نتيجه اين راي گيري در پارلمان بريتانيا، 274 راي مثبت در مقابل 12 راي منفي دريافت شد.

جنگنده‌هاي ترکيه مواضع پ‌ک‌ک را بمباران کردند

جنگنده‌هاي ترکيه در پي حملات شبه‌نظاميان حزب کارگران کردستان ترکيه (پ.ک.ک) به مواضع ارتش در جنوب شرق اين کشور، براي اولين بار از زمان آغاز مذاکرات صلح، مواضع پ‌ک‌ک را بمباران کردند.

به گزارش ايسنا، به نوشته روزنامه حريت، رئيس ستاد ارتش ترکيه روز 13 اکتبر دستور بمباران مواضع پ‌ک‌ک در منطقه داقليجا در استان دياربکر واقع در جنوب شرقي کشور را صادر کرد.برخي گزارش‌ها نيز حاکي است که اين حملات روستايي در استان "هکاري" نزديک مرز عراق را هدف قرار گرفته است.

طبق گزارش‌ها، اهداف بمباران شده در ترورها، حوادث مسلحانه و حملات به پايگاه‌هاي نيروهاي امنيتي نقش داشتند. عمليات نظامي ترکيه عليه پ‌ک‌ک پس از آغاز اعتراضات گسترده در ترکيه از سر گرفته شد.

بسياري از استان‌هاي شرقي ترکيه و نيز شهرهاي بزرگ اين کشور شاهد اعتراضات خشونت آميز بوده است. اين اعتراضات در واکنش به سياست‌هاي دولت ترکيه عليه گروه تروريستي داعش در شهر مرزي کوباني واقع در شمال سوريه برگزار شده بود و حدود 37 تن کشته و صدها تن ديگر زخمي شدند. پست نگهباني در منطقه داقليجا به مدت سه روز هدف حملات خمپاره‌اي پ‌ک‌ک قرار گرفته بود.

تصرف يک بندر مهم يمن توسط حوثي ها

حوثي ها کنترل بندر استراتژيک الحديده يمن در ساحل درياي سرخ را به دست گرفتند.

به گزارش العالم به نقل از سايت شبکه الجزيره، حوثي ها علاوه بر ادامه تصرف پايتخت يمن، به سمت ديگر مناطق اين کشور مي روند و قصد دارند کنترل مناطق جديدي را به دست بگيرند.

اعضاي مسلح گروه حوثي ها امروز سه شنبه شهر بندري الحديده در غرب يمن را تصرف و مراکز ايست بازرسي خود را در اين شهر مستقر کردند. فرودگاه و بندرگاه الحديده نيز در اختيار حوثي هاست.

حوثي ها به شيعيان زيديه 4 امامي گفته مي شود که استان صعده در شمال يمن، محل اصلي تمرکز آنهاست. حوثي ها که در قالب گروه سياسي "انصار الله" فعاليت مي کنند حدود يک ماه پيش پس از يک دوره اعتراضات مسالمت آميز در پايتخت يمن، با استفاده از نيروهاي نظامي خود شهر صنعا را تصرف کردند.قبل از اين برخي رسانه ها مي گفتند حوثي ها به دنبال دسترسي به کانال ارتباط دريايي در يمن هستند.حوثي ها همچنين توانستند کنترل انبارهاي سلاح در منطقه باجل در استان الحديده را نيز به دست بگيرند.

رهبر كره شمالي در رسانه‌ها ظاهر شد

پس از مدت‌ها غيبت رهبر کره‌شمالي تصاويري از وي منتشر شد. در اين تصاوير مشخص شد که کيم‌ جونگ‌ اون به کمک چوب‌دستي سياه‌رنگي راه مي‌رفت.

به گزارش خبرگزاري رويترز، کيم‌ جونگ‌ اون، رهبر کره‌شمالي در اين تصاوير جديد لبخند زده و يک چوب‌دستي به همراه دارد با اين حال مشخص نيست که تصاويري که روزنامه رودونگ سينمون منتشر کرده است متعلق به چه زماني است. در اين تصاوير رهبر کره‌شمالي به همراه مشاورانش از منطقه‌اي بازديد کرده و همان لباس هميشگي تيره را به تن دارد اما با کمک چوب‌دستي راه مي‌رود.

کيم‌ جون‌گ اون حتي در يکي از مراسم مهم کشورش که روز جمعه هفته گذشته در پارلمان برگزار شد، غيبت داشت که همين امر گمانه‌زني‌ها درباره بيماري‌، احتمال کودتا و موارد ديگر را تشديد کرد.

لاوروف:

پيش شرط‌ها براي لغو تحريم‌هاي غرب را نمي‌پذيريم

وزير امور خارجه روسيه گفت، تلاش‌ها براي وخيم‌تر کردن روابط اقتصادي ميان روسيه و اتحاديه اروپا به موفقيت فعاليت‌هاي تجاري هيچ کمکي نخواهد کرد.

به گزارش اسكاي نيوز، به نقل از خبرگزاري نووستي، سرگئي لاوروف، وزير امور خارجه روسيه گفت: تلاش‌ها براي وخيم‌تر کردن روابط اقتصادي به موفقيت فعاليت‌هاي تجاري کمکي نخواهد کرد. اميدوارم اکثر تجاري که نه‌ تنها در روسيه بلکه در کشورهاي همسايه شرکت‌هاي خود را معرفي مي‌کنند، با توجه به تجارب شخصي خود اين مساله را درک کنند.

اين ديپلمات ارشد روسيه بار ديگر تکرار کرد که مسکو قصد ندارد تا در مورد پيش‌شرط‌ها براي لغو تحريم‌هاي غرب مذاکره کند.

لاوروف گفت: ما تحريم‌هاي اعمال شده از سوي اتحاديه اروپا عليه روسيه را اقدامي غيرقانوني مي‌دانيم که نه‌ تنها به کاهش درگيري‌ها بلکه به حفاظت از مردم اوکراين نيز کمکي نکرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته