جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/07/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 4830

 خبر 

 مصاحبه با رتبه برتر آزمون دکتري 93 مديريت ورزشي

مهدي غفوري متولد سال 1368، تحصيل در مقطع کارشناسي را در رشته تربيت بدني دانشگاه تهران در سال 1386 آغاز نموده است. ايشان پس از فارغ‌التحصيلي از مقطع کارشناسي در سال 90، با استفاده از سهميه استعداد درخشان وارد مقطع ارشد در رشته روانشناسي ورزشي گرديده است و در آذر ماه 92 اين مقطع را نيز به پايان رسانده است.

وي با شرکت در کنکور دکتري 93 موفق به کسب رتبه 2 در رشته تربيت بدني، گرايش مديريت ورزشي گرديده و پس از عبور از مرحله مصاحبه علمي موفق به پذيرفته شدن در دانشگاه تهران شده است.

پي‌اچ‌دي تست: مطالعه براي آزمون دکتري را از چه زماني شروع کرديد؟

من در آذر ماه 92 از پايان‌نامه ارشد دفاع کردم. اواسط آذر ماه بود که يک هفته‌ مروري کلي بر کتاب‌ها داشتم و پس از آن 10 روزي را به سفري زيارتي رفتم. بنابراين مي‌توانم بگويم رسماً از اوايل دي ماه مطالعه براي آزمون دکتري را آغاز کردم.

پي‌اچ‌دي تست: ميزان مطالعه شما جهت آمادگي براي آزمون چگونه بود؟

من در ابتدا روزي 5 ساعت درس مي‌خواندم اما بعد به روزي 8 يا 9 ساعت رساندم و اين روند را تا زمان کنکور ادامه دادم. ضمن اين که هفته‌اي 3 روز مشغله کاري داشتم که مطالعه‌ام به مرور دروس در حد 2-3 ساعت محدود مي‌شد.

پي‌اچ‌دي تست: چه طور شد که تصميم به شرکت در آزمون دکتري براي اين رشته گرفتيد؟

متأسفانه گرايش من در کارشناسي ارشد، در مقطع دکتري فعلاً پذيرش ندارد. با توجه به علاقه‌ام و با پيشنهاد اساتيد، رشته مديريت ورزشي را براي مقطع دکتري انتخاب کردم.

پي‌اچ‌دي تست: منابع مورد نياز جهت کسب آمادگي براي کنکور را چگونه شناختيد؟

با دوستانم در دانشکده که سال‌هاي قبل رتبه‌هاي خوبي کسب کرده بودند، مشورت کردم. مشورت کردن در اين امر بسيار راهگشا است و البته بايد توجه داشت که مشورت کردن با افراد بسيار منجر به سردرگمي مي‌گردد. بنابراين من تنها با 2-3 نفر از دوستانم مشورت نمودم.

پي‌اچ‌دي تست: بعد از کنکور در مورد سطح آزمون و نتيجه احتمالي خودتان چه فکر مي‌کرديد؟

من از جلسه کنکور راضي بيرون آمدم. طبق پيش‌بيني‌ام دروس تخصصي را بالاي 60 و استعداد تحصيلي را بالاي 50 زده بودم.

اما اتفاقي که بعد از آزمون‌ها مي‌افتد، صحبت‌هاي اغراق‌آميز برخي دوستان در مورد درصدهايشان است که موجب نگراني مي‌شود و بعد از اعلام نتايج متوجه مي‌شوي که چندان واقعيت نداشته است. در هر حال من براي رتبه زير 20 خودم را آماده کرده بودم.

پي‌اچ‌دي تست: رزومه شما جهت شرکت در مرحله مصاحبه علمي چه بود؟

رزومه من شامل موارد ذيل بود:

- 2 مقاله علمي پژوهشي

- 2 مقاله کنفرانسي

- 2 مقاله کوتاه کنفرانسي

- 2 کتاب (ترجمه)

- همکاري در طرح پژوهشي

- مدرک مربي‌گري فوتبال بين‌المللي (درجه B)

- 4 تقديرنامه کشوري

- تجربه مديريت يک رويداد خارج کشوري و چند رويداد بزرگ داخل کشوري

پي‌اچ‌دي تست: براي مصاحبه‌ به کدام دانشگاه‌ها دعوت شديد و هر يک به چه نحوي برگزار شد؟

من پنج دانشگاه را به ترتيب براي مصاحبه انتخاب کردم: 1 دانشگاه تهران؛ 2 دانشگاه علامه طباطبايي؛ 3 دانشگاه خوارزمي؛ 4 دانشگاه فردوسي مشهد؛ 5 پرديس فارابي دانشگاه تهران (قم)

من در مصاحبه دانشگاه تهران، فردوسي و پرديس فارابي حضور يافتم. حقيقت اين است که من سال‌ها بود که از شهر خودم دور بودم و فکر کردم اگر در دانشگاه تهران که دانشگاه خودم بوده، قبول نشدم، به مشهد بازگردم.

به همين علت در مصاحبه دانشگاه علامه و خوارزمي حضور نيافتم. ضمن اين که مصاحبه من در آن سه دانشگاه به خوبي برگزار شده بود و به شدت اميدوار بودم که در يکي از آنها پذيرفته مي‌شوم.

اولويت اول: دانشگاه تهران

از بين اساتيد مصاحبه‌کننده، تنها دو استاد را مي‌شناختم. دو استاد مدعو بودند و فرصت آشنايي با يکي از اساتيد را از قبل نداشتم. مصاحبه در اين دانشگاه به دو صورت کتبي و شفاهي برگزار شد. آزمون کتبي شامل 5 سؤال بود که موجب شد سؤالات علمي چنداني در مصاحبه شفاهي مطرح نشود.

يکي از اساتيد 1-2 سؤال علمي پرسيد. در مورد زمينه مورد علاقه‌ام براي مقطع دکتري سؤال شد. همچنين به زبان انگليسي در مورد موضوع پايان‌نامه ارشد و معرفي اجمالي خودم سؤال شد.

اولويت چهارم: دانشگاه فردوسي مشهد

مصاحبه خيلي خوبي بود. قبل از مصاحبه رزومه‌ها بررسي شده بود و در طول مصاحبه از رزومه سؤال نشد. حدود 20 دقيقه فقط سؤال مي‌پرسيدند که سؤالات به دو صورت سؤالات کتابي و کاربردي مطرح شد. سؤالات کتابي در مورد مديريت ورزشي بود که لطف خدا به طور کامل پاسخ دادم و سوالهاي کاربردي نيز در زمينه مديريت فوتبال و ويژگي‌هاي يک مدير فوتبال بود که سؤال‌هاي چالشي زيبايي بود و به لطف خدا در اين مورد هم عملکرد خوبي داشتم.

در مورد زبان انگليسي هم سؤالات مانند دانشگاه تهران بود.

اولويت پنجم: پرديس فارابي دانشگاه تهران (قم)

چون دو تن از اساتيد مصاحبه‌کننده، همان اساتيد دانشگاه تهران بودند، روند مصاحبه تفاوت چنداني با مصاحبه دانشگاه تهران نداشت. يک استاد از رزومه سؤال مي‌کرد، يک استاد 1-2 سؤال علمي مطرح کرد و ديگري سؤالاتي به زبان انگليسي پرسيد.

پي‌اچ‌دي تست: چه توصيه‌اي براي دوستان خود که داوطلب کنکور 94 هستند، داريد؟

مايل هستم 3 نکته خيلي مهم را در اين جا ذکر کنم:

اولين مورد مسئله برنامه‌ريزي است. اين موضوع را خيلي‌ها جدي نمي‌گيرند و پس از شناسايي منابع به سرعت شروع به درس خواندن مي‌کنند، در حالي که چشم‌اندازي براي شيوه درس خواندن و زمان‌بندي آن ندارند. من 2-3 هفته پس از درس خواندن، مروري بر روند خود داشتم و محاسبه کردم که براي هر درس در چه بازه زماني، چه کاري انجام دهم. اين برنامه‌ريزي دقيق بسيار کمک‌کننده بود و به کاهش استرس در من بسيار اثرگذار بود چرا که به خوبي مي دانستم با اين سرعتي که مطالعه مي کنم چه درسي را در چه تاريخي تمام خواهم کرد و چه زمانهايي را بايد به مرور و تست‌زني بپردازم.

دومين مورد استفاده از جعبه‌هاي لايتنر است. درست است که اصولاً اينها را براي فراگيري زبان به کار مي‌گيرند، اما من در مرور دروس تخصصي از آنها استفاده کردم و نتيجه خوبي گرفتم. من در طول روز 7-8 درس مي‌خواندم و شب‌ها قبل از خواب به مدت يک ساعت با جعبه لايتنر به مرور دروس مي‌پرداختم. گمان مي‌کنم در رشته‌هاي علوم انساني که خيلي از دروس جنبه حفظي دارد، اين روش بسيار کمک خواهد کرد. سومين مورد اين است که با توجه به توانايي‌ها و استعداد خود درس بخوانيد. بعضي‌ها توانايي 8 ساعت درس خواندن دارند و بعضي‌ها 14 ساعت! دوستان اصلاً نبايد نگران اين موضوع باشند و خود را ملزم به درس خواندن به ميزان مشخصي که با توانايي‌هايشان سازگاري ندارد، بکنند. يعني به طور مثال چنانچه فردي احساس مي‌کند اگر بيشتر از ده ساعت درس بخواند برايش کيفيتي ندارد بهتر است است اين کار را نکند و به اندازه‌اي درس بخواند که برايش مفيد و لذت‌بخش است. تمرکز و آرامش در حين مطالعه شايد اهميتي بيشتر داشته باشد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته