جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/07/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 4830

 چگونه ابولا نگيريم ؟ 

ابولا (Ebola) يک بيماري ويروسي است که از سوي ويروس ابولا ايجاد مي شود. اين ويروس از خانواده فيلوويروس ها است که پس از وارد شدن به بدن ، نوعي بيماري تب دار و خونريزي دهنده ايجاد مي کند که در 50تا 90درصد بيماران علامت دار به مرگ منجر خواهد شد.البته از 4 گونه ويروسي ابولا يک گونه تنها به يک ابتلاي بدون علامت منجر مي شود و به مرگ نيز منتهي نخواهد شد.

پژوهشگران بر اين باورند که ويروس ابولا از طريق حيوانات به انسان سرايت ميکند و معمولا در بدن جانوري زندگي ميکند که در قاره آفريقا سکونت دارد.

اکثر افرادي که ابتلاي آنان به ابولا تا کنون تأييد شده اهل کشورهاي آفريقايي بوده اند.تب خونريزي دهنده ابولا معمولا به صورت شيوع ناگهاني بروز ميکند و شيوع آن هم از يک بيمارستان يا درمانگاه آغاز ميشود.

طي چند سالي که از هجوم ابولا مي گذرد، کارهاي زيادي براي تشخيص اپيدميولوژي و نحوه سرايت ابولا صورت گرفته است ، ولي هنوز راه و نحوه دقيق سرايت آن مشخص نشده و تنها مي توان گفت که احتمالا ابولا از طريق تماس با خون يا ديگر مايعات بدن و همچنين ترشحاتي همچون خلط افراد آلوده به اين ويروس به افراد سالم منتقل مي شود؛ مثلا ميزان بيماري در مرده شورهاي قبرستان ها که تماس مستقيم با بدن قربانيان ابولا داشتند، بسيار بالا بوده.پزشکان ، پرستاران و بهياراني که مشغول درمان مبتلايان ابولا بودند هم بکرات در حين انجام وظيفه خود به اين بيماري دچار شدند، که علت آن عدم رعايت مسائل بهداشتي و مراقبتي لازم و عدم آگاهي از نحوه انتقال در سالهاي اول شناسايي اين بيماري بود.به هر حال ، اين ويروس به هر شکلي که به بدن وارد شود، بعد از 2تا 21روز علايم آن ظاهر مي شود.

بيمار با بروز ناگهاني تب ، ضعف شديد، درد عضلاني ، سردرد و گلودرد به پزشک مراجعه مي کند.معمولا بعد از مدت کوتاهي ، تهوع ، استفراغ ، اسهال ، بثورات پوستي ، اختلال عملکرد کبد و کليه و حتي در بعضي موارد خونريزي داخلي و خارجي نيز به دنبال علايم و نشانه هاي اوليه بروز خواهند کرد و وضعيت بيمار بشدت رو به وخامت مي رود.

نتايج آزمايش ها افت تعداد گلبول هاي سفيد و پلاکت ها و افزايش آنزيم هاي کبدي را نشان مي دهند. برعکس سالهاي نخست ، تشخيص بيماري آسان تر شده است.

تست هاي تشخيص اختصاصي به صورت تشخيص آنتي ژن ها و يا ژنهاي ويروسي در خون يا ديگر مايعات بدن در دسترس هستند.

اخيرا کشت سلولي اين ويروس نيز مقدور شده و حتي مي توان آنتي بادي هاي تشکيل شده عليه اين ويروس را در بدن بيماران تعيين کرد.

به هر حال ، اگر چه روشهايي که گفته شد تشخيص بيماري را تسهيل کرده اند، اما خطر انتقال بيماري به پرسنل آزمايشگاه بسيار بالاست و در خين انجام چنين آزمايش هايي بايد بشدت مراقب بود. روز پنجم همين ماه مي بود که يک محقق زن روسي در يکي از آزمايشگاه هاي بشدت محافظت شده در سيبري به دليل وارد شدن سرنگ حاوي ويروس ابولا به دستش بيمار شد و 2هفته بعد جان سپرد.اين آزمايشگاه يکي از دو نقطه روي زمين است که واکسن آبله در آن نگهداري مي شود.

درمان ابولا در موارد وخيم ، مانند بيماراني که بشدت دهيدراته هستند، بيمار بايد به بخش مراقبت هاي ويژه انتقال يابد.تاکنون هيچ گونه درمان اختصاصي يا حتي واکسني براي ابولا کشف نشده و تمام داروها و واکسن هايي که فعلا پيشنهاد مي شوند به سالها تحقيق براي رسيدن به مرحله باليني احتياج دارند.

چه علايمي دارد؟

علايم اين بيماري در همه بيماران يکسان نيست.

پژوهشگران هنوز نميدانند چرا تعدادي از افراد پس از ابتلا به اين بيماري بهبود مييابند و برخي ديگر کشته ميشوند. به هر حال ميتوان گفت پاسخ ايمني بيماراني که در اثر ويروس ابولا کشته ميشوند، چندان قوي نيست.

در چند روز اولي که انسان به ويروس آلوده ميشود، تب بالا، سردرد، درد عضلات، دل درد، اسهال و خستگي بروز ميکند. بعضي از بيماران در اين مرحله دچار گلودرد، سکسکه، قرمزي و خارش چشم، بثورات پوستي، اسهال خوني و استفراغ خوني ميشوند.

با گذشت يک هفته از آلودگي، درد قفسه سينه، شوک و مرگ اتفاق ميافتد. بعضي از بيماران در اين مرحله کور شده و خونريزي ميکنند.

تشخيص و درمان

تشخيص زودرس تب خونريزي دهنده ابولا دشوار است چرا که علايم اوليه آن مثل خارش و قرمزي چشم و بثورات پوستي، در بيماريهاي ديگري که شايعتر هستند نيز ديده ميشود.

ما اگر پزشک به اين بيماري مشکوک شود، بايد فورا از بيمار آزمايش خون به عمل آورد. اگر بيمار اسهال خوني نيز داشته باشد، مدفوع او هم مورد آزمايش قرار ميگيرد.

براي درمان اين بيماري هيچ درمان مشخصي وجود ندارد. در حال حاضر اکثر درمانهايي که به بيماران داده ميشود، درمانهاي تقويتي هستند.

اين درمانها شامل کمک به حفظ فشار خون بيمار، حفظ مايعات بدن و نيز کمک به تنفس بيمار هستند.

چند سال پيش در شيوع ابولا در کيکويت، پزشکان راه جديدي را براي درمان بيماران امتحان کردند.

آنها به 8 نفر از بيماران، خون افرادي را که به ابولا مبتلا شده و از آن جان سالم بدر برده بودند، تزريق کردند. نتيجه رضايت بخش بود.

7 نفر از بيماران زنده ماندند.

هر چند اين نتيجه اميدوار کننده است اما چون پژوهش مذکور فقط روي 8 نفر انجام شد، نميتوان آن را براي درمان همه بيماران تعميم داد!

چگونه ميتوان پيشگيري کرد؟

پيشگيري از بيماري تب خونريزي دهنده ابولا در آفريقا با دشواريهاي چنداني روبه‌روست.

دليل آنکه هويت و محل زندگي حيواناتي که مخزن ابولا هستند ناشناخته است، تنها چند راه ابتدايي براي پيشگيري از بيماري پيشنهاد شده. اصل مهم در پيشگيري از آلوده شدن پرهيز از تماس مستقيم با بيمار است. اگر مواردي از بيماري مشاهده شود، اولين کساني که بايد بسيار مراقب خطر باشند، کارکنان مراکز بهداشتي- درماني هستند. اين افراد بايد از پوشش کامل، ماسک، دستکش و عينک استفاده کنند. هدف از اين کار ممانعت از آلوده شدن با خون و ترشحات بدن فرد مبتلاست. همچنين اگر بيمار بميرد، بايد از تماس با بدن مرده نيز خودداري کرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته