جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/08/06 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 4841

 سرمقاله 

 تلخ اما واقعي

حميدرضا عسگري

اساساً در هرجامعه‌‌اي چالش‌ها و مشكلات خاصي درخور احوال و شرايط مردم آن جامعه وجود دارد كه هركدام به نوبه خود مي‌تواند براي اقشار مختلف جامعه، دغدغه آفرين باشد. اما آنچه موجب تحمل اين موارد دردسرساز مي‌شود، قبول واقعيات و حقيقت‌هايي است كه در آن جامعه وجود دارد. مسولين كشور چناچه ازعنوان آنها پيداست مي بايستي پاسخگويي را سرلوحه برنامه‌هاي خويش قرار دهند.

اين سبك پذيرش واقعيات هرچند كه ممكن است كام سياستمداران و كارگزاران جامعه را تلخ كند، حتي ممكن است توانايي برطرف كردن آن مشكل درموقعيت فعلي را نداشته باشد، اما اين حس را به مردم القا مي كند كه حكومت نگرشي واقع گرايانه و مسوليت‌پذير در مورد وضع وحال آنها اتخاذ كرده است.

متاسفانه اين مهم در كشور ما بعضاً با نگرشي غيرضروري و مخرب بر محور "مصلحت انديشي" ظاهري مورد بي توجهي قرار مي گيرد و اين تصميم متصديان امر چه بسا باعث خدشه دار شدن آبروي حكومت و بي اعتمادي مردم به مسولان نظام مي‌گردد. اما وقتي اين "مصلحت انديشي" جاي خود را به "منفعت طلبي" با گرايشات سياسي مي‌دهد، تلخي عملكرد وارونه در پذيرش واقعيت‌ها دوچندان شود.

درچند موضوع اخير دربحث اسيدپاشي‌ها، تصويب طرح امربه معروف، پيگيري بورسيه‌ها و موضوع هسته‌اي، ابهاماتي وجود دارد كه مردم احساس مي كنند حقيقت از سوي مسولان به دستمايه‌اي براي تسويه‌ حساب‌‌هاي سياسي تبديل شده و آنچه مغفول مانده است حق و حقوقي است كه از ملت تضييع گرديده است.

در اصفهان مردم از ترس ناامني به وجود آمده شيشه اتومبيل خود را پايين نمي‌كشند و با اضطراب تردد مي‌كنند، درحالي كه سياسيون همچنان به رويه تقابل در تحليل و بررسي علل واقعي اين ماجرا چندش آور ادامه مي‌دهند. بايد بدون هيچگونه مصلحت انديشي پذيرفت كه ما دچار معضلات ريشه‌اي دربرخي موارد هستيم كه امنيت اجتماعي و فرهنگي مارا به خطر انداخته‌اند و بايد اقدامات اساسي درمورد آنها انجام دهيم.

درحوادث اخيراسيدپاشي هنوز متهم و انگيزه اصلي آن از اين اقدام غيرانساني مشخص نيست، اما دراين مدت سو استفاده‌هايي ابزاري از موضوع حجاب صورت گرفت كه جريان‌هاي سياسي كشور آن را براي تخريب يكديگر به كار بردند. اما حقيقت امر اين است كه مردم قرباني اين نگرش‌ها و سياست‌هاي غلط شده‌اند و از بي‌توجهي‌هاي غيرمسولانه دلگير هستند.

همچنين درمورد بورسيه‌ها نيزجنجال‌هاي فراواني به راه افتاد اما حقيقت تلخ ماجرا همچنان برجاي خود باقي است و آن تضييع حق تحصيل بسياري از فرزندان و جوانان با استعداد اين مملكت است كه به سبب عدم توانايي تامين هزينه‌ها مجبورند قيد تحصيل عاليه را بزنند و درعوض يك عده افرادي كه حداقل‌هاي شرايط بورسيه را نداشته‌اند با پول همين مردم ضعيف به تحصيل ادامه دهند و در نهايت به عنوان مديران و اساتيد آينده كشور چشم به راه پست‌هاي مهم كشور باشند!.

درمسئله هسته‌اي نيز مشاهده كرده‌ايم كه درطي يك سال گذشته عليرغم آنكه همگان مطلعند كه مذاكرات تحت نظارت مستقيم رهبري انجام مي‌شود، چه بازي‌ها و جنجال آفريني‌هايي به وجود آمد و مورد دستاويز رسانه‌هاي غربي قرار گرفت. در اين زمينه نيز بازهم واقعيت‌هاي موجود در پس منفعت طلبي ها و مصلحت انديشي‌هاي سياسي قرار گرفته و فشارهاي سنگيني كه مردم دراين چند سال براي تحقق حقوق هسته‌اي كشورتحمل كرده‌اند مورد بي توجهي واقع شد. برخي افراد براي تخريب رقيب سياسي و حفظ منافع خود چشم بر مجاهدت‌هاي مردم مي‌بندند.

اما نتيجتاً بايد برضرورت ترك اين نوع نگاه منفعت محور و مصلحت انديش، از سوي گروه‌ها و گرايشات مختلف سياسي تاكيد كرد و از آنها خواست به طور واقعي با حقيقت‌هاي موجود برخورد كنند و حق وحقوق مردم را درالويت برنامه‌هاي خود قرار دهند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته