جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/08/06 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 4841

 تغيير چنداني در قيمت داروهاي اصلي بيماري تالاسمي به وجود نيامده است 

 
مشکلي که در مورد داروهاي بيماري تالاسمي مطرح است، بيشتر مربوط به مسئله دسترسي به اين داروهاست. در واقع تغيير چنداني در قيمت داروهاي اصلي بيماري تالاسمي به وجود نيامده است.به گزارش آفرينش دکتر هادي پور، مشاور انجمن تالاسمي، در برنامه «مردم و سلامت» گروه سلامت اجتماعي راديو سلامت با بيان اينکه مسئله مهم در مورد اين داروها اين است که نحوه توزيع آنها منطبق با نياز بيماران نيست، گفت: بخشي از اين مشکل به تجويز پزشکان در مورد داروهاي تزريقي برمي گردد که اين با اصول علمي روز جهان مطابقت ندارد. در واقع داروهاي تزريقي به ميزان نياز در دنيا توليد نمي شود و بيشتر توليد داروهاي خوارکي مورد توجه مي باشد.

وي ادامه داد: مشکل ديگري که در مورد بيماران تالاسمي وجود دارد اين است که اين بيماران گاهي اوقات، بيماري ديگري مانند ديابت نيز دارند که نياز به داروهاي جانبي را علاوه بر داروهاي اصلي در اين افراد به وجود مي آورد. در اين مورد، چون سياست معاونت دارو در وزرات بهداشت و درمان بر حمايت و مصرف توليدات داخلي است و محدوديت توليد داروهاي جانبي در داخل وجود دارد و اين داروها بايد از خارج وارد شوند و از طرفي محدوديت در واردات اين داروها وجود دارد، بنابراين بيماران با مشکل روبرو مي شوند که البته اين نمي تواند سياست معقولي باشد.

هادي پور تاکيد کرد: منظور از نحوه دسترسي به داروهاي اصلي اين است که بر اساس سياست وزارت بهداشت و توافق وزارت رفاه، قرار شد داروهاي خارجي و داخلي با اندکي تفاوت قيمت، توسط بيمه ها پوشش داده شوند. در اين گونه موارد، بيمار حاضر است با پرداختن تفاوت قيمت، داروي خارجي را خريداري کند که با توجه به محدوديت واردات، همه بيماران متقاضي به داروهاي خارجي در اين زمينه به اين داروها دسترسي ندارند. مشاور انجمن تالاسمي در پايان اظهارکرد: مشکل ديگري که وجود دارد تفاوت قيمت در داروهاي توليد داخل است؛ چون داروهاي توليد داخل با يک قيمت عرضه نمي شوند و بعضي بيماران به دنبال داروهاي ارزان قيمت تر مي گردند که اين حق انتخاب را از آنها سلب کرده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته