جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/08/11 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4845

 سرمقاله 

 هزار غفلت ما در رسيدن به مقصود

حميدرضا عسگري

آيين عزاداري بر نوه پيامبر رحمت قرن‌هاست كه سينه به سينه به ما رسيده‌ است و درطول ادوار مختلف تاريخ شيعه و ايران نقش فرهنگ حسيني قوام دهنده حركت‌ها و جوشش‌هاي مردمي براي رهايي از ظلم و رسيدن به آزادگي بوده است. انقلاب اسلامي ايران نمونه‌اي نادر از تاثيرپذيري حركت‌ و آرمان انقلابيون از نهضت امام حسين(ع) و از خودگذشتي درپاي حفظ و بقاي اسلام و ارزش‌ها بود كه با خون جواناني كه بر اسوه عاشورا اقتدا كردند، قوام يافت و رشد نمود.

اما امروز كه شجره انقلاب تنه‌اي قوي براي خود ايجاد كرده است و شاخه و برگش درحال پهن شدن مي باشد، بايد ميوه آن را چيد و به كام مردم چشاند تا آنهايي كه آن روزها و سال‌هاي مقاومت و جنگ را درك نكرده‌اند ويا نديده‌اند، نسبت به بطن اهداف و ارزش‌هاي اصولي انقلاب آگاهي يابند و اين ارزش‌ها را متناسب با نيازهاي امروز بروز رساني كنيم.

درآن زمان رهبران ديني و مسولان سياسي با توسل به فرهنگ حسيني جامعه را نسبت به خطرهاي خارجي و رنج‌هايي كه بايد براي آزادي كشيد، مطلع ساختند و مردم با اقتدا به اين فرهنگ شهادت طلبي جان خود را ايثار كردند. اما امروز كه خطرخارجي دفع شده و ثبات و امنيت دركشور گسترده گرديده، كمي نسبت به وجوه ديگر فرهنگ حسيني مغفول مانده‌ايم و آن را در ظرف محرم و صفر، نوحه خواني و نذري دادن محدود كرده‌ايم! درحالي كه نهضت عاشورا حركتي عالم گير و صاحب نفوذ درتمامي امورات زندگي بشر مي‌باشد.

امروز بايد فرهنگ حسيني را در تحكيم و انسجام زندگي و رفتار اجتماعي، سياسي واقتصادي جامعه متبلور كنيم تا زنگارها و انحرافات موجود زدوده شود. اگرامروز فرهنگ حسيني را دربين حسينيه‌ها و هيئات محدود كنيم و آن را براي قشري خاص شناسنامه بزنيم، اجحافي بزرگ به انقلاب و خون‌هاي اهداشده به اين مرز و بوم كرده‌ايم.

هركدام از ما در طول روز به كرات مشاهده مي‌كنيم افرادي كه در مترو، تاكسي، اتوبوس، درگفتگو‌هاي روزمره از مشكلات عديده‌اي سخن مي‌گويند كه آنها را مستاصل كرده كه از عهده آن برنمي‌آيند. دراطرف خود در فاميل و نزديكان مي‌شناسيم خانواده‌هايي را كه در زير بار فشارهاي اقتصادي براي گذران زندگي، تامين هزينه‌هاي درمان، تهيه جهيزيه، تهيه مسكن و... كمر خم كرده‌اند و با سيلي صورت سرخ مي‌كنند.

اما خيلي راحت از كنار آنها مي‌گذريم و امري عادي تلقي مي‌كنيم. البته منكر گستردگي مشكلات و همه گير بودن آن نيستيم، اما درحد توان و حتي با يك احساس همدردي كه هزينه‌اي هم ندارد مي‌توان باري از دوش اطرافيان برداشت. منكر ضرورت اشاعه شعائر حسيني نيستيم و اين گفته امام(ره) كه فرمودند:"محرم و صفر است كه اسلام را زنده نگه داشته" را فراموش نمي‌كنيم، گرچه اطعام مردم و عزاداران يكي از نيكوترين سنت‌هايي است كه در دين ما به آن تاكيد شده است، اما مردم حسين دوست ما از ديگر الويت‌هايي كه قيام عاشورا برپايه آن طرح ريزي شده، غافل مانده‌اند. آيا تا به حال به اين فكركرده‌ايم كه بين اطعام مردم عادي و تامين هزينه‌هاي درمان يك فرد سرطاني كه حياتش به خطر افتاده كدام الويت دارد؟. آيا هزينه‌هاي كلاني كه متاسفانه با اسراف و تبذير دراين ايام مشاهده مي‌شود، از حفظ آبروي يك دختر و پسر جوان و پدري كه توانايي تامين هزينه‌هاي ازدواج فرزندش را ندارد، واجب تر است.

دربعد اخلاقي نيز ما از فرهنگ حسيني غافل شده‌ايم و كردارمان جايي دراين چارچوب ندارد. در عملكرد بسياري ازما بعضاً رفتارهايي مشاهده مي‌شود كه هيچ سنخيتي با الگوهاي ديني و حسيني ندارند. امام حسين حتي به دشمنان خود اهانت نكرد و تا آخرين لحظات عمرخويش به هدايت توام با ملايمت معاندان پرداختند. در مقابل ما چه مي‌كنيم؟! دوست و دشمن را به خاطر حفظ جايگاه و منافع خود قرباني مي‌كنيم و در اين راه هيچ ابايي از تهمت، افترا، هتاكي، دروغ و عوام فريبي، نداريم. اين انتظار از خدمتگزاران و مسولان نظام بيش از ديگران است تا با عمل خود خداي ناكرده مردم را نسبت به ارزش‌ها و اهداف انقلاب كه برخاسته از فرهنگ حسيني است، بدبين نكنند.

اما مخاطب اصلي خود را مردم عزيز و متوليان مراسم عزاداري حسيني قرار مي‌دهيم كه دراين ايام زحمات و هزينه‌هاي فراواني را متقبل مي‌شوند. اگر اندكي در نفس قيام عاشورا تامل كنيم، به ضرورت ترويج توامان شور و شعور حسيني پي خواهيم برد و به اين درك مي‌رسيم كه دست گيري از نيازمندان و مديريت مشكلات اطرافيان، لذتي كمتر از پخش نذري و هزينه براي اطعام مردم ندارد. رعايت اعتدال و سنجيدن تمامي جوانب در امورات ديني و غير ديني از اصولي است كه راه نجات انسان و جامعه را به همراه خواهد داشت.

درآخر، ضمن عرض تسليت به مناسبت فرارسيدن ايام شهادت سالارشهيدان و ياران با وفايش، اميدواريم ازاين پس ماه محرم وسيله و بهانه‌اي براي دستگيري و كمك مضاعف به هموطنان نيازمندمان باشد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته