جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/08/14 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 4846

 نگراني‌ها درمورد توافق هسته‌اي با ايران؛
 هاآرتص:اميدواري نتانياهو به پيروزي جمهوري‌خواهان درآمريكا 

 نخست وزير رژيم اشغالگر قدس و کميته امور عمومي آمريکا و اسرائيل (ايپک) اميدوار است با پيروزي جمهوري خواهان در انتخابات کنگره آمريکا راه هاي رسيدن به هرگونه توافق هسته اي با ايران بسته شود.به گزارش فارس، در آستانه برگزاري انتخابات ميان دوره‌اي کنگره آمريکا مقامات رژيم صهيونيستي اميدوارند جمهوري‌خواهان بيشترين آرا را کسب کنند.

روزنامه صهيونيستي هاآرتص با اشاره به اين مسئله و اهميت انتخابات براي تل‌آويو، نوشته است که «بنيامين نتانياهو» نخست‌وزير اسراييل تمام شب بيدار است و منتظر مي‌ماند تا سفيرش از آمريکا نتايج انتخابات ميان دوره کنگره را به اطلاع وي برساند.نتيجه اين انتخابات براي رژيم‌صهيونيستي اهميت داشته و بر هيچ کس پوشيده نيست که نتانياهو و اسراييلي‌ها اميدوارند با کسب آراي بيشتر جمهوري خواهان در مجلس سنا، که اکثريت مجلس نمايندگان را نيز به دست دارند، کنترل کنگره آمريکا را به دست بگيرند.بر اساس آخرين آمار نظرسنجي‌هاي آمريکا اسراييل احتمالا به خواسته‌اش مي‌رسد يعني جمهوري‌خواهان پيروز انتخابات کنگره خواهند بود. کارمندان کاخ سفيد به خوبي مي‌دانند، نتانياهو مي‌تواند همانند يک جمهوري‌خواه از يک ايالت آمريکايي در ساز و کار مجلس سنا دخالت داشته باشد.

کاخ سفيد اين را هم مي‌داند که «ران درمر» سفير اسرائيل در آمريکا بيشترين زمانش را در ملاقات با نمايندگان جمهوري‌خواه مي‌گذراند و به خاطر دارند «شلدون ادلسون» يکي از ثروتمندترين صاحبان کازينوهاي آمريکا و از حاميان نتانياهو 100 ميليون دلار براي شکست اوباما در انتخابات رياست‌جمهوري آمريکا هزينه کرده بود.

به نوشته هاآرتص، چند ماه قبل «سوزان رايس» مشاور امنيت ملي آمريکا در ديدار با رهبر يکي از مهم ترين سازمان‌هاي يهودي آمريکا در پاسخ به اين سوال وي که چرا با درمر ديدار نمي‌کند. او به سفر «درمر» به لاس‌وگاس به عنوان مهمان افتخاري «ائتلاف يهوديان جمهوري خواه آمريکا» اشاره کرد و عنوان کرد که «درمر سرگرم سفر به مراسم‌هاي ترتيب‌داده شده از سوي "شلدون آدلسون" در لاس‌وگاس است.»

نتانياهو معتقد است که پيروزي جمهوري خواهان کمک خواهد کرد اظهارات اوباما در دور دوم رياست جمهوري اش مبني بر «توافق تاريخي» با ايران در مورد برنامه هسته اي کشورمان به نتيجه نرسد.

انتخابات ميان دوره اي کنگره آمريکا تنها سه هفته پيش از آخرين دور مذاکرات هسته اي ايران و 5+1 و پيش از ضرب الاجل مذاکرات هسته‌اي هم چنين تنها 5 روز پيش از نشست مشترک «محمد جواد ظريف» وزير امور خارجه ايران «جان کري» وزير خارجه آمريکا و «کاترين اشتون» هماهنگ‌کننده گروه موسوم به 1+5 برگزار مي‌شود.

بعد از اعلام نتيجه انتخابات اگر جمهوري‌خواهان راي بيشتري کسب کنند نتانياهو بلافاصله با اعمال فشار به کنگره آمريکا از هرگونه تلاش براي رسيدن به توافق هسته‌اي با ايران بازداري خواهد کرد. فرستاده وي در سفارت اسراييل در آمريکا فورا با نمايندگان کنگره آمريکا تشکيل جلسه خواهد داد و از آن‌ها درخواست خواهد کرد در جهت عدم دستيابي به توافق هسته اي با ايران فورا اقدام کنند. از سوي ديگر کميته امور عمومي آمريکا و اسرائيل (آيپک) در داخل و بيرون از دفاتر نمايندگان آمريکايي با در دست داشتن برگه هايي جهت يادآوري نکات نتانياهو در آمد و شد خواهند بود.

البته اين امکان وجود دارد نتانياهو که خود را متخصص امور آمريکا مي‌داند برآورد اشتباهي داشته باشد چراکه در مورد سياست خارجي آمريکا اختيارات کنگره در قبال رييس جمهور نزديک به صفر است بنابراين حتي اگر جمهوري خواهان برنده انتخابات امروز کنگره آمريکا باشند تاثيري بر اوباما نخواهد داشت.

خارج از قيود سياسي داخلي آمريکا نه تنها اوباما ممکن است با تمام تلاش تيم مذاکره کننده آمريکايي را به سمت توافق با ايران سوق دهد بلکه ممکن است با نتانياهو نيز تسويه حساب کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته