جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/08/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4853

 شمخاني نامه اوباما به رهبر انقلاب را تائيد کرد
 جزئيات پاسخ ايران به رئيس جمهور آمريکا 

علي شمخاني نماينده مقام معظم رهبري و دبير شورايعالي امنيت ملي در نشست سياسي هفتگي با مديران و کارشناسان دبيرخانه شوراي عالي ضمن تشريح آخرين وضعيت تحولات منطقه ، روند مذاکرات هسته اي ايران و 1+5 را تبيين کرد.

به گزارش عصرايران به نقل از دبيرخانه شوراي عالي امنيت ملي،شمخاني شکل گيري بحران فزاينده در منطقه و ظهور موج سوم تروريسم را ناشي از تلاش غرب و بويژه آمريکا براي شکل دهي هندسه سياسي جديد در خاورميانه، فارغ از واقعيت ها و ضرورت هاي فرهنگي، سياسي و اجتماعي ذکر کرد و اظهار داشت: تنها رهاورد سياست هاي اشتباه غرب براي مردم منطقه، بي ثباتي، ناامني و نابودي سرمايه هاي اقتصادي و انساني بوده است.

وي با بيان اينکه ناامني هاي امروز در عراق، سوريه، فلسطين و لبنان به طور قطع با هدف تامين امنيت رژيم صهيونيستي و درگير ساختن ظرفيت هاي عظيم جهان اسلام دنبال مي شود، گفت: سياستها ورفتار آمريکا وهم پيمانان منطقه اي آن که زمينه ساز ايجاد داعش گرديد و همچنين پشتيباني از آن براي تحقق اهداف منطقه اي نظام سلطه، موضوع پنهاني نيست.

آمريکا 5نوبت براي داعش مهمات ريخت

شمخاني با اشاره به 5 نوبت بارريزي مهمات براي نيروهاي داعش از سوي نيروهاي ائتلاف در منطقه جلولادر استان ديالي عراق گفت: تکرار اين عمليات از سوي ائتلاف باصطلاح مقابله با داعش، فرضيه سهوي بودن اين اقدام را به کلي منتقي نموده است.

نماينده مقام معظم رهبري تداوم اتخاذ رويکرد دوگانه در برابر تروريسم و به ويژه حمايت از معارضان مسلح براي مداخله در امور داخلي سوريه را موجب توسعه بحران و بي نتيجه ماندن ائتلاف ها و کنفرانس ها دانست و افزود؛ تنها راه حل موضوع سوريه احترام به دموکراسي و اراده مردم اين کشور در تعيين سرنوشت خود و کمک به تقويت امنيت به منظورفراهم شدن زمينه گفتگوهاي فراگير ميان طرفهاي سوري است.

شمخاني افزود: اولين گام در اين مسير برقراري آرامش، جلوگيري از ورود تروريست هاي خارجي به سوريه و قطع کمک هاي مالي و تسليحاتي به تروريست ها است.

وي فشارهاي آمريکا به مسئولان لبناني براي نپذيرفتن هديه تسليحاتي ايران جهت مقابله با تروريسم را نمونه ديگري از تمايل اين کشور به استمرار ناامني در منطقه و در تناقض با ادعاي مبارزه با ترريسم عنوان کرد و اظهار داشت: بي شک اتخاذ اين رويه نمي تواند خارح از چارچوب سياست محوري حمايت از رژيم صهيونيستي و ضعيف نگاه داشتن ارتش لبنان ارزيابي شود.

نامه نگاري رئيس جمهور آمريکا داراي سابقه چندين ساله است

نماينده مقام معظم رهبري در شوراي عالي امنيت ملي در خصوص نامه اخير اوباما به رهبر معظم انقلاب اسلامي گفت : نامه نگاري رئيس جمهور آمريکا داراي سابقه چندين ساله است و دربرخي موارد نيز پاسخ هايي به اين مکاتبات ارايه شده است.

وي با انتقاد از رويکردهاي دوگانه هيئت حاکمه آمريکا که در مکاتبات محرمانه و مواضع اعلامي داراي تناقضهاي آشکار مي باشد، اين روش را صرفا اقدامي با هدف تاثير گذاري بر فضاي داخلي اين کشور عنوان کرد و افزود: مواضع صريح، شفاف و قاطع جمهوري اسلامي در موضوع هسته اي مجددا به رييس جمهور ايالات متحده آمريکا يادآوري و بر عدم پذيرش برنامه غني سازي نمايشي از سوي جمهوري اسلامي ايران تاکيد شده است.

دبير شوراي عالي امنيت ملي همچنين تصريح کرد ايران به طور قطع در جريان مذاکرات هسته اي، تعهداتي فراتر از ان.پي.تي را نخواهد پذيرفت.

دبير شوراي عالي امنيت ملي در ادامه با اشاره به روند گفتگوهاي هسته اي ايران با کشورهاي 1+5 ضمن تاکيد بر تداوم پايبندي جمهوري اسلامي ايران به سياست گفتگوها و شفافيت کامل در برنامه صلح آميز هسته اي کشور خاطر نشان ساخت؛ همکاري هاي ايران با آژانس بين المللي انرژي اتمي مبتني بر شفافيت عملکرد و در چارچوب ان.پي.تي و حتي در برخي موارد فراتر از آن بوده و بازرسي هاي بي شمار آزانس از تاسيسات هسته اي وحتي نظامي جمهوري اسلامي اين موضوع را تاييد نموده است.

عزم جمهوري اسلامي ايران براي پيگيري برنامه صلح آميز هسته اي

وي افزود؛ ايران به تمام تعهدات خود در چارچوب برنامه اقدام مشترک عمل کرده و با حسن نيت وارد گفتگوها شده است و در صورتي که طرف مقابل رويکرد منطقي، غير سياسي و مبتني بر واقعيت ها داشته باشد دستيابي به توافق در مذاکرات هسته اي به سرعت قابل حصول خواهد بود.

شمخاني با تاکيد بر عزم جمهوري اسلامي ايران براي پيگيري برنامه صلح آميز هسته اي به منظور تامين نيازهاي واقعي اظهار داشت: درمسير همکاري گسترده وپردامنه ايران وآژانس کليه تحريم هاي اعمال شده که غيرقانوني و ظالمانه است بايد برداشته شوند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته