جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/08/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4853

 سرمقاله 

 رويارويي نفتي نيازمند ديپلماسي

حميدرضا عسگري

پيچيدگي هاي سياسي در عرصه جهاني موجب شده تا نوعي بازي نفت در بين کشورهاي دنيا به وجود آيد. قبل ازشروع شدن سرما در اقدامي هماهنگ شده دولت سعودي بدون توجه به سبد نفتي اوپك شروع به افزايش بي رويه توليد و عرضه نفت به بازار نمود. به طوري كه قيمت نفت را در يك پروسه زماني سه ماهه از 125 دلار به زير80 دلار رساند. اين اقدام عربستان مستقيماً بر عليه كشورهايي چون ايران و روسيه، طرح ريزي شد، تا هر دوكشور تحت فشارهاي اقتصادي نتوانند به اهداف سياسي و تجاري خود در امر تخصيص بودجه نائل آيند.

البته اين اوصاف براي هيچيك از كشورهاي نفتي راضي كننده نيست، و آنها ناخواسته در رقابتي اجباري درگير شده‌اند كه مجبورند با افزايش توليد وفروش نفت ارزان، بتوانند كسري بودجه خود را جبران نمايند. با اوضاع پيش آمده هرکشوري درصدد است تا کمترين ضربه را از اين تقابل نفتي ببيند و لحظه به لحظه عرصه را بر ديگر رقيبان تنگ تر کنند.

اما مشاهدات در بازار خريد و فروش نفت نشان مي دهد که عربستان به عنوان بزرگترين توليد کننده نفت در طي يك ماه گذشته توانسته است به ميزان 5/1 تا 2 ميليون بشکه ميزان توليد خود را افزايش دهد. براساس گفته منابع نفتي سعودي اين کشور توانايي افزايش توليد بيش از 12 ميليون بشکه در روز را دارد. هرچند که ممكن است اين ادعا جنبه تبليغاتي داشته باشد اما ورود 5/1 ميليون بشکه در روز معادلات نفتي ما و ديگر اعضاي اوپك را برهم زده‌ است.

هرچند که مقامات نفتي کشورمان اعلام کرده اند مشتريان نفت ايران بسيارند، اما نمي توان از اين حقيقت چشم پوشيد که مشتريان کنوني به سبب منفعت و تسهيلاتي است كه درپرداخت پول نفت دريافت مي‌كنند؛ از ايران نفت مي خرند وهيچ‌گونه همراهي استراتژيک وسياسي درميان نيست. اگر عربستان بتواند به روند افزايش توليد نفت با اين رقم ادامه دهد و ديگر کشورهاي نفتي نيز توليدات خود را افزايش دهند، ديگر مي توان از نفت به عنوان ابزاري بازدارنده و منبع درآمدي پايدار ياد کرد؟.

قسمتي ازاين بازي‌ها و كارشكني‌هاي پيچيده اقتصادي و نفتي به سبب ديپلماسي نامناسب ما درطي سال‌هاي گذشته و عدم توفيق در تاثير گذاري بر اعضاي اوپك بوده است. ديپلماسي نفتي ما در اوپک نتوانست زمينه را براي جلوگيري از افزايش توليد بي رويه فراهم سازد و مشاهده مي کنيم که در سطح سياسي نيز روابط ما با سران اوپک چندان مطلوب و قانع کننده نيست.

درحال حاضر ما در چند جبهه در مقابل با كشورهاي نفتي منطقه و علي الخصوص عربستان، دچار تنش و سردي روابط شده‌ايم. اختلافات سياسي در سوريه، عراق، لبنان،يمن، بحرين و مسئله هسته‌اي از جمله موانعي است كه ضخامت يخ روابط را بيشتر نموده است. اما با تمام اين اوصاف نقاط مشترك و منافع جامع ميان طرفين همچنان وجود دارد و مي‌توان آنها را دست مايه‌اي براي كاهش اختلافات قرار داد.

نبايد اجازه دهيم اين تقابل نفتي ميان ما و عربستان در قالب اوپك و برسر اختلافات سياسي در منطقه، پا به عرصه هاي جدي تري بگذارد. نبايد از اين نکته غافل ماند که در ميان دستگاه حکومتي دوکشور ايران و عربستان، هستند افرادي که توانايي بهبود سطح روابط في مابين را دارند. نبايد در مسير مورد نظر غرب و در تقابل با کشورهاي مهم منطقه قرار بگيريم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته