جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/08/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4853

 فتواي رهبر معظم انقلاب بالاترين تضمين است؛
 روحاني: نفع يکجانبه هيچ توافقي را مستحکم‌ و پايدار نمي‌کند 

 رييس جمهوري با اشاره به پايان مذاکرات ايران با 1+5 در مسقط عمان گفت: اگر يکي از کشورهاي عضو گروه 1+5 مشکلاتي در داخل دارد و در انتخاباتي برنده يا بازنده شده است، به ما ربطي ندارد و هر کشوري بايد مشکلاتش داخلي‌اش را در درون خود حل کند.به گزارش پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، حسن روحاني در جلسه هيأت دولت با بيان اينکه مذاکرات تا تاريخ سوم آذر در سطوح ديگر ادامه خواهد يافت، گفت: به ملت شريف ايران عرض مي‌کنم که تيم مذاکره‌کننده کشورمان همانند گذشته بر مبناي مصالح و حقوق مردم بر سر ميز مذاکرات حاضر شده و البته نگراني‌هاي منطقي را نيز مد نظر قرار داده و با آژانس همکاري شفاف داشته است.

رييس جمهوري اظهارداشت: اگر 1+5 و برخي کشورها، هدفشان اين است که ايران از توسعه بازبماند و به دنبال بهانه‌جويي هستند، اين امر امکان‌پذير نيست و ملت ما از مسير توسعه و حقوق خود دست برنخواهد داشت. ما حق داريم در چارچوب معاهدات آژانس بين‌الملل انرژي اتمي و پادمان‌هاي نظارتي از فناوري صلح‌آميز هسته‌اي بهره‌مند شويم.

روحاني در عين حال تأکيد کرد: جمهوري اسلامي ايران علاوه بر اينکه پايبند به همه مقررات بين‌المللي است، ملزم به اجراي فتواي رهبر معظم انقلاب است که بالاترين تضمين‌ براي حرکت ايران در مسير صلح‌آميز خواهد بود. رييس جمهوري با بيان اينکه کشورها نبايد مشکلات داخلي خود را در مذاکرات وارد کنند، گفت: اين موضوع قانوني و منطقي نيست و همه اعضاي 1+5 بايد به مصالح بلندمدت کشورها و منطقه توجه کنند.

روحاني افزود: توافق 1+5 به نفع ايران و همه کشورها و به نفع اقتصاد، توسعه، علم و جهان خواهد بود. اين توافق مي‌تواند، معاهدات بين‌المللي را مستحکم‌تر کند و باعث اتکاء کشورها به معاهدات بين‌المللي شود و درست نيست اگر کشوري به همه تعهدات بين‌المللي پايبند است، پاسخگوي شکاک بودن برخي کشورها باشد.

رييس جمهوري با اعلام آمادگي ايران براي ادامه حرکت شفاف‌تر در چارچوب قوانين و مقررات بين‌المللي، اظهار اميدوراي کرد که توافق برد – برد براي طرفين مذاکره‌کننده ايجاد شود، چرا که نفع يکجانبه هيچ توافقي را مستحکم‌ و پايدار نمي‌کند.

روحاني ادامه داد: ايران تمامي مساعي خود را در اين زمينه بکار بسته است و تعديل‌هاي لازم را در درخواست‌هايش انجام داده و اميدواريم همه کشورهاي 1+5 بويژه آمريکا که گاهي در مذاکرات به دنبال زياده‌خواهي‌ است، متوجه شرايط باشند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته