جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/08/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4853

 دندان‌هاي شيري 

هر كودكي درمجموع بايستي تا سه‌سالگي بيست عدد دندان شيري داشته باشد رويش دندان‌ها در چهار دوره مختلف كامل مي‌شود.

- بدو تولد تا 3 سالگي كه تمام بيست دندان شيري رويش پيداكرده و تكميل مي شوند.

- سه‌سالگي تا 6 سالگي دندان‌هاي شيري تكميل‌شده و در اين دوره تغييري به لحاظ رويش و يا افتادن دندان شيري اتفاق نمي‌افتد.

- 6 سالگي تا 12 سالگي كه دوره آغاز ريزش دندان‌هاي شيري و رويش دائمي محسوب مي شود و تا 12 سالگي ادامه خواهد داشت.

- دوره بعد از 12 سالگي كه به‌طور معمول در اين دوره هيچ دندان شيري دردهان يافت نمي شود و معمولاً تمامي دندان هاي دائمي به‌جز دندان عقل رويش يافته اند.

از بدو تولد تا سه سالگي

به گزارش آفرينش و به نقل از روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي تهران: هر كودكي در مجموع بايستي تا سه‌سالگي بيست عدد دندان شيري داشته باشد كه در هر فكي 10 عدد خواهد بود اين بيست عدد دندان شيري معمولاً از 6 ماهگي شروع به رويش مي نمايند و تا دو و نيم سالگي همه دندان هاي شيري به‌ مرور رويش پيدا مي‌كنند و تا سه‌سالگي ريشه هاي اين دندان ها هم تكميل مي‌شود. اين دوره مسائل و مشكلات خاص خودش را دارد كه متفاوت با دوره‌هاي بعد است. زود درآوردن و يا تأخير دررويش دندان معمولاً از دلواپسي هاي والدين در اين مرحله است هم‌چنين مسواك زدن دندان ها نيز در اين دوران به يكي از دغدغه هاي والدين تبديل مي‌شود. به علت نوع تغذيه و زمان مصرف آن (استفاده شير در طول شب) در اين سنين، كودكان مستعد پوسيدگي هاي دنداني هستند كه براي جلوگيري از اين موارد توصيه مي‌شود بعد از مصرف شير به كودك حتماً آب‌داده شود و در صورت امكان وعده‌هاي شير شبانه كمتر و حذف شود. بعد از رويش دندان نيز، به‌جاي بطري از ليوان به‌منظور نوشيدن مايعات استفاده شود و هرروز دندان‌هاي كودك توسط مسواك مخصوص كودكان (انگشتي) تميز شود.

دوره سه سالگي تا شش سالگي

بين سه‌سالگي تا شش‌سالگي تغيير چنداني در دندان هاي شيري به وجود نمي آيد به اين معني كه رويش بيست دندان شيري كودك در سه‌سالگي كامل شده و تا شش‌سالگي نيز به همين منوال خواهد بود. در اين دوره ممكن است عاداتي مثل مكيدن انگشت ادامه پيدا كند و باعث به وجود آمدن مشكلاتي از قبيل ايجاد فضا در دندان‌هاي قدامي شود. ترك عادات دهاني در اين دوران بسيار مهم است چون ادامه آن تا مراحل بعدي، ضايعات جبران‌ناپذيري را در شكل صورت و رابطه دندان هاي كودك ايجاد مي‌نمايد. مسواك زدن كودك در اين دوران و نحوه يادگيري طريقه مسواك زدن از اهميت فوق‌العاده‌اي برخوردار است.

دوره شش سالگي تا 12 سالگي

شروع اين دوره بارويش اولين دندان دائمي آسياي اول در پشت دندان‌هاي شيري در شش‌سالگي است كه به ترتيب ريزش دندان هاش شيري بعدازآن به‌مرور اتفاق مي‌افتد. ريزش دندان‌هاي شيري معمولاً ترتيب خاصي دارد و هريك از آن‌ها در يك بازه زماني مشخصي ريزش مي يابد. اطلاع از ترتيب و زمان رويش دندان هاي دائمي در اين دوره از اهميت خاصي برخوردار است. توصيه مي شود والدين اطلاعات كافي در اين زمينه داشته و در صورت مشاهده بي‌نظمي، به دندانپزشك مراجعه و كودك معاينه شود.

زمان رويش دندان‌هاي دائمي

- ثناياي مياني (سانترال) 6 سالگي

- ثناياي كناري (لترال) 7.5 سالگي

- نيش (كانين) 10.5 سالگي

- آسياي كوچك اول (پرمولر اول) 10.5سالگي

- آسياي كوچك دوم (پرمولر دوم) 11 سالگي

- آسياي بزرگ اول (مولر اول) 6 سالگي

- آسياي بزرگ دوم (مولر دوم) 12 سالگي

- آسياي بزرگ سوم (مولر سوم يا دندان عقل) 20 سالگي

در سنين 6 تا 12 سالگي به‌طور هم‌زمان دندان‌هاي شيري و دائمي در داخل دهان وجود دارد. به همين دليل اين سنين ازنظر دنداني دوره پيچيده اي محسوب مي‌شود. همان‌طور كه ريزش منظم دندان هاي شيري اهميت دارد، رويش به‌موقع دندان‌هاي دائمي نيز مهم است و هر نوع تأخير دررويش اين دندان ها بايستي جدي تلقي شود. بي‌توجهي به دندان هاي دائمي تازه رويش يافته، در اين دوره معمولاً باعث ايجاد اولين پوسيدگي در دندان‌هاي دائمي بخصوص دندان آسيا اول دائمي (كه در شش‌سالگي رويش پيدا مي كند) مي‌شود كه اكثر والدين به‌اشتباه آن را به‌عنوان دندان شيري در نظر مي گيرند و با اين نگرش به پوسيدگي آن زياد اهميت داده نمي شود.

دوره بعد از 12 سالگي

ريزش آخرين دندان شيري بايستي تا 12 سالگي صورت گيرد. بعدازاين سن به‌طور معمول نبايد هيچ دندان شيري دردهان وجود داشته باشد. باقي ماندن دندان شيري بعد از سن 12 سالگي غيرطبيعي بوده و بهتر است اين مسئله پيگيري شود. قابل‌ذكر است منشأ مشكلاتي كه در اين دوره ايجاد مي‌شود ازجمله رديف نبودن دندان ها، مي‌تواند به دوره دندان‌هاي شيري مربوط باشد. براي رفع اين مشكل، درمان‌هاي بي‌نظير كشيدن دوره‌اي دندان ها با ترتيب خاص پيشنهاد مي شود.

تهيه و تنظيم: مونا عدالت يار


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته