جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/08/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4853

 شيوع بالاي سرطان سينه در زنان ايراني
 روشهاي تشخيص سرطان سينه 

 سرطان پستان يكي از شايعترين سرطانها در ميان زنان ايراني محسوب مي‌شود، بطوريکه سن ابتلا به اين نوع سرطان در کشورمان 5 سال پايين‌تر از ميانگين جهاني است.به گزارش مهر به نقل از پرتال جراحان ايران، دکتر علي شجاعي متخصص آسيب شناسي با بيان اين که 25 درصد از متوفيان زن ناشي از سرطان در استان تهران مبتلا به سرطان پستان بوده اند، تصريح کرد:بر اساس آمار منتشرشده از سوي مراکز معتبر کشور در خصوص مبتلايان به سرطان پستان در تهران بايد اذعان کرد که متاسفانه در مقايسه با سرطان هاي ريه، رحم و سرويکس، آمار مرگ و مير مبتلايان به سرطان پستان از جمع سه سرطان ديگر رايج در زنان، بالاتر است.

وي با بيان اينکه سن ابتلا به سرطان پستان در ايران 5 سال پايين‌تر از ميانگين جهاني است، افزود: در زمان حاضر به طور متوسط سن ابتلا به اين بيماري در ايران بين 45 تا 55 سال است در حالي كه اين سن در كشورهاي غربي بين 50 تا 60 سال است.اين متخصص آسيب شناسي ادامه داد: تفاوت ديگرسرطان پستان در ايران با ساير کشورها تشخيص اين سرطان در مراحل پيشرفته توموراست به طوري که بنابر تاييد متخصصان 85 درصد تشخيص هاي سرطان پستان در ايران همراه با توده هاي قابل لمس وحداقل وجودتوده هاي بالاترازيک سانتيمتراست. درحالي که در کشورهاي مجهزبه سيستمهاي پيشرفته غربالگري بيش از 70 درصدبيماران تومورقابل لمس ندارند وتوموردرمرحله ابتدايي به وسيله ماموگرافي تشخيص داده مي شود.

شجاعي با تشريح مهمترين عوامل ابتلا به سرطان پستان در ايران گفت:استعمال دخانيات ,الکل و رژيم غذايي پرچرب از عوامل بسيار مهم ابتلا به سرطان پستان به شمار مي‌رود. همچنين افزايش وزن غيرطبيعي و مصرف تركيبات هورموني‌ زنانه به صورت غيرعلمي نيز از عوامل مؤثر در ابتلا به اين سرطان محسوب مي‌شود.وي افزود: سابقه فاميلي ابتلا به سرطان(احتمال ابتلابه سرطان پستان را 5 برابرافزايش مي‌دهد)، جهش ژنهاي BRCA1 يا BRCA2 اولين حاملگي بالاي 35 سال،شروع قاعدگي زير 12 سال، يائسگي بالاي 55 سال، عدم حاملگي، عدم شيردهي مي توانند از ساير عوامل در ابتلا به سرطان پستان محسوب ‌شوند.

شجاعي، لمس توده بدون درد (شايعترين علامت)، تغييرفرم پوست، وجود ترشحات خوني درنوک پستان‌ها و وجودغددلنفاوي قابل لمس درناحيه زيربغل را ازعلائم اين بيماري نام برد.

وي در تشريح مراحل ابتلاي به اين سرطان گفت: بيماري سرطان پستان 4 مرحله دارد. مرحله اول آن قابل علاج قطعي است، مرحله دوم و سوم، مرحله كلينيكي است كه بيمار بايد تحت درمان‌هاي خاص علاوه بر جراحي شامل شيمي‌درمانيوراديوتراپي قرار گيرد اما مرحله چهارم زماني است كه بيماري خيلي پيشرفت كرده است واحتمال زنده ماندن بيمار تا پنج سال آينده کمتر از 25 درصد است.

شجاعي ادامه داد: در سرطان پستان، مبتلايان به خصوص مراحل اول تا سوم شانس بالايي براي زنده ماندن داشته و به همين علت پس از درمان،احتمال بازگشت و عود مجدد بيماري وجود دارد، بنابراين بيماران مبتلا به سرطان پستان بايد تحت نظر پزشك معالج قرار بگيرند.

وي با بيان اين که سرطان پستان نيز يكي از انواع سرطاني است كه به راحتي مي‌توان با تشخيص زودهنگام از پيشروي آن جلوگيري كرد، افزود: يکي از راه هاي تشخيص زودهنگام سرطان پستان خود آزمايي ماهانه پستان است و همه بانوان از سن 20 سالگي بايد خودآزمايي پستان را فراگرفته و انجام بدهند.

وي گفت: همه زنان ازسنين بين 35 تا 40 سالگي، يکبار‌ ماموگرافي پايه را انجام دهند و از سنين 40 تا 50 سالگي هر دو سال يک ماموگرافي و از 50 تا 70 سالگي هرسال يک ماموگرافي انجام شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته