جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/08/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4853

 خبرها از عالم علم 

 درمان فشار خون با ديناميت

مطالعات محققان دانشگاه يوهانس گوتنبرگ در ماينز آلمان نشان مي دهد که نوعي از ترکيبات شيميايي، مشابه آنچه در ديناميت و باروت وجود دارد، از بروز فشار خون بالا در زنان جلوگيري مي کند.

به گزارش ايرنا از هلث، اين ترکيب انفجاري 'پينتريت' نام دارد و از بروز فشار خون جلوگيري مي کند.

آزمايش اوليه تاثير اين ماده شيميايي بر فشار خون، در موش هاي مونث مثبت اعلام شده است.

به موش هاي باردار داراي فشار خون، روزانه 50 ميلي گرم پينتريت به همراه غذا داده مي شود. اين رژيم غذايي هيچ تاثيري در کاهش فشار خون موش هاي باردار ندارد ولي باعث کاهش فشار خون جنين مونث مي شود.

ترکيباتي مشابه پينتريت و نيتروگليسيرين در حال حاضر براي درمان بيماري عروق کرونر، به ويژه براي آنژين، درد قفسه سينه و آرامش عروق خوني مورد استفاده قرار مي گيرد.

در ادامه تحقيقات آمده است که احتمال بروز فشار خون در افراد مبتلا به بيماري هاي پوستي، از جمله پسوريازيس، بيشتر از سايرين است.

رژيم غذايي نامناسب، عدم فعاليت بدني و چاقي از مهمترين عوامل افزايش فشار خون محسوب مي شوند.

نتايج اين تحقيقات در نشريه Hypertension منتشر شده است.

توليد رگ‌هاي خوني جديد با سلول‌هاي زخم

محققان دانشگاه هيوستن با تبديل سلول‌هاي موجود در بافت زخم به رگ‌هاي جديد خوني، موفق به شناسايي روش جديدي براي ترميم بافتهاي آسيب‌ديده شده‌اند.

به گزارش ايسنا منطقه خراسان، محققان با انجام تحقيقات و آزمايش‌هاي گوناگون بر روي سلول‌هاي بازيافت زخم که به بافت اسکار معروف هستند، توانستند بافت‌ رگ‌هاي خوني را توليد کنند. اين اولين بار است که دانشمندان توانسته‌اند فرا-تمايز (transdifferentiation) را بر روي يک نوع سلول درماني اعمال کنند.

آنها دريافتند که مي‌توان فيبروبلاست - سلولهاي عامل ايجاد زخم که در سراسر بدن به وفور وجود دارند - را به اندوتليوم تبديل کرد که نوع کاملا متفاوتي از سلول بالغ است که ديواره رگهاي خوني را تشکيل مي‌دهد.

روش جديد باعث ارتقاي جريان خون، انتقال اکسيژن و مواد غذايي به مناطق آسيب‌ديده مي‌شود.

پروفسور جان کوک، محقق و پزشک مرکز تحقيقاتي دانشگاه هيوستن اظهار کرد: براي نخستين بار است که محققان اين مرکز موفق به توليد سلول‌هاي پوششي رگ‌هاي خوني با استفاده از سلول‌هاي موجود در بافت اسکار شدند، چرا که اين سلول‌ها توانايي تمايز و تغيير شکل فوق‌العاده‌اي را دارند.

اين رويکرد پزشکي احياکننده مي‌تواند شاهد مثالي از يک مولکول درماني کوچک باشد که در آينده مي‌توان از براي ارتقاي درمان آسيب‌هاي قلبي عروقي و ساير آسيب‌ها بهره برد.

کوک در ادامه افزود: امکان دارد که با انجام اصلاحات بر روي اين رويکرد مولکولي کوچک بتوان آن را براي توليد ساير سلولهاي بدن با هدف درماني مورد استفاده قرار داد.جزئيات بيشتر اين دستاورد پزشکي در مجله Circulation منتشر شده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته